Բուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել է Nabucco ծրագրին մասնակցելու համաձայնագիրը
Փետրվարի 3-ին Բուլղարիայի խորհրդարանը վավերացրել է Nabucco գազատարի կառուցման ծրագրին մասնակից երկրների համաձայնագիրը, որը ստորագրվել էր 2009 թվականին։
Ինչպես հաղորդել է Trend-ը, բացի  Բուլղարիայից, նախորդ տարի  Nabucco համաձայնագրին մասնակցելու համար ստորագրել են Թուրքիան, Ռումինիան, Հունգարիան և Ավստրիան, սակայն այն վավերացրել է միայն Հունգարիան։
Nabucco-ն կլինի արդեն կառուցված Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում գազատարի շարունակությունը և Թուրքիայով ու բալկանյան երկրներով պետք է անցնի Ավստրիա։
Սպասվում է, որ գազատարի կառուցումը կավարտվի 2014 թվականին։ Ծրագրի ընդհանուր արժեքը կազմում է 7,9 միլիարդ եվրո (10,99 միլիարդ դոլար)։

Парламент Болгарии ратифицировал соглашение об участии в программе Nabucco
3 февраля парламент Болгарии ратифицировал соглашение стран-участников по строительству  газопровода Nabucco, подписанное в 2009-м году, предусматривающий транспортировку природного газа из Прикаспийского региона в Европу в обход России. Как передает Trend, помимо Болгарии в прошлом году соглашение на участие в проекте подписали Турция, Румыния, Венгрия и Австрия, однако его ратифицировала лишь Венгрия.
Nabucco станет продолжением уже построенного газопровода Баку-Тбилиси-Эрзрум и через Турцию и балканские страны должен пройти в Австрию.
Ожидается, что строительство газопровода завершится в 2014 году. Общая стоимость программы составляет 7,9 млрд. евро ( (10,99 млрд. долларов).  В конце января 2010 года стало известно, что Nabucco будет заполняться азербайджанским и иракским газом.