Ինչո՞ւ լուծարվեց «Ելք» դաշինքը
Ինչպես և սպասվում էր, «Ելք» դաշինքը, որի բաղկացուցիչներից էին «Լուսավոր Հայաստանը», «Հանրապետությունը» և «Քաղաքացիական պայմանագիրը», պառակտվեց և լուծարվեց: Այդ առումով դաշինքը կրկնեց հայաստանյան քաղաքական դաշտի բոլոր քաղաքական դաշինքների ճակատագիրը:
«Ելք» դաշինքն ինչպես արհեստականորեն ստեղծվել էր քաղաքական այլ իրավիճակում, այնպես էլ քաղաքական իրավիճակի փոփոխության արդյունքում բնականորեն լուծարվեց:
«Ելքի» ստեղծումը
Դաշինքը մեկ տարի առաջ ձևավորվեց շատ արագ ու շատ անսպասելիորեն: Մինչև այդ «Լուսավոր Հայաստանը» ղեկավարող Էդմոն Մարուքյանը և «Քաղաքացիական պայմանագրի» փաստացի առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակավ միմյանց մեղադրում էին Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը ծախված լինելու մեջ: Երկուսն էլ լուրջ հիմնավորումներ էին ներկայացնում իրենց մեղադրանքներն ապացուցելու համար: Ամեն մեկը մյուսին համարում էր ՀՀԿ ղեկավարի կամ նրա փեսայի հաճախորդը:
Մարուքյանի ու Փաշինյանի հրապարակային «փոխհրաձգությունը» գագաթնակետին հասավ 2016թ. Վանաձորի ավագանու ընտրությունների ժամանակ. կողմերը միմյանց արդեն հայհոյում էին:
Եվ ահա այդ ամենից հետո նրանք շատ արագ «մոռացան» իրար հասցեին հնչեցրած հայհոյանքներն ու մեղադրանքները և դաշինք կնքեցին՝ մինչև այդ հասցնելով հավաքվել սերժսարգսյանական իշխանության ներկայացուցիչներից մեկի տանը ու սելֆի անել:
Փաշինյանին ու Մարուքյանին միացվեց Արամ Զավենի Սարգսյանը և ստեղծվեց «Ելք» դաշինքը, որը հայտարարեց, որ 2017-ի խորհրդարան են գնում՝ ապագայում մեկ կուսակցություն դառնալու նպատակով:
«Ելք» դաշինքն ակնհայտորեն ստեղծվեց արտաքին մոդեռատորի «անտեսանելի» ձեռքի օգնությամբ: Դաշինքում բրոքերի ֆունկցիան Էդմոն Մարուքյանի վրա էր: Արամ Սարգսյանի ներկայությունը պայմանավորված էր Բ26-ի հավատարիմ հաճախորդ լինելու հանգամանքով: Դե իսկ Փաշինյանին դաշինք էին բերել, որպեսզի քաղաքական այդ նախագծին «շուխուռչի» տեսք տային: Բոլորն էլ գիտեին, թե ինչն ինչոց է, ում նախագիծն է սա և ինչ նպատակով են իրենք տարվում խորհրդարան:
«Ելքի» մուտքը
Արագ ու անսպասելիորեն ձևավորված այդ արհեստական դաշինքը նույնքան անսպասելիորեն հաղթահարեց անցողիկ շեմն ու հայտնվեց ԱԺ-ում: Այստեղ էլ էր նկատվում արտաքին մոդեռատորի ձեռքը:
«Ելք»-ը կշարունակեր իր «կառուցողական-արևմտամետ» աշխատանքը Սերժ Սարգսյանի իշխանության օրոք, Ռուսաստանի դեմ ելույթներ կունենար ու քայլեր կձեռնարկեր ԵԱՏՄ-ի և ՀԱՊԿ-ի դեմ, որպեսզի այդ ելույթների ու քայլերի ֆոնին Սերժ Սարգսյանը Կրեմլի համար ցանկալի ֆիգուր մնար, եթե դաշինքի մի մասը դուրս չգար վերահսկողությունից ու մոդեռատորի համար նույնքան անսպասելիորեն տեղի չունենար «թավիշը»:
«Ելքի» վախճանը
Իշխանափոխությունից հետո Փաշինյանին արդեն պետք չէին նրանք, ում միջոցով ՔՊԿ-ն հայտնվել էր խորհրդարանում: Հատկապես, որ Մարուքյանն ու Սարգսյանը մինչև վերջ հավատարիմ մնացին արտաքին մոդեռատորին ու չմիացան Փաշինյանի քայլերթին՝ վերջինիս ազատելով իրենց հանդեպ բարոյական պարտավորվածությունից:
«Ելք»-ում հավաքվածներին ժամանակին միավորել էին ոչ թե ընդհանուր գաղափարն ու սկզբունքները, այլ խորհրդարանում հայտնվելու հեռանկարը: Ու քանի որ արտաքին մոդեռատորը տվել էր համապատասխան երաշխիքներ, ուստի բոլորը հաշտ էին ու համերաշխ: Իշխանափոխությունից, այսինքն՝ արտաքին մոդեռատորի պարտությունից հետո «Ելք»-ից մնացին փլատակներ, ինչը կանխատեսելի էր:
Երևանի ավագանու ընտրություններին «Ելք»-ի փլատակների վրա ստեղծվեցին իշխանափոխությունից «քցվածների» մի նոր դաշինք՝ «Լույսը», ինչպես նաև՝ իշխանության եկածների «Իմ քայլը» դաշինքը:
«Լույսը» ավելի շատ իներցիայի և անելանելիության հետևանք էր, քանի որ Փաշինյանը չէր վերցրել իր նախկին գործընկերներին:
«Լույսը» հայտնվեց մայրաքաղաքի ավագանիում, բայց զրոյական ազդեցություն է ունենալու որոշումների կայացման վրա ու ժամանակի ընթացքում կտարալուծվի «Իմ քայլի» մեջ:
Արամ Սարգսյանը և Էդմոն Մարուքյանը հայտարարել են, որ առանձին են մասնակցելու դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:
Մարուքյանն առաջարկել է միասնական ցուցակով գնալ, բայց ոչ թե դաշինքի, այլ կուսակցության անվան տակ, քանզի ունի մտավախություն, որ չեն կարողանա հաղթահարել Ընտրական չփոխված օրենսգրքով դաշինքների համար նախատեսված 7-տոկոսանոց արգելքը և պետք է պայքարել կուսակցությունների համար սահմանված 5 տոկոսի համար: Ա. Սարգսյանը չի համաձայնել այդ տեսակետին ու «Լույսը» լուծարվել է:
Թե ինչ է սպասվում «Լուսավոր Հայաստանին» և «Հանրապետությանը» ընտրությունների արդյունքում, դժվար չէ կռահել: Մենք այս պահին չենք ասի՝ այդ կուսակցությունների ներկայացուցիչների տրամադրությունը չգցելու նպատակով:
Եվ այսպես, «Ելք»-ի օրինակով վերահաստատվեց այն բանաձևը, ըստ որի՝ ամեն մի արհեստական բան բնականորեն վերանում է շատ կարճ ժամանակահատվածում:

Почему распался альянс «Выход»?
