Ինչո՞ւ են աշխատանքից հեռացրել Ադրբեջանի պետական համալսարանի ռեկտորին
Բաքվի պետական համալսարանի ռեկտոր Աբել Մագերամովը նախագահի հրամանագրով հեռացվել է աշխատանքից, նա այդ պաշտոնը զբաղեցնում էր ոչ պակաս, քան 20 տարի (1999թ-ից)։ Այդ ժամանակահատվածում նա ժողովրդի սերը չէր վաստակել, ընդհակառակն, ուսանողները բողոքում էին կոռուպցիայից։
Ըստ Musavat.com ընդդիմադիր կայքի շրջանառության մեջ դրված վարկածի՝ հեռացման պատճառն ալկոհոլի մաքսանենգությունն է ու հարբած վիճակում կռիվ սարքելն ինքնաթիռի սրահում։ Ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն այդ կապակցությամբ դեռ չկա։
Ինչպես է ամեն ինչ տեղի ունեցել՝ ըստ Musavat-ի
Այսպիսով, ինչպես պատմում է Musavat-ը, նոյեմբերի 3-ին Ադրբեջանի պատվիրակությունը հատուկ չվերթով Մադրիդ է մեկնել՝ կրոնական հանդուրժողականության մասին միջազգային կոնֆերանսի մասնակցելու։ Պատվիրակության կազմում էր նաև Աբել Մագերամովը։ Երկու ժամ շարունակ ինքնթիռը չի կարողացել օդ բարձրանալ գերբեռնվածության պատճառով, հաղորդում է նույն պատվիրակության մեջ եղած անանուն աղբյուրը։ Ի վերջո պարզվել է, որ գերբեռնման պատճառն Աբել Մագերամովի երկու տոննա քաշով ուղեբեռն է, որը կազմված է եղել գինու տակառներից։ Ինչպես նշում է Musavat-ը, Մագերամովն ու իր որդին, որն Իսպանիայում Ադրբեջանի դեսպանն է, գինու իրենց բիզնեսն ունեն։ Այսինքն՝ նրանք մաքսանենգ ճանապարհով Իսպանիա են ուղարկում տեղական գինին, այնուհետև այնտեղ շշալցնում են և նույն մաքսանենգ ճանապարհով հետ բերում արդեն որպես իսպանական գինի։ Այնուհետև այդ իբր իսպանական գինին վաճառվում է Աբել Մագերամովին պատկանող խանութներում և ռեստորաններում։ Սակայն, ամփոփում է Musavat-ը, ոչ միայն դա է եղել Մագերամովին հեռացնելու պատճառը։ Մադրիդ կատարած այցի ժամանակ նա ռեստորանում կռվել է պատգամավոր
ներից մեկի հետ։ Ասում են, թե հարբած վիճակում Աբել Մագերամովն ասել է, որ «ԲՊՀ-ն մի հաստատություն է, որում հազարավոր մարդիկ են հավաքվել՝ ուսանողներ, ինտելիգենցիա։ Եթե ցանկանամ օգտագործել նրանց ուժը, կարող եմ մեկ ակնթարթում խաթարել երկրի կայունությունը»։
Սոցցանցերի արձագանքը
Սոցցանցերում ադրբեջանական գլխավոր բուհի ռեկտորի սկանդալային ազատման մասին լուրն անթաքույց ուրախությամբ են ընդունել և սկսել բանավիճել պատճառների մասին․
«Պետք էր նրան վաղուց դուրս շպրտել»;
«Չեմ հավատում, որ նա այդպիսի հիմարություն դուրս տար։ Այդ որքան հարբած պետք է լիներ»;
«Խմենք նրա հեռացման կենացը»;
«Ամենազվարճալին այն է, որ ոմանք հավատում են, թե այդ պաշտոնում արժանի մեկին են նշանակելու։ Արժանիները վաղուց են հեռացել, մնացած բոլորը հերթ են կանգնել»։

За что уволили ректора главного азербайджанского университета?
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Абель Магеррамов распоряжением президента уволен с должности, которую занимал без малого 20 лет (с 1999 года). За это время любви народной он не заслужил, наоборот, студенты постоянно жаловались на коррупцию.
По версии, запущенной оппозиционным сайтом «Musavat.com», причины увольнения – контрабанда алкоголя и пьяный дебош на борту самолета. Никаких официальных заявлений по этому поводу пока нет.
Как это было по версии «Musavat»
Итак, как рассказывает «Musavat», 3 ноября делегация Азербайджана отправилась спецрейсом в Мадрид для участия в международной конференции на тему религиозной толерантности. В состав делегации входил также и Абель Мегаррамов.
В течении двух часов самолет никак не мог взлететь из-за перегрузки, сообщает анонимный источник из той же делегации. В конце концов обнаружилось, что к перегрузке привел двухтонный багаж Абеля Магеррамова, состоящий из винных бочек.
Как объясняет «Musavat», Магеррамов и его сын, служащий послом Азербайджана в Испании, имеют свой винный бизнес. Заключается он в том, что они контрабандой отправляют в Испанию местное вино, разливают его там по бутылкам и таким же нелегальным путем привозят назад уже под видом испанского. Затем это якобы испанское вино продается в магазинах и ресторанах, принадлежащих Абелю Магеррамову.
Но, подытоживает «Musavat», не это стало причиной увольнения Магеррамова, а то, что во время визита в Мадрид он в ресторане подрался с одним из депутатов.
Говорят, будто бы в пьяном угаре Абель Магеррамов сказал, что «БГУ – это учреждение, где собрались тысячи людей: студенты, интеллигенция. Если я захочу, то, воспользовавшись их силой, могу за одно мгновение нарушить стабильность в стране».
Реакция социальных сетей
В социальных сетях известие о скандальном увольнении ректора главного азербайджанского вуза восприняли с неприкрытой радостью и спорили о причинах:
«Надо было его давно выкинуть».
«Не верится, чтоб он такое ляпнул. Это ж сколько надо было выпить».
«Так выпьем же за его увольнение».
«Самое смешное, что кто-то верует в назначение достойного человека на это место. Достойные давно уехали, все остальные стоят в очереди».