ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը խոստովանել է, որ բացթողումներ է ունեցել
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Ներսես Երիցյանն այսօր «7օր»-ին խոստովանել է, որ որոշ խնդիրներում ինքը բացթողումներ է ունեցել։
-Եղել են դեպքեր՝ իմ անհամբեր խառնվածքի հետ կապված, շտապողականությունից, որ, օրինակ, ես հայտարարել եմ, որ այսինչ ժամանակահատվածում կանեմ, բայց ավելի ուշ են ստացվում,- խոստովանել է Ն. Երիցյանը՝ պատասխանելով «7օր»-ի այն հարցին, թե հաշվի առնելով, որ ՀՀԿ 12-րդ համագումարում նախահագ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց՝ չի սխալվում նա, ով չի գործում, Ն. Երցյա՞նն իր գործունեության ընթացքում ինչ սխալ է թույլ տվել։
Էկոնոմիկայի նախարարն իր սխալներից մի քանի օրինակներ էլ է բերել.
-Օրինակ՝ նպատակներ կային, որոնք ինձ համար շատ ավելի արագ պետք է իրականացվեին, բայց զուտ ռեսուրսների մոբիլիզացիան չի ստացվել, որ կարողանամ այդ նպատակներին հասնել առավելագույն ցանկության դեպքում։ 2-րդը՝ եղել են շատ ծրագրեր, որոնք վստահել ենք «պարտնյորին», հետը մոտ կես տարվա աշխատանք ենք արել, արդյունքում պարզվել է, որ ինքն այդ ներդրումները չի իրականացնում, և այդ պայմանները մենք նախապես պետք է ճիշտ կոմունիկացիա անեինք իրենց հետ։ 3-րդ՝ կապված որոշակի ծրագրերի հետ՝ մենք հենվել ենք նրա վրա, որ տարբեր տեսակի մասնակիցներ այդ ծրագրերի իրենց մասը կիրականացնեն, և մենք կբարելավենք Հայաստանի այս կամ այն ռեյտինգը, բայց իրականում իմ դասը նրանում է, որ մենք պետք է տեխնիկական աշխատանքերը մեզ վրա վերցնենք, որ նման ծրագրերն առաջ գնան։ Դա նաև ես համարում եմ բացթողում, որովհետև կարող էի կռահել դրա մասին։

Министр экономики РА признался, что у него были упущения
Сегодня министр экономики РА Нерсес Ерицян признался «7or», что в некоторых вопросах у него были упущения.
«Были случаи, связанные с моим нетерпеливым вмешательством, спешкой, например, я заявлял, что за такой-то период сделаю, но получалось позже», - признался Н. Ерицян, отвечая на вопрос «7or» о том, какие ошибки он допустил за время своей деятельности.
Министр экономики привел еще несколько примеров своих ошибок:
«Например, были цели, которые я должен был реализовать гораздо быстрее, но мобилизация ресурсов не удавалась, чтобы я смог достичь этих целей в случае максимального желания. Во-вторых, было очень много программ, которые доверяли «партнеру», почти полгода работали с ним, в результате выяснялось, что он не осуществлял эти инвестиции, и мы должны были заранее согласовать с ними это. В-третьих, в связи с некоторыми программами, мы опирались на то, что участники различного рода выполнят свою часть этих программ, и мы улучшим тот или иной рейтинг Армении, но в действительности мой урок заключается в том, что мы должны брать технические работы на себя, чтобы подобные программы продвигались вперед. Я считаю это упущением еще и потому, что мог догадаться об этом заранее».