Շիրակ Թորոսյանին դեռևս չի թույլատրվում մուտք գործել Վրաստան
-Վրաստանում ինձ պաշտոնապես «persona non grata»  չեն հայտարարել։ 2009թ. հունիսին ինձ արգելվել է մուտք գործել Վրաստան, որից հետո այդ արգելքը չի վերացվել, և վիճակն առայժմ պահպանվում է,- «Դուպլեքս» ակումբում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է ԱԺ պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը։
Նա նշել է, որ խնդիրը պետք է լուծի ՀՀ արտգործնախարարությունը, քանի որ այդպիսի հանձնարարական է տրվել, սակայն խնդիրն առայժմ չի լուծվել.
-Ես պարբերաբար կապվում եմ արտգործնախարարի հետ, ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, և նրանք հավաստիացնում են, որ ամեն ինչ անում են խնդիրը լուծելու համար, բայց առայժմ վիճակը մնացել է նույնը,- ասել է Շիրակ Թորոսյանը։

Шираку Торосяну еще не разрешено въезжать в Грузию
«Официально меня не объявляли «persona non grata»  в Грузии. В июне 2009 года мне запретили въехать в Грузию, после чего этот запрет не был снят и пока сохраняется та же ситуация», - сказал депутат НС, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян во время встречи с журналистами в клубе «Дуплекс».
Он отметил, что проблему должно решить министерство иностранных дел РА, поскольку было дано такое поручение, однако до сих пор проблема не решена:
«Я периодически связываюсь с министром иностранных дел, замминистра Шаваршем Кочаряном и они заверяют, что делают всё для решения проблемы, но пока ситуация остается той же», - сказал Ширак Торосян.