17-ամյա պատանին պայթյուն Է սարքել Արխանգելսկում Անվտանգության դաշնային ծառայության շենքում (տեսանյութ)
Հոկտեմբերի 31-ի առավոտյան ոչ մեծ ուժգնության պայթյուն Է տեղի ունեցել ՌԴ Անվտանգության դաշնային ծառայության Արխանգելսկի մարզի վարչության շենքում: Զոհվել Է մեկ մարդ, վիրավորվել՝ ծառայության երեք աշխատակից: Նախնական տվյալներով՝ պայթուցիկ սարքը պայթել Է զոհվածի ձեռքում: Քրեական գործ Է հարուցվել «Ահաբեկչություն» հոդվածով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը: Ազգային հակաահաբեկչական կոմիտեն (ԱՀԿ) հայտնել Է, որ պայթյունը տեղի Է ունեցել ժամը 08:52-ին ԱԴԾ-ի վարչության շենքի մուտքում:
«Նախնական տեղեկատվության համաձայն, շենք մտած անձը պայուսակից հանել Է դեռեւս չպարզված առարկա, որը որոշ ժամանակ անց պայթել Է նրա ձեռքերի մեջ, ինչի հետեւանքով նա կյանքի հետ անհամատեղելի վերքեր Է ստացել»,-ասված Է ԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի քննչական կոմիտեն քրեական գործ Է հարուցել «Ահաբեկչություն» եւ «Ապօրինաբար զինամթերք կրելը» հոդվածներով: Հետաքննության տվյալներով՝ պայթուցիկ սարքը շենք Է մտցրել 17-ամյա տեղի բնակիչը:
«Դեռահասի անձը պարզված Է»,-ասված Է ԱՀԿ-ի հաղորդագրության մեջ: Գործի հետաքննությամբ զբաղվելու Է Ռուսաստանի քննչական կոմիտեի կենտրոնական ապարատը:

17-летний юноша устроил взрыв в здании ФСБ в Архангельске и погиб (видео)
Взрыв небольшой силы произошел в среду утром в здании управления ФСБ по Архангельской области. Погиб 1 человек, ранены 3 сотрудников службы. Взрывное устройство, по предварительным данным, взорвалось в руках погибшего. Возбуждено уголовное дело о теракте, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на BBC.
Национальный антитеррористический комитет (НАК) сообщает, что взрыв произошел в 8:52 на входе в административное здание управления ФСБ.
«По предварительной информации, лицо, вошедшее в здание, достало из сумки неустановленный предмет, который спустя некоторое время взорвался у него в руках, в результате чего он получил ранения, несовместимые с жизнью», – сказано в сообщении НАК.
Следственный комитет России (СКР) возбудил уголовное дело по статьям «Теракт» и «Незаконное ношение боеприпасов». По данным следствия, взрывное устройство в здание пронес 17-летний местный житель.
«Личность подростка установлена», – говорится в сообщении СКР. Дело передано на расследование в центральный аппарат СКР.
Пресс-секретарь архангельского управления ФСБ Елизавета Семушина, в свою очередь, заявила, что в результате взрыва погиб один человек, который не является сотрудником службы.