Սերժ Սարգսյանն ընդունել է Էմիր Կուստուրիցային
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է սերբ աշխարհահռչակ կինոռեժիսոր, երաժիշտ Էմիր Կուստուրիցային: Անվանի կինոռեժիսորը Հայաստանում առաջին անգամ է:  Երևանում երեկ /մարտի 5-ին/ կայացել է նրա ղեկավարած  «The No Smoking Orchestra» խմբի համերգը:
«Հաճույք է Ձեզ հյուրընկալել հայկական հողում: Ձեր այցելությունը նշանակալի իրադարձություն է մեր երկրի համար: Մեր ժողովուրդները պատմական ճակատագրով պայմանավորված շատ ընդհանրություններ ունեն, եւ  Ձեր արվեստն ու երաժշտությունը հոգեհարազատ են մեր ժողովրդին»,- ասել է Նախագահ Սարգսյանը:
Էմիր Կուստուրիցան հանրապետության նախագահին փոխանցել է այցելությունից ստացած իր տպավորությունները: «Հայաստանը շատ գեղեցիկ երկիր է: Մեր ժողովուրդները պատմական ողբերգական անցյալի առումով մեծ ընդհանրություններ ունեն, եւ ես ուրախ եմ այս այցելության համար, որը ինձ հնարավորություն է տալիս' արտահայտելու այդ ամենի մասին իմ զգացմունքներն ու ամրապնդելու մեր ժողովուրդների բարեկամությունը»,- ընդգծել է աշխարհահռչակ կինոռեժիսորը:
Էմիր Կուստուրիցան Սերժ Սարգսյանին տեղեկացրել է նաեւ իր առաջիկա ստեղծագործական ծրագրերի մասին: Նա միաժամանակ ասել է. որ կգործադրի հնարավոր ջանքերն' աջակցելու հայկական «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին:

Серж Саргсян принял Эмира Кустурицу
Сегодня президент Армении Серж Саргсян принял всемирноизвестного сербского кинорежиссера, музыканта Эмира Кустурицу, посетившего Армению первый раз. Вчера в Ереване состоялся его концерт с группой «The No Smoking Orchestra».
«Мы рады принять Вас на армянской земле. Ваш визит - значительное событие для нашей страны. У наших народов много общего, обусловленного историческими судьбами и Ваше искусство и музыка близки по духу нашему народу», - сказал президент.
Эмир Кустурица рассказал президенту Армении о своих впечатлениях от визита. «Армения очень красивая страна. Наши народы имеют много общего в плане трагического исторического прошлого, и я рад за этот визит, который дает мне возможность выразить свои чувства обо всем этом и укрепить дружбу наших народов», - подчеркнул он.
Эмир Кустурица сообщил Сержу Саргсяна о своих предстоящих творческих планах. В то же время он сказал, что приложит возможные усилия для содействия армянскому кинофестивалю «Золотой абрикос».