Ժ. Սեֆիլյան. «Մեր շարժումը գործելու է միավորման, համախմբման, այլ ոչ երբեք պառակտման համար»
«Արաքս-Կուր» հիմնադրամի և «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի կազմակերպած «Մարտի 1-ից քաղած դասերն ու Հայաստանի առջև ծառացած հիմնախնդիրները» թեմայով կոնֆերանսի ժամանակ «Սարդարապատ» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանն ասել է, թե 2008-ի մարտի 1-ի զոհերն անկախության նահատակներ են։
-Սեպտեմբերի հանրաքվեի ժամանակ մենք ձևական քաղաքական, իրավական ակտ ենք կատարել՝ կողմ քվեարկելով անկախությանը, որովհետև, իմ համոզմամբ, անկախության կերտման ահազանգը տրվեց 2008-ի մարտի 1-ին։ Պատահական չէ, որ այս երկու տարիների ընթացքում բազմաթիվ հայ մտավորական հրապարակախոսներ հայաստանակենտրոնության, ինքնիշխանության կարևորության մասին են խոսել,-նշել է նա։
Ըստ Ժիրայր Սեֆիլյանի՝ «Սարդարապատ» շարժումը որևէ ուժի դեմ չի գործելու։
-Առավել ևս՝ ընդդիմադիր միավորի կամ գործչի դեմ չի գործելու։ Մեր շարժումը գործելու է միավորման, համախմբման, այլ ոչ երբեք պառակտման  համար,-հավելել է նա։

Ж. Сефилян: «Наше движение будет действовать для единения, консолидации, но никогда не для раскола»
Во время конференции на тему: «Уроки, извлеченные из 1-го марта и проблемы, стоящие перед Арменией», организованной фондом «Аракс-Кура» и инициативной группой движения «Сардарапат», член движения Жирайр Сефилян сказал, что жертвы 1-го марта 2008г. являются мучениками независимости.
«Во время митинга в сентябре мы сделали формальный, политический, правовой акт, проголосовав за независимость, поскольку, по его убеждению, набат к созиданию независимости был дан 1-го марта 2008г. Не случайно, что в течение этих двух лет говорили о важности суверенитета, армяноцентричности многочисленных армянских публицистов», - отметил он.
По словам Жирайра Сефиляна, движение «Сардарапат» не будет действовать против какой-либо силы.
«Тем более против оппозиционной единицы или деятеля. Наше движение будет действовать для единения, консолидации, но никогда не для раскола», - добавил он.