ԱԺ պատգամավոր. «Մեր տարածաշրջանը գնալով լարման կիզակետին է հասնում»
-Մեր տարածաշրջանը գնալով լարման կիզակետին է հասնում։ Պատճառները մի քանիսն են՝ Իրանի միջուկային ծրագիր, տարանցիկ ճանապարհների բացման հեռանկարներ, ինչպես նաև ղարաբաղյան հիմնահարցի և հայ-թուրքական գործընթացի շաղկապում,-լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով տարածաշրջանային խնդիրների մասին՝ ասել է ԱԺ պատգամավոր Վարդան Խաչատրյանը։
Նրա խոսքերով՝ անգամ Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի զգուշացումից հետո, թե ղարաբաղյան հակամարտությունն ու հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը պետք չէ շաղկապել, Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի դադարել պնդել իր երկրի որդեգրած քաղաքականությունը։
-Ակնհայտ է, որ Թուրքիան հակված է ձգձգել հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը և խուսանավող քաղաքականություն է որդեգրել,-նշել է  Վարդան Խաչատրյանը։

Депутат НС: «Наш регион со временем достигнет накала напряжения»
«Наш регион со временем достигнет накала напряжения. Причин несколько - ядерная программа Ирана, перспективы открытия транзитных дорог, а также увязывание карабахской проблемы с армяно-турецким процессом», - сказал во время встречи с журналистами депутат НС Вардан Хачатрян.
По его словам, даже после предупреждения премьера Владимира Путина, что не надо увязывать урегулирование карабахского конфликта с армяно-турецкими отношениями, премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган
не прекратил политику, взятую на вооружение своей страной.
«Очевидно, что Турция привержена затягивать ратификацию армяно-турецких протоколов и взяла на вооружение  политику лавирования», - отметил Вардан Хачатрян.