Տոնածառ VS բիոզուգարաններ
Անարդյունավետ իշխանությունը պետք է խոստումներ տա: Բլեֆ խոստումներ: Որպեսզի սպասումներ առաջացնի ու ժամանակ ձգի:
Օրինակ՝ «երջանկահիշատակ» վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը շատ էր սիրում Հայաստանում «բացել» տարատեսակ միջազգային կենտրոններ: Նրա նշանակած Էկոնոմիկայի նախարարը նույնիսկ ծով էր «քաշել» Գյումրիում:
Նյուվասյուկիզմի շրջանակներում Տ. Սարգսյանի կառավարությունը բիոզուգարաններ գնեց, որպեսզի աշխարհի բոլոր զբոսաշրջիկները միայն այդ բիոզուգարաններից օգտվելու համար կտրեն հազարավոր կիլոմետրեր, գան Հայաստան և ...
Տիգրան Սարգսյանի բիոզուգարանները թանկ էին, շատ թանկ: Հատը ավելի քան 150.000 դոլար, այսինքն՝ երկուսը՝ 300.000 դոլար: Դրանց հմայքը բացի թանկությունից նաև այն էր, որ չաշխատող էին: Որևէ մեկն այդպես էլ չտեսավ դրանք, չօգտվեց դրանցից, չթեթևացրեց իր ներքին պարունակությունը:
Թանկարժեք ու չաշխատող բիոզուգարանները դարձան մեր երկրի վրա շատ թանկ նստող և չաշխատող տիգրանսարգսյանական կառավարության յուրօրինակ խորհրդանիշը:
Ի դեպ, չաշխատող ու թանկարժեք իշխանությունները սիրում են նաև ճոխ խոստումներից բացի, ճոխ տեսարաններ ապահովել:
Դեռ հնուց է հայտնի, որ երբ իշխանությունը չի կարողանում հաց ապահովել, պետք է տեսարաններ բեմադրի: Հատկապես ամբոխին առավելապես տեսարաններն են հետաքրքրում, քանի դեռ այն հիպնոսի տակ է: Հենց հիպնոսից դուրս եկավ, սկսելու է նախկին կուռքերին տապալել ու հաց պահանջել: Դա է պատճառը, որ տեսարաններով միշտ փորձում են ամբոխին թույլ չտալ, որպեսզի այն ուշքի գա: Քաղաքականությունը ամբոխին մատուցվում է սերիալի տեսքով: Ու ինչքան էժանագին է իշխանությունը, այնքան էժանագին է նրա մատուցած սերիալը:
Համացանցը երեկվանից եռում է: Պատճառը Կարգին Հայկոյի կամ «ՎիվաՍելի» գովազդային դեմքի, կամ էժանագին սերիալների գլխավոր հերոսի, կամ ավելի ստույգ՝ Երևանի նորանշանակ քաղաքապետ Հայկ Մարությանի թանկարժեք ձեռքբերումն է: Տոնածառը քաղաքացիների գրպանից տարել է շուրջ 70 միլիոն դրամ կամ մոտ 150.000 դոլար:
Կարելի է չկասկածել, որ տոնածառը շենշող տեսք է ունենալու: Գտնվելով անմիջապես վարչապետի սենյակի պատուհանի դիմաց՝ այն ուրախություն է պատճառելու ոչ միայն ՀՀ հպարտ քաղաքացիներին, այլ նաև այդ հպարտ քաղաքացիների անշահախնդիր ծառա վարչապետին:
Եթե նման ծախս աներ նախորդ իշխանությունը, ապա դա կհամարվեր լկտիություն, բոլորը ոչ առանց հիմքի կկասկածեին, որ «ատկատի» հաշիվ կա, Նիկոլ Փաշինյանը այդ թեմայով բոցաշունչ ելույթ կունենար ԱԺ-ում կամ փողոցներում, իսկ քաղաքացիական ակտիվիստները անարգանքի սյունին կգամեին Տարոն Մարգարյանին՝ «Շրեկի» պատկերով տարատեսակ ֆլեշ-մոբեր կազմակերպելով:
Բայց հիմա նման բան չի լինի, քանզի մենք ունենք ժողովրդի վարչապետի կողմից նշանակված ժողովրդի քաղաքապետ, որը ժողովրդի տոնածառ է տնկել Հանրապետության հրապարակում, այն հրապարակում, որտեղ ժողովուրդը վարչապետ է ընտրել՝ համաժողովրդական գոռգոռոցների օգնությամբ: Բա էդ «գյոզալական» տեղում չարժե՞ր թանկարժեք տոնածառ դնել: Իհարկե՛, արժեր: Ավելին՝ տոնածառի տակ կամ մերձակայքում պետք է դնել Տիգրան Սարգսյանի ժամանակներից մնացած բիոզուգարանները, որպեսզի հպարտ քաղաքացիները տոնածառով հիանալուց հետո մտնեն բիոզուգարան ու իրենց վերաբերմունքն արտահայտեն այս ամենի առիթով:

Неэффективная власть должна давать обещания. Блефовые обещания, чтобы породить ожидания и потянуть время.
