Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուի հետ
Հունվարի 28-ին Ազգային ժողովի նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի նորընտիր նախագահ Մովլութ Չավուշօղլուի հետ:
Հեռախոսազրույցի սկզբում ՀՀ ԱԺ նախագահը շնորհավորել է Մովլութ Չավուշօղլուին ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ: Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ թուրք քաղաքական գործիչն առաջինն է մեր ընդհանուր տարածաշրջանից, ով ստանձնել է այդ բարձր պաշտոնը՝ պարոն Աբրահամյանը կոչ է արել նրան իր նախագահության երկու տարիների ընթացքում ցուցաբերել զգայուն, խոհեմ և հավասարակշռված դիրքորոշում տարածաշրջանին առնչվող հարցերում:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում Մ. Չավուշօղլուն հայտնել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Հ. Աբրահամյանին, որ ս.թ. հունվարի 26-ին ադրբեջանական «APA» լրատվական գործակալության կողմից տարածված տեքստում իրեն վերագրվել են մի շարք հայտարարություններ, որոնք ինքը չի կատարել: Մ.Չավուշօղլուն հավաստիացրեց, որ այդ հայտարարությունները թերի թարգմանության և ադրբեջանցի լրագրողի թյուրըմբռնման հետևանք են:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում կողմերը նաև տեսակետներ են փոխանակել առանց նախապայմանների հայ-թուրքական հարաբերությունները կանոնակարգելու գործընթացի շուրջ: Զրուցակիցները նաև քննարկել են ԵԽԽՎ նորընտիր նախագահի Հայաստան այցելություն կատարելու հնարավորությունը:

Овик Абрамян имел телефонную беседу с новоизбранным председателем ПАСЕ Мовлутом Чавушоглу
28 января председатель НС РА Овик Абрамян имел телефонную беседу с новоизбранным председателем ПАСЕ Мовлутом Чавушоглу.
В начале беседы председатель НС РА поздравил Мовлута Чавушоглу в связи с избранием на должность председателя ПАСЕ. Учитывая то обстоятельство, что турецкий политический деятель первый из нашего общего региона, который занял этот пост,  Овик Абрамян призвал его в течение своего председательства в течение 2-х лет проявлять деликатный, мудрый и сбалансированный подход в вопросах, касающихся региональных вопросов.
В ходе телефонного разговора М. Чавушоглу сообщил председателю НС РА О.Абрамяну, что в тексте сообщения, распространенном азербайджанским агентством «APA» от 26 января,  ему были приписаны ряд заявлений, которые он не делал. По заверению М. Чавушоглу, эти заявления являются следствием ошибочного перевода и недопонимания со стороны азербайджанского журналиста.
В ходе разговора стороны также обменялись мнениями относительно процесса урегулирования армяно-турецких отношений без предусловий. Собеседники обсудили также возможность визита новоназначенного председателя ПАСЕ в Армению.