Իրանը հաստատակամ է Հայաստանի հետ արտատնտեսական հարաբերությունները զարգացնելու հարցում
-Ինչպես նախկինում, ներկայում ևս երկու երկրների միջև ընթանում են ռազմավարական բնույթի նախագծերի իրականացման հետ կապված նախագծերը, և իմ՝ որպես ԻԻՀ դեսպանի պարտականությունների մեջ է հետամուտ լինելը և զբաղվելը ռազմավարական այդ ծրագրերի ընթացքով,- Հայաստանի և Իրանի տնտեսական համագործակցության հարցերին անդրադառնալով՝ ասել է ՀՀ-ում Իրանի դեսպան Սեյիդ Ալի Սաղայանը։
Այդ ծրագրերն են՝ Մեղրիի հէկերը, նավթամթերքներ տեղափոխող խողովակաշարը, ինչպես նաև երկաթգծի և նոր ավտոճանապարհի կառուցումը։
Ինչ վերաբերում է արտատնտեսական հարաբերությունների ծավալին, դեսպանը նշել է, որ հաշվի առնելով վերջերս համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի առաջացումը՝ այդ ծավալը մի փոքր նվազել է, և աշխատանքներ են տարվում ծավալի բարձրացման ուղղությամբ։ Նա հուսով է, որ Հայաստանի և Իրանի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի ստորագրումը  կնպաստի ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացմանը։
-Մենք հաստատակամ ենք առավել ընդլայնելու և զարգացնելու արտատնտեսական հարաբերությունները,- ասել է դեսպանը։

Иран тверд в вопросе развития экономических связей с Арменией
«Как прежде, так и ныне между двумя странами существуют программы по реализации проектов стратегического характера, и в мои обязанности, как посла Ирана в РА, входит быть последовательным и заниматься ходом этих стратегических программ», - говоря о вопросах, касающихся армяно-иранских экономических связей, сказал посол Ирана в Армении Сейед Али Сагаян.
«Этими программами являются ГЭС-ы, трубопровод по транспортировке нефтепродуктов, а также строительство желдороги и новой автодороги.
Что касается объема экономических отношений, то посол отметил, что, учитывая возникновение недавно мирового экономического кризиса, этот объем немного снизился и ведутся работы в направлении повышения объема.  Он выразил надежду, что подписание между Арменией и Ираном соглашения о свободной торговле будет содействовать увеличению объемов товарооборота. «Мы тверды еще больше расширить и развивать экономические отношения», - сказал посол.