Կարինե Դանիելյան. «Հանքարդյունաբերության զարգացման հետևանքով մենք ունենում ենք հողի դեգրադացում և անապատացում»
-Հայաստանում հանքարդյունաբերությունն այն տեսքով, ինչպես զարգանում է, եթե այդպես շարունակվի, ամբողջ Հայաստանի տարածքը վերածվում է թափոններով, պոչամբարներով ծածկված մի տարածքի,-«Դե ֆակտո» ակումբում հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՀ բնապահպանության նախկին նախարար Կարինե Դանիելյանը։
Նա ասել է, թե եթե այսպես շարունակվի, ապա անապատացման գործընթացներն ամբողջ Հայաստանով կզարգանան.
-Նույնիսկ այն վայրերում, ինչպեսին Լոռին և Սյունիքն են։ Բայց հանքարդյունաբերության զարգացման հետևանքով մենք ունենում ենք հողի դեգրադացում և անապատացում։

Карине Даниелян: «Вследствие развития рудной промышленности у нас имеется деградация и опустынивание земель»
Карине Даниелян: «Вследствие развития рудной промышленности у нас имеется  деградация и опустынивание земель»
«В том виде, в каком развивается рудная промышленность в Армении, если так продолжится, то вся территория Армении превратится в территорию, покрытую отходами, хвостами с месторождений», - сказала на пресс-конференции в клубе «Да факто» бывший министр экологии РА, председатель Ассоциации "Во имя стабильного развития" Карине Даниелян.
Она отметила, что если так продолжится, то процесс опустынивания разовьется по всей Армении.
«Даже в тех местах, каковыми являются Лори и Сюник. Но вследствие развития рудной промышленности у нас имеется деградация и опустынивание земель», - отметила бывший экс-министр.