ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի ելույթը Արցախի Վերածննդի օրվա կապակցությամբ
Արցախի Վերածննդի օրվա կապակցությամբ Նախագահ Բակո Սահակյանը փետրվարի 20-ին մասնակցել է ԼՂՀ բոլոր գումարումների Ազգային ժողովի պատգամավորների հետ հանդիպմանը եւ հանդես եկել ողջույնի խոսքով:
Հարգելի ներկաներ,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ եւ շնորհավորել մեր ողջ ժողովրդին Արցախի Վերածննդի օրվա առթիվ: Ձեզնից յուրաքանչյուրն իր մեջ կրում է այդ օրվա խորհուրդը եւ անձնական ավանդ ունի ազգային-ազատագրական շարժման գաղափարների իրականացման գործում: Մեր ընկերներից շատերն իրենց կյանքն են զոհել հանուն այդ գաղափարների հաղթանակի: Հավե~րժ փառք ու պատիվ նրանց:
1988 թվականի փետրվարի 20-ը դարձավ մեր ազգային վերազարթոնքի սկիզբը: Մենք ոտքի ելանք պաշտպանելու հայրենի հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու, սեփական ճակատագիրն ինքնուրույն տնօրինելու մեր բնական իրավունքը' միջազգային հանրության կողմից ընդունված համընդհանուր նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան: Մեր խաղաղ ու արդարացի պահանջին Ադրբեջանը պատասխանեց դաժան ու արյունալի պատերազմով, որը դարձավ բազում մարդկային զոհերի ու ավերածությունների պատճառ:
Արցախի հերոսական ժողովուրդը համայն հայության հետ ձեռք ձեռքի կարողացավ դիմակայել բոլոր փորձություններին եւ բռնեց ժողովրդավարական պետություն կառուցելու ուղին: Մեզ համար այդ ուղին անշրջելի է ու հաստատուն:
Մենք խորապես համոզված ենք, որ ժամանակակից աշխարհում առկա բոլոր խնդիրները հնարավոր է լուծել միայն ու միայն քաղաքակիրթ ճանապարհով, բանակցությունների սեղանի շուրջ եւ անմիջական երկխոսության միջոցով: Այնինչ Ադրբեջանի իշխանություններն այսօր էլ շարունակում են վարել ռազմատենչ քաղաքականություն' սեփական ժողովրդին պահելով մշտական լարվածության եւ պատերազմի վերսկսման վտանգի տակ: Այդ սպառնալիքներն իզուր են եւ անտեղի: Մենք ունենք կանոնավոր ու մարտունակ բանակ, որը միշտ պատրաստ է արժանի հակահարված տալ մեր պետության եւ ժողովրդի անվտանգության դեմ ուղղված ցանկացած ոտնձգության:
Հարգելի բարեկամներ,
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բոլոր գումարումների Ազգային ժողովն այս տարիների ընթացքում մեծ դերակատարություն է ունեցել մեր անկախ պետականության կայացման, պետական ինստիտուտների ձեւավորման, ժողովրդավարական արժեքների ամրագրման գործում: Այսօր առջեւում են հերթական խորհրդարանական ընտրությունները: Դա անչափ կարեւոր քաղաքական իրադարձություն է մեր ժողովրդի կյանքում: Եվ բոլորս միասին պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի այս ընտրությունները եւս անցնեն միջազգային չափանիշներին համապատասխան եւ մեկ քայլ առաջ տանեն մեզ Արցախի կայուն ու բարեկեցիկ ապագան կերտելու ճանապարհին:

Выступление президента НКР Бако Саакяна по случаю Дня Возрождения Арцаха
По случаю Дня Возрождения Арцаха Президент Бако Саакян 20 февраля принял участие во встрече с депутатами Национального собрания НКР всех созывов и выступил там с приветственным словом:
Уважаемые присутствующие!
Рад приветствовать вас всех и поздравить весь наш народ с Днем Возрождения Арцаха. Каждый из вас несет в себе символ этого дня и имеет личный вклад в осуществление идей национально-освободительного движения. Многие из наших товарищей отдали свою жизнь во имя победы этих идей. Вечная им честь и слава!
20 февраля 1988 года стал началом нашего национального пробуждения. Мы встали на защиту нашего естественного права жить свободно и независимо на родной земле, самостоятельно распоряжаться собственной судьбой в соответствии со всеобщими нормами и принципами международного права. На наше мирное и справедливое требование Азербайджан ответил жестокой и кровавой войной, которая стала причиной многочисленных человеческих жертв и разрушений.
Героический народ Арцаха вместе со всем армянством сумел перенести все выпавшие на его долю испытания и встал на путь построения демократического государства. Для нас этот путь является неизменным и необратимым.
Мы глубоко убеждены, что существующие в современном мире проблемы возможно решить исключительно цивилизованными методами, за столом переговоров и посредством прямого диалога. Власти же Азербайджана и сегодня продолжают вести воинственную политику, держа собственный народ в постоянном напряжении и под угрозой возобновления войны. Эти действия напрасны и неуместны. У нас регулярная и боеспособная армия, которая всегда готова дать достойный отпор любому посягательству на безопасность нашего государства и народа.
Уважаемые друзья!
Национальное собрание Нагорно-Карабахской Республики всех созывов за все эти годы сыграло большую роль в становлении нашей независимой государственности, формировании государственных институтов, укоренении демократических ценностей. Сейчас наша республика готовится к очередным парламентским выборам. Это очень важное политическое событие в жизни нашего народа. И мы вместе должны сделать все, чтобы эти выборы также прошли в соответствии с международными стандартами и стали еще одним шагом на пути к построению стабильного и благоустроенного будущего.