Լեզվի սայթաքում ըստ Ֆրեյդի՞, թե՞ ըստ Միքայելյանի (տեսանյութ)
Սասուն Միքայելյանի քաղաքական ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն այդ թեմայով ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ներողություն է խնդրել նրա փոխարեն, և թեման շեղելու համար սկսել է անանուն քննադատել բանակը թալանողներին (երբ ընդդիմադիր Փաշինյանն էր բողոքում թալանից ու գնում տուն, դա հասկանալի էր, բայց երբ ժողովրդի վարչապետ ու ժողովրդի վարչապետի պաշտոնակատար Փաշինյանն է խոսում թալանից ու գնում կառավարական առանձնատուն, ապա դա առնվազն անհասկանալի է):
Սեփական խոսքերը փորձել է խմբագրել ու սրբագրել Սասուն Միքայելյանը, բայց դե եղածն արդեն եղել է ու բան չես փոխի: Մնում է հասկանալ, թե ի՞նչ կա այս ամենի տակ:
Հիշեցնենք, որ Ս. Միքայելյանը հայտարարել է, որ այս տարվա ապրիլ-մայիսին տեղի ունեցածն ավելի կարևոր է, քան Արցախյան ազատամարտը:
Այն, որ Միքայելյանն ակնհայտ սխալ բան է ասել, քննարկման առարկա չէ: Այս տարվա իշխանափոխությունը, մեղմ ասած, համադրելի չէ Արցախյան ազատամարտի հետ: Ազատամարտը մեր գոյության, անկախության ու զարգացման հիմքն է դրել, իսկ ահա իշխանափոխությունն ընդամենը շանս է առաջացրել այդ հաղթանակին տեր կանգնելու ու նորմալ պետություն կառուցելու համար: Այդ շանսը կարող է դրական արդյունքի ծառայեցվել, բայց կարող է նաև բացասական հետևանքների բերել ու է՛լ ավելի վատացնել պատկերը, քան ունեինք ապրիլից առաջ: Այնպես որ շանսը գնահատել ավելի կարևոր բան, քան հիմնարար երևույթը, առնվազն անգրագիտոթյուն է:
Հարցը տվյալ դեպքում այլ հարթության վրա է: Հետաքրքիր է իմանալ արդյոք լեզվի այդ սայթաքումը ըստ Ֆրեյդի՞ է տեղի ունեցել, թե՞ ըստ Սասունի: Այսինքն՝ պետք է հասկանալ, թե արդյոք նա Ղարաբաղի պատերազմը և դրա արդյունքները ստորադասել է իշխանափոխությանը, քանզի այդպիսի ծրագիր կա ու նա ակամայից բացահայտել է ներքին խոսակցությու՞նը, թե՞ դա ընդամենը Սասուն Միքայելյանի անհաջող ձևակերպումն է կամ էլ ինքը անկեղծ այդպես է մտածում, քանի որ իշխանափոխությունից հետո կարողացավ դառնալ իր երազած մարդը:
Եթե սա զուտ Սասունի «կիքսն» է, ապա դա վտանգավոր չէ: Դե հիմա մարդը անկեղծացել է ու արտահայտվել կամ էլ սխալ ձևակերպել իր միտքը: Միքայելյանն իշխանափոխության արդյունքում կարողացել է, օրինակ, Հրազդան քաղաքը նվիրել որդուն ու միգուցե իր կյանքում դա շատ ավելի կարևոր բան է, քան Արցախյան ազատամարտը:
Իսկ եթե Միքայելյանի մոտ Արցախյան ազատամարտը ստորադասվել է իշխանափոխությանն ըստ Ֆրեյդի, ապա դա արդեն լուրջ է: Իշխանափոխության կշիռն ավելի ծանր ներկայացնելը նշանակում է, որ հանուն այդ ավելի կարևոր բանի պահպանման կարելի է զիջել ավելի թեթև բանը՝ տվյալ դեպքում ազատամարտի արդյունքները:
Միքայելյանի պարագայում եթե գործ ունենք ֆրեյդյան սայթաքման հետ, ապա նա որպես քաղաքական «Գիքոր» դուրս է հանել տան խոսակցությունը: Կամ էլ այնքան է լսել այդ թեմաներով զրույցները, որ ակամայից նրա բերանից դուրս է թռել նմանատիպ ձևակերպում:
Թե ո՞ր տարբերակի հետ գործ ունենք, Բոլթոնն ու Միլսը կիմանան:
Հ.Գ.: Կա նաև 3-րդ տարբերակը: Չի բացառվում, որ Սասուն Միքայելյանի շուրթերով որոշակի գաղափար են դնում շրջանառության մեջ՝ ստուգելու համար հանրային ռեակցիան կամ էլ հանրությանն ադապտացնելու այդ գաղափարին:

Оговорка по Фрейду или по Микаэляну? (видео)
Политический руководитель Сасуна Микаэляна Никол Пашинян попросил вместо него прощения в прямом эфире в «Фейсбук» и для ухода от темы начал безадресно критиковать разворовывающих армию (когда о разграблении говорил и уходил восвояси оппозиционный Пашинян, это еще было понятно, но когда об этом говорит народный премьер и и.о. народного премьера Пашинян, удаляясь затем в правительственный особняк, это, как минимум, странно).
Отредактировать и откорректировать собственные слова попытался и Сасун Микаэлян, но, как говорится, слово не воробей. Остается лишь понять, что под всем этим кроется.
Напомним, что С.Микаэлян заявил, что имевшее место в апреле-мае этого года по своему значению важнее, чем Арцахская освободительная война.
То, что сказанное Микаэляном было явной ошибкой, не подлежит сомнению. Смена власти этого года, мягко говоря, несопоставима с Арцахской войной. Освободительная война заложила основу нашего существования, независимости и развития, а смена власти всего лишь породила шанс отстоять эту победу и построить нормальное государство. Этот шанс можно использовать во благо, но он может также привести к негативным последствиям, еще более усугубив существовавщую до апреля картину. Так что, оценивать шанс превыше основополагающего явления как минимум безграмотно.
Вопрос в данном случае находится в другой плоскости. Интересно узнать, данная оговорка произошла по Фрейду или по Сасуну. То есть нужно понять, действительно ли он поставил смену власти превыше Карабахской войны и ее результатов, потому что имеется подобный план, и он невольно раскрыл внутренние разговоры, или это всего лишь неудачная формулировка Сасуна Микаэляна либо он искренне так думает, так как смог после смены власти стать человеком своей мечты.
Если это сугубо «кикс» Сасуна, то это не опасно. Ну разоткровенничался человек и высказался на этот счет или неправильно выразил свою мысль. В результате смены власти Микаэлян смог, например, подарить город Раздан своему сыну, и, возможно, в его жизни это намного важнее, чем Арцахская война.
Если же он сделал это по Фрейду, вопрос здесь стоит более серьезно. Преподнесение смены власти как чего-то более весомого означает, что во имя сохранения этого более важного явления можно уступить менее важное, в данном случае – результаты освободительной войны.
Если в случае Микаэляна мы имеем дело с оговоркой по Фрейду, то он, подобно политическому «Гигору», невольно раскрыл домашние разговоры. Либо он настолько наслушался разговоров на эту тему, что невольно позволил себе подобную формулировку.
С каким же из вариантов мы имеем дело, лучше знать Болтону и Миллсу.
P.S. Есть также третий вариант. Не исключено, что устами Сасуна Микаэляна в оборот вводится определенная идея, чтобы проверить общественную реакцию или адаптировать общество к этой идее.