Թաիլանդի նախկին վարչապետը դատապարտվել է 5 տարվա ազատազրկման (տեսանյութ)
Թաիլանդում դատարանը հեռակա կարգով 5 տարվա ազատազրկման է դատապարտել նախկին վարչապետ Իյնգլակ Չինավատին։ Նա մեղավոր է ճանաչվել հանցավոր անփութության և կոռուպցիային նպաստելու համար։ Այս մասին հայտնում է Россия 24-ը։
Հետաքննությունն իրականացվում էր 2013-2014 թթ․ պետական ծրագրի ընթացքում գյուղացիներից գրավի դիմաց բրինձ գնելու խախտումների հետ կապված։ Չինավատի ղեկավարման ժամանակ՝ գնումները կատարվել են շուկայականից զգալիորեն բարձր գներով, ինչը հանգեցրել է 14,8 մլրդ դոլար վնասի։
Թե որտեղ է այժմ գտնվում Չինավատը, հայտնի չէ։ Թերթերը գրում են, որ նա, ամենայն հավանականությամբ, լքել է երկիրը և թաքնվում է Միացյալ Արաբական Էմիրություններում։ Այլ վարկածի համաձայն՝ նախկին վարչապետը պատրաստվում է քաղաքական ապաստան խնդրել Մեծ Բրիտանիայից։

Экс-премьер Таиланда приговорена к 5 годам (видео)
В Таиланде суд заочно приговорил бывшего премьер-министра страны Йинглак Чинават к 5 годам тюрьмы. Она признана виновной в преступной халатности и попустительству коррупции, сообщает партия Пхыа Тхаи («Ради Таиланда»), лидером которой в прошлом была Чинават.
Расследование в отношении Чинават велось в связи с нарушениями при реализации госпрограммы по залоговому выкупу риса у крестьян в 2013-2014 годах. Под ее руководством закупки велись по ценам, значительно превышавшим рыночные, что привело к ущербу в 14,8 миллиарда долларов.
Точных данных о сегодняшнем местонахождении Чинават нет. В газетах пишут, что она, скорее всего, покинула страну и сейчас скрывается в ОАЭ. По другой версии экс-премьер готовится просить политического убежища в Великобритании, отмечает телеканал «Россия 24».