Արտահերթ ընտրություններ՝ տրամաբանական ժամանակահատվածում
-Քաղաքականությամբ զբաղվող յուրաքանչյուր մարդ կարող է, պարտավոր է և իրավունք ունի կանխատեսումներ անել, իսկ իրականանալու կամ չիրականանալու դեպքում հիմնավորել այդ կանխատեսումներն ու արդյունքները,-Հայ ազգային կոնգրեսի կողմից արտահերթ ընտրությունների հստակ ժամանակացույց սահմանելու վերաբերյալ խոսելիս «7օր»-ին ասել է ՀԺԿ վարչության անդամ Գրիգոր Հարությունյանը։
Նա նշել է, թե արտահերթ ընտրությունները շատ հավանական են՝ հաշվի առնելով ներքին և արտաքին գործընթացները։ Արտահերթ ընտրությունները, նրա խոսքերով, ոչ միայն հնարավոր են, այլև անհրաժեշտ. «Խոսքն ավելի շատ անհրաժեշտության մասին է։ Իրավիճակից դուրս գալու ամենաճիշտ տարբերակն արտահերթ ընտրություններն են տրամաբանական ժամանակահատվածում։ Մենք կարծում ենք, որ եթե այդ տրամաբանական ժամանակահատվածում տեղի ունենան համապետական ընտրություններ, դա միակ ճիշտ քայլն է այսօր երկիրն այս իրավիճակից դուրս բերելու համար»։
Գրիգոր Հարությունյանի խոսքերով՝ եթե արտահերթ ընտրությունները տեղի չունեն, այդ ժամանակ Հայ ազգային կոնգրեսը կտա դրա հիմնավորումները։

Внеочередные выборы в логичные сроки
«Любой человек, занимающийся политикой, обязан и имеет право делать прогнозы, в случае исполнения или неисполнения обосновать эти прогнозы и результаты», - сказал член правления НПА Григор Арутюнян, говоря об установлении четкого графика внеочередных выборов со стороны АНК.
Он отметил, что внеочередные выборы весьма вероятны, учитывая внешние и внутренние факторы. Внеочередные выборы, по его словам,  не только возможны, а необходимы. «Речь, скорее всего,  о необходимости. Самый верный вариант выхода из ситуации - внеочередные выборы в логичные сроки. Мы считаем, что если в эти логичные сроки произойдут общегосударственные выборы, то это единственно правильный шаг для вывода сегодня страны из этой ситуации».
По словам Григора Арутюняна, если внеочередные выборы не состоятся, то тогда АНК даст свои обоснования.