ՀԱԿ անդամը նրան ճանաչում է որպես Թունելի Հակոբ
Հայ ազգային կոնգրեսի անդամ Վահագն Խաչատրյանը շատ է զարմացել, երբ տեղեկացել է, որ Հակոբ Ռաֆիկի Հակոբյանը ՀՀ ԱԺ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահն է։
-Չէի պատկերացնում, որ այդ մարդը կարող է նման հարցերով զբաղվել։ Նրան մենք Թունելի Հակոբ էինք ասում, որպեսզի այն 3 Հակոբներից տարբերեինք։ Հիմնականում իր գործունեությունն այդ բնագավառում էր, բայց հիմա պարզվում է՝ դարձել է սոցիալական հարցերով պատասխանատու,- «Դե ֆակտո» ակումբում լրագրողներին ասել է Վ. Խաչատրյանը՝ ավելացնելով, որ Հակոբ Հակոբյանն իրավիճակին չի տիրապետում.
-Հակոբ Հակոբյանը թող նստի մեքենա, գնա իր հարազատ Մարտունի և այնտեղի ազգաբնակչությանը հարցնի՝ նրանց ապրելու պայմանները փոխվե՞լ են, թե՞ ոչ, սոցիալական վիճակը վատացե՞լ է, թե՞ ոչ, և հետո կհասկանա՝ իրականում ինչ է կատարվում։

Член АНК знает его как Акопа с туннеля
Член АНК Ваагн Хачатрян очень удивился, когда узнал, что Акоп Рафикович Акопян является председателем постоянной комиссии по социальным вопросам НС РА.
«Не представлял, что этот человек может заниматься подобными вопросами. Его мы называли Акопом с туннеля, чтобы различить его от других 3 Акопов. В основном его деятельность касалась этой сферы, но сейчас выясняется что он стал ответственным за социальные вопросы», - заявил в клубе «Де факто» бывший мэр Еревана В.Хачатрян, добавив, что Акоп Акопян не владеет ситуацией.
«Пусть Акоп Акопян сядет в машину и поедет в свой родной Мартуни,  и спросит тамошнее население - поменялись ли условия жизни или нет, ухудшилось ли социальное положение или нет, потом поймет на самом деле, что произошло», - отметил Хачатрян.