Իրանագետ. «Հայ–իրանական հարաբերությունները բարձր մակարդակի վրա են դրված»
ԵՊՀ իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը ՄԱԱ-ում խոսելով Իրանի վրա իսլամական հեղափոխության ազդեցության մասին՝ ասել է, թե դա ընդվզում էր արևմտյան հախուռն արժեքների ներթափանցման դեմ։
-Հեղափոխությունը Իսլամական է կոչվում, բայց ձևով ազգային է, որից հետո ազգային գերակայությունները մեծ տեղ գտան երկրում։ Սա հանգեցրեց Իրանի տնտեսության հիմնովին վերափոխման։ Իրանն այսօր համատարած գրագիտության երկիր է և ունի բարձր զրագացած արդյունբերություն,-նշել է նա։
Գառնիկ Ասատրյանի խոսքերով՝ ավանդական գաղափարախոսական հիմք ունեցող երկրների հետ շատ հեշտ  է հարաբերություններ հաստատաել, և դրանք շատ ավելի հիմնավոր են լինում։ Խոսելով հայ-իրանական հարաբերությունների մասին՝ նա նշել է, որ բավական բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններ կան։
-Ինչքանով հնարավոր է՝ տնտեսական հարբերություններ են կառուցվել, իսկ ամենամեծ ձեռքբերումը կարելի է համարել անցած տարի Իրանի նախագահի այցի ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը երկաթգծի կառուցման մասին։ Սա մեզ ուղղակի կկապի Պարսից ծոցի հետ։ Սա տնտեսական-քաղաքական-ստրատեգիակական նախագիծ է, և հույս ունեմ, որ կիրականանա,-նշել է նա։

Ирановед: «Армяно-иранские отношения поставлены на высокий уровень»
Заведующий кафедрой ирановедения ЕГУ Гарник Асатрян , говоря о влиянии исламской революции на Иран, сказал, что это было протестом против отчаянного искажения ценностей со стороны Запада.
«Революция называется Исламской, но по форме она национальная, после чего большие национальные приоритеты имели место в стране.  Это привело к основательному изменению экономики Ирана. Иран сегодня страна массовой грамотности и имеет высокоразвитую промышленность», - отметил он.
По словам Гарника Асатряна, очень легко установить отношения со странами, имеющими традиционные идеологические основы, и они бывают намного обоснованными. Говоря об армяно-иранских отношениях, он отметил, что есть отношения достаточно   высокого политического уровня.
«Насколько возможно, построены экономические отношения, а самое большим достижением можно считать договоренность о строительстве железной дороги во время визита в прошлом году президента Ирана. Это нас просто свяжет с Персидским заливом. Это экономико-политико-стратегический проект и надеюсь, что он осуществится», - отметил он.