Գառնիկ Իսագուլյան. «...այո՛, նախաձեռնությունը տեղին էր, ժամանակին և ճիշտ»
ԱԺ-ում ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչ Գառնիկ Իսագուլյանը լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին՝ ասել է, թե մենք հանդես ենք գալիս կայուն դիրքերից։
«7օր»-ի հարցին, թե ի՞նչ տվեց մեզ հայ-թուրքական հարաբերությունների նախաձեռնողական քաղաքականությունը, և արդյոք այն ազգային անվտանգության տեսնակյունից ճի՞շտ էր, նա պատասխանել է՝այո՛։
-Հայաստանն  ունի հարևան պետություններ, որոնցից երկուսի հետ, ընդհանուր առմամբ, որևէ հարաբերություն չկա։ Ցանկացած իշխանություն առաջին հերթին փորձում  է իր հարաբերությունները բարելավել հարևան պետությունների հետ, և այդ առումով, այո՛, նախաձեռնությունը տեղին էր, ժամանակին և ճիշտ։ Ազգային անվտանգության տեսակետից դրանք նոր ճանապարհներ են, նոր կառուցվածքներ, նոր հարաբերություններ,-նշել է նա։
Ըստ Գառնիկ Իսագուլյանի՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների նախաձեռնությունը ոչ միայն չխանգարեց, այլև օժանդակեց, որ ուրիշ խնդիրներում Հայաստանն ավելի հստակ դիրքորոշվի։

Гарник Исагулян: «...да, инициатива была к месту, ко времени и правильной»
Представитель президента РА в НС Гарник Исагулян во время встречи с журналистами, говоря об армяно-турецких отношениях, сказал, что мы выступаем со стабильных позиций.
На вопрос «7or», что дала нам инициативная политика по армяно-турецким отношениям, и действительно ли было верным с точки зрения безопасности, он ответил: «Да».
«У Армении есть соседние государства, из коих с двумя, в общей сложности, нет каких-либо отношений. Любая власть, в первую очередь пытается улучшить свои отношения с соседними государствами и в этом плане, да, инициатива была к месту, ко времени и правильной. С точки зрения национальной безопасности это новые пути, новые структуры, новые отношения», - отметил он.
По словам Г.Исагуляна, инициатива армяно-турецких отношений не только не помешала, но  и содействовала, чтобы в других вопросах Армения имела бы более четкую позицию.