Ս. Սաֆարյան. «Չի բացառվում, որ Օբաման իր ուղերձում օգտագործի «ցեղասպանություն» բառը»
-ՆԱՏՕ-ի կամ Եվրամիության անդամ երկրները ներքին ցուցում ունեն չճանաչել կամ չբարձրացնել Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդիրը, քանի որ դա կարող է խանգարել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը և այս արձանագրությունների վավերացմանը,-«Հայացք» մամուլի ակումբում ասել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը։
-Եթե Թուրքիան չբավարարի Միացյալ Նահանգների շահերը, ապա չի բացառվում, որ Օբաման իր ուղերձում օգտագործի «ցեղասպանություն» բառը, որն իմ կարծիքով շատ ավելի քիչ նշանակություն ունի, քան ԱՄՆ Կոնգրեսում Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևը կարող էր լինել։
Ստեփան Սաֆարյանն ասել է նաև, թե Միացյալ Նահանգները երկարաժամկետ կտրվածքով Թուրքիայի վարքագծի վրա ազդելու խնդիրներ ունենալով՝ երբեք չեն գնա իրենց  այդ գործիքից միանգամից զրկելու ճանապարհով։

С.Сафарян: «Не исключается, что Обама в своем послании использует слово «геноцид»
«Страны-члены НАТО или Евросоюза получили внутреннее указание не признавать или не поднимать вопрос международного признания Армянского геноцида,  поскольку это может помешать армяно-турецким отношениям и ратификации этих протоколов», - сказал руководитель фракции «Наследие» НС в пресс-клубе «Зеркало» Степан Сафарян.
«Если Турция не удовлетворит интересы США, то не исключается, что Обама в своем послании использует слово «геноцид», которое, по-моему, имеет меньше значения, чем могла быть резолюция по признанию армянского геноцида в Конгрессе США», -  отметил он.
Степан Сафарян сказал также, что США, имея вопросы влияния в долгосрочном плане на поведение Турции, никогда не пойдет по пути лишения сразу этого своего инструмента.