Как и ожидалось, альянс «Елк» («Выход»), состоявший из партий «Светлая Армения», «Республика» и «Гражданский договор» раскололся и был ликвидирован. В этом плане альянс повторил участь всех партийных блоков политического поля Армении.
Альянс «Выход» был искусственно создан в других политических реалиях, поэтому естественным образом и распался с изменением политической ситуации.
Создание «Выхода»
Год назад альянс сформировался очень быстро и довольно неожиданно. До этого руководивший партией «Светлая Армения» Эдмон Марукян и фактический лидер партии «Гражданский договор» Никол Пашинян публично обвиняли друг друга в продажности и служении власти Сержа Саргсяна. Оба преподносили серьезные обоснования для доказательства своих обвинений. Каждый считал другого клиентом руководителя РПА или его зятя.
Публичная «перестрелка» между Марукяном и Пашиняном достигла своей кульминации в ходе выборов Совета старейшин Ванадзора в 2016 году – стороны друг друга уже поносили.
После всего этого они очень быстро забыли об озвученных в адрес друг друга оскорблениях и обвинениях и заключили альянс, успев до этого собраться дома у одного из представителей сержсаргсяновской власти и сделать селфи.
К Пашиняну и Марукяну присоединился также Арам Завенович Саркисян, и был создан альянс «Выход», который заявил, что идет в парламент 2017-го с целью образовать в будущем единую партию.
Альянс очевидным образом был создан с подачи «невидимой» руки внешнего модератора. Функция брокера в альянсе была отведена Эдмону Марукяну. Присутствие Арама Саркисяна было обусловлено его бытностью верным клиентом президентского дворца. Пашиняна же в альянс привели для того, чтобы придать этому политическому проекту шумливый облик. Все знали, что к чему, чьим является этот проект и с какой целью они проводятся в парламент.
Вхождение «Выхода»
Быстро и неожиданно сформировавшийся этот искусственный альянс так же неожиданно преодолел проходной барьер и оказался в НС. Здесь тоже была заметна рука внешнего модератора.
«Выход» продолжил бы свою «конструктивно-прозападную» деятельность при Серже Саргсяне, свои выступления против России и шаги против ЕАЭС и ОДКБ, чтобы на данном фоне Серж Саргсян казался Кремлю желаемой фигурой, если бы часть этого альянса не вышла из-под контроля, и для модератора столь же неожиданно не случилось бы «бархата».
Исход «Выхода»
После смены власти Пашиняну больше не были нужны те, с чьей помощью ПГД оказалась в парламенте. В особенности когда Марукян и Саркисян до конца остались верны внешнему модератору и не присоединились к шествиям Пашиняна, освободив последнего от морального обязательства в их отношении.
Собравшихся в «Выходе» в свое время объединили не общие идеи и принципы, а перспектива попадания в парламент. И поскольку внешний модератор предоставил соответствующие гарантии, все пребывали в мире и согласии. После смены власти, то есть поражения внешнего модератора, от «Выхода» остались одни руины, что было весьма предсказуемо.
На выборах Совета старейшин Еревана были созданы альянс «кинутых» сменой власти – «Луйс», а также блок «Мой шаг».
«Луйс» скорее был следствием инерции и безысходности, так как Пашинян не взял к себе бывших партнеров.
«Луйс» оказался в муниципальном парламенте, но с нулевым влиянием на принятие решений, и со временем растворится в альянсе «Мой шаг».
Арам Саркисян и Эдмон Марукян заявили, что примут участие во внеочередных парламентских выборах 9 декабря отдельно.
Марукян предложил идти на выборы единым списком, но в составе не альянса, а одной партии, так как беспокоится за перспективу преодоления 7-процентного проходного барьера, предусмотренного старым Избирательным кодексом для альянса партий. Как известно, для партий этот порог составляет 5 процентов. Арам Саркисян не согласился с этим подходом, и «Луйс» распался.
Что же ожидает «Светлую Армению» и «Республику» по итогам выборов, догадаться не трудно. Дабы не портить настроения представителей данных партий, здесь мы об этом умолчим.
Итак, на примере «Выхода» вновь подтвердилась та аксиома, что всё искусственное естественным образом распадается в очень короткие сроки.