Например, «приснопамятный» премьер Тигран Саркисян очень любил «открывать» в Армении различные международные центры. Назначенный им министр экономики даже обеспечил выход Гюмри к морю.
В рамках «ньювасюкизма» правительство Т.Саркисяна закупило биотуалеты, чтобы в целях пользования ими туристы со всех концов света устремились в Армению.
Биотуалеты Тиграна Саркисяна были баснословно дорогими. Штука – 150 тыс. долларов, а две, соответственно, – 300 тыс. долларов. Их фишкой, кроме дороговизны, было то, что они не работали. Никто так и не увидел их в действии, не воспользовался ими и не облегчил в них тяжесть своего внутреннего бытия.
Дорогостоящие и нерабочие биотуалеты стали своеобразным символом дорого обходящегося государству и не работающего тигрансаркисяновского правительства.
Кстати, не работающие и дорого обходящиеся власти, помимо шикарных обещаний, любят также обеспечивать роскошные зрелища.
Издревле известно, что в условиях неспособности властей обеспечить хлеб они налегают на зрелища. Толпу интересуют преимущественно зрелища, пока она пребывает под гипнозом. Как только она выйдет из этого состояния, начнет свергать своих бывших кумиров и требовать хлеба. Именно поэтому всегда пытаются посредством зрелищ не позволить толпе прийти в себя. Политика преподносится толпе в виде сериала. И чем никчемнее власть, тем более дешевый сериал ею потчуется.
Социальные сети со вчерашнего дня бурлят. Причина в дорогостоящем приобретении Каргин Айко, или рекламного лица «VivaCell», или главного героя дешевых сериалов, или, что вернее, новоназначенного мэра Еревана Айка Марутяна. Новогодняя ёлка обошлась нашим гражданам в 70 млн драмов или 150.000 долларов.
Можно не сомневаться, что ёлка будет иметь лучезарный облик. Находясь непосредственно напротив окна премьер-министра, она будет приносить радость не только гордым гражданам РА, но и бескорыстному слуге народа – премьеру гордых граждан.
Если бы подобные расходы позволили себе предыдущие власти, то это было бы воспринято как наглость, все не без основания заподозрили бы здесь «откатную» составляющую, Никол Пашинян выступил бы в НС или на улице с пламенной речью, а гражданские активисты прибили бы Тарона Маргаряна к позорному столбу, организовав различные флешмобы с изображением «Шрека».
Однако сейчас ничего подобного не будет, так как мы имеем назначенного народным премьером народного мэра, поставившего на площади Республики народную елку. На той самой площади, на которой народ избрал премьера – под общенародные выкрикивания. Разве это того не стоило, возвести на сём прекрасном месте ставшую в копеечку ёлку? Конечно, стило. Более того, под елку или поблизости нужно поставить также оставшиеся со времен Тиграна Саркисяна биотуалеты, чтобы гордые граждане по восхищении ёлкой сумели выразить в этих туалетах свое отношение ко всему происходящему.