Այն,  որ  ԵԽԽՎ  նախագահի  պաշտոնում  ընտրվեց  Թուրքիայի  ներկայացուցիչը, ոչ  միայն  արդարացի  չէ, այլև' ցույց է տալիս  մարդու  իրավունքների  իբր  պաշտպան  եվրոպական  այդ  կառույցի  իրական  դեմքը:
Սակայն, մյուս կողմից,  կատարվածը  պատահականություն չի կարելի համարել, քանի  դեռ,  հայաստանցու  ընտրական իրավունքը  ոտնատակ  տվող,  Պրեսկոտի  և Դավիթ  Հարությունյանի  նման   մարդիկ  կարող  են, ոչ միայն  պատվիրակություններ  ղեկավարել, այլ' լինել  ԵԽԽՎ  փոխնախագահներ:
Այնպես, որ  ճիշտ  կլինի առաջարկել  ՀՀԿ, ԲՀԿ  և  ՕԵԿ ԱԺ  խմբակցություններին'  նախ,  սառեցնել  իրենց   մասնակցությունը  Հայաստանի  պառլամենտի աշխատանքնԵրին, հետո  նոր  անդրադառնել    ԵԽԽՎ-ին:

То, что на должности председателя ПАСЕ избран представитель Турции, не только несправедливо, но и показывает реальное лицо этой европейской структуры, якобы защищающей права человека.
Однако, с другой стороны, произошедшее нельзя считать случайностью, поскольку, люди, подобные Прескоту и Давиду Арутюняну, попирающие избирательное право  армян, могут не только руководить делегации, но и быть заместителями председателя ПАСЕ.
Так, что было бы верным, фракциям РПА, ППА и ПОЕ, прежде всего, заморозить свое участие в парламентской работе Армении, затем лишь обратиться к ПАСЕ.