Հայաստանը մադրիդյան սկզբունքների նորացված տարբերակի վերաբերյալ առաջարկներ ներկայացրե՞լ է, թե՞ ոչ
ԱԺ-ում ՀՀ նախագահի ներկայացուցիչ Գառնիկ Իսագուլյանն ասել էր, որ մադրիդյան սկզբունքների նորացված տարբերակի վերաբերյալ ՀՀ-ն իր առաջարկները հստակ արել է։
«7օր»-ը փորձել է ՀՀ ԱԳՆ-ից ճշտել, թե արդյոք դա այդպե՞ս է՝ Հայաստանն իր առաջարկները ներկայացրե՞լ է։ Մեզ հետ զրույցում ՀՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանն ասել է, թե հարցի հստակ պատասխանը երկու օր առաջ մամլո ասուլիսի ժամանակ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը տվել է, և ավելացնելու որևէ բան չկա։
Հիշեցնենք, որ ասուլիսի ժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարն ասել էր. «Սա աշխատանքային գործընթաց է, և աշխատանքային գործընթացի ժամանակ կողմերը միշտ էլ ներկայացրել են աշխատանքային առաջարկներ, որոնց վերաբերյալ արձագանքներ են եղել։ Սա շարունակական գործընթաց է և կտևի այնքան ժամանակ, մինչև կողմերը չմոտեցնեն իրենց դիրքորոշումները բոլոր հարցերի շուրջ և չհարթեն հակասությունները։ Սա աշխատանքային գործընթաց է, և այստեղ որևէ արտառոց բան չկա»։

Армения представила предложения по обновленному варианту Мадридских принципов или нет?
Представитель президента РА в НС РА Гарник Исагулян сказал, что Армения сделала свои предложения по обновленному варианту Мадридских принципов.
«7or» попытался уточнить в МИД РА, насколько это соответствует действительности. В беседе с нами пресс-секретарь МИД РА Тигран Балаян сказал, что два дня назад во время пресс-конференции Эдвард Налбандян дал четкий ответ на этот вопрос и больше нечего добавить.
Напомним, что во время пресс-конференции министр иностранных дел РА сказал: «Это рабочий процесс и во время рабочего процесса стороны всегда представляли рабочие предложения, относительно которых были реакции. Это продолжительный процесс и будет длиться столько времени, пока стороны не сблизят свои позиции по всем вопросам и не сгладят противоречия. Это рабочий процесс и здесь нет чего-то чрезвычайного»