Սամվել Ալեքսանյանի (Լֆիկ Սամո) մասին
-Սամվել Ալեքսանյանին (Լֆիկ Սամո) հանձնարարվել է, որ ինքը վերցնի ձկնաբուծական ամբողջ բնագավառը։ Ինքը դառնում է մենաշնորհ,- այսօր ՄԱԱ-ում հրավիրված ասուլիսում հայտարարել է Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Վահագն Խաչատրյանը,-նա արդեն գնացել է, պայմանավորվել է Արարատյան դաշտում ձկնաբուծական ֆերմաներ ունեցող մարդկանց հետ, որ 6 ամիս հետո կամ այդ ընթացքում ես մտնում եմ այս շուկա, վաճառեք ինձ, ինչպես որ տեղի ունեցավ, երբ իր «Երևան սիթի» առևտրային մեծ ցանցը որ ստեղծեց։
Նույն ակումբ հրավիրված «Ժողովրդի իշխանություն» հասարակական-քաղաքական նախաձեռնության համակարգող խորհրդի անդամ Մովսես Արիստակեսյանն էլ հայտարարել է, որ այսօր մոնոպոլացման շրջանակը մեծացնելու քաղաքականություն է տավում:
-Ոսկու շուկաները մոնոպոլացվում են, կենտրոնացվում մեկի ձեռքում, տեղի է ունենում տաքսիների մոնոպոլացում որոշակի օլիգարխների ձեռքում։ Այս երկրի բոլոր բիզնեսները տեղավորվում են 5 հոգու ձեռքում, որովհետև 5 հոգուց ավելի հեշտ է հարկը վերցնել՝ ստվերային նալոգը, քան թե բազմաթիվ մարդկանցից։ Կաշառքը, կոռուպցիան է շարժիչ ուժը,- ասել է Մ. Արիստակեսյանը։

О Самвеле Алексаняне (Лфик Само)
«Самвелу Алексаняну (Лфик Само) поручено, чтобы он всю сферу рыбоводству взял бы в свои руки. Он становится монополистом», - сказал сегодня на пресс-конференции в НПА член АНК Ваагн Хачатрян, - он уже пошел и договорился с людьми, имеющими рыбоводческие фермы на Араратской долине, что через 6 месяцев или за это время я вхожу в рынок, продайте мне, как это было, когда он создал торговую сеть «Ереван сити».
На той же пресс-конференции член координационного совета общественно-политической инициативы «Власть народа» Мовсес Аристакесян заявил, что сегодня ведется политика увеличения круга монополизации.
«Рынки золота монополизируются, централизуются в одних руках, происходит монополизация таксистов в руках определенных олигархов. Все бизнесы этой страны умещаются в руках 5 лиц, потому что от 5 лиц легче брать налоги - теневой налог, чем от многочисленных людей. Взятка, коррупция - движущая сила», - сказал А.Аристакесян.