Վ.Վարդապետյան. «Այսօր հասկանալի չէ Հայաստանի դիրքորոշումը Ջավախքի հարցում»
-ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը դեռևս այն արդյունքը չի տալիս, որն ակնկալում է ջավախահայությունը։ Այն փաստը, որ այսօր հավաքվել են հայաստանյան քաղաքական-հասարակական կազմակերպությունները և ուզում են սփյուռքի միջոցները ներառելով՝ ճնշել Վրաստանի իշխանություններին, որ խնդիրները լուծվեն, հենց դա՛ է վկայում,-«7օր»-ի հետ զրույցում պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպե՞ս է գնահատում Ջավախքի հարցում ՀՀ իշխանությունների վարած քաղաքականությունը՝ ասել է «Հզոր հայրենիք» կուսակցության նախագահ Վարդան Վարդապետյանը։
Նրա խոսքերով՝ այսօր հասկանալի չէ Հայաստանի դիրքորոշումը Ջավախքի հարցում, և առաջիկայում նա պետք է հստակեցնի իր քաղաքականությունը։
-Կարծում եմ՝ այն մտավախությունները, թե Ջավախքի խնդիրները բարձրացնելիս կարող է՝ հայ-վրացական հարաբերությունները փչանան, զուտ դատարկ կարծիքներ են, որովհետև միայն ջավախահայության խնդիրները լուծելուց հետո կարող է բարեկամությունն ավելի սերտանալ։ Սա կարող  է բերել հակառակ պրոցեսին։ Տասնյակ տարիներ շարունակ այդ հարցերը բարձրացվում են, բայց չեն ստանում իրենց լուծումը, և ես ցավում եմ դրա համար,-նշել է Վարդան Վարդապետյանը։

В.Вардапетян: «Сегодня непонятна позиция Армении по вопросу Джавахка»
«Проводимая властями РА политика пока не дает результата, который ожидает армянство Джавахка. Тот факт, что сегодня собрались армянские политико-общественные организации и хотят привлечь средства диаспоры и применить давление на власти Грузии, чтобы проблемы были решены, именно свидетельствует об этом», - в беседе с «7or» сказал председатель партии «Мощное отечество» Вардан Вардапетян.
По его словам, сегодня непонятна позиция Армении по вопросу Джавахка, и в ближайшее время она должна уточнить свою политику.
«Думаю, что те озабоченности, что при поднятии проблем Джавахка армяно-грузинские отношения могут испортиться, лишь пустые мнения, потому что лишь с решением проблем армян Джавахка, дружба может быть более тесной. Это может привести к обратному процессу.  На протяжении десятка лет эти вопросы поднимаются, но не получают своего решения, и я сожалею по этому поводу», - отметил Вардан Вардапетян.