Ջավախահայերը փակել էին հայ-վրացական սահմանը․ բողոքի ցույց էին անում (տեսանյութ)
Ջավախքի բնակիչները փակել են հայ-վրացական սահմանը: Նրանք հանդիպում են պահանջում Հայաստանի կառավարության անդամների հետ, որպեսզի լուծում տրվի ՀՀ երկքաղաքացիություն ստացած անձանց, ովքեր այս պահին Հայաստանում հետախուզման մեջ են գտնվում:
Հայ-վրացական Նինոծմինդա-Բավրա սահմանային անցակետում բնակիչները բողոքի ակիցա են արել: Նրանք Հայաստանի իշխանություններից պահանջում են, որ հանգիստ թողնեն Ջավախքի երիտասարդներին: Բանն այն է, որ այն երիտասարդները, ովքեր երկքաղաքացու հայկական անձնագիր են ստացել, Ռուսաստանից տուն վերադառնալիս, Հայաստան մուտք գործելիս փաստի առաջ են կանգնում: Նրանք ընտրության երկու տարբերակ ունեն՝ կա՛մ պետք է զորակոչվեն ՀՀ բանակ, կա՛մ 5 տարի ժամկետով ազատազրկվեն:
Ցուցարարներից մեկն ասում է. «Արգելում են մեզ Վրաստան մտնել, մեր տղաներին բռնում պատասխանատվության են ենթարկում՝ կա՛մ 5 տարի պիտի նստեն, կա՛մ պիտի Հայաստանի բանակում ծառայեն: Այս երկու տարբերակն է: Մենք հավաքվել ենք, որ այս հարցին լուծում տանք, ջավախքցին զբաղված է, ջավախքցին ընտանիք ունի, հազար ու մի խնդիր ունի լուծելու»:
Իսկ մեկ այլ ցուցարար Անդրանիկ Ղարսլյանն էլ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում դիմելով հայրենակիցներին ասել է. «Բարեողջույն սիրելի հայենակիցներ, այսօր Ջավախքի երիտասարները հավաքվել են այստեղ, որովհետև երիտասարդությունը մտահոգ է, առավել քան երբեք: Այսօր մենք բողոքում ենք, որովհետև Հայաստանի հանրապետություն մուտք գործած ջավախքցին խնդիր ունի: Այս պահի դրությամբ Հայաստան մուտք գործած ջավախքի երիտասարդները, ովքեր ունեն ՀՀ անձնագիր ինչ-ինչ պատճառներով չեն կարողանում վերադառնալ հայրենիք»:
Հայ-վրացական սահմանին ժամեր տևած բողոքի ցույցը դադարեցվել է: Ցուցարարներին այսօր կընդունեն Հայաստանի կառավարությունում:

Армяне Джавахка перекрыли армяно-грузинскую границу: проводили акцию протеста (видео)
Жители Джавахети закрыли армяно-грузинскую границу. Они требуют встречи с представителями властей Армении, для того, чтобы решить проблемы связанные с жителями Джавахети с двойным гражданством, которые на данный момент находятся в розыске в Армении.
Они требуют от властей Армении, чтобы оставили в покое молодежь. Дело в том, что те молодые люди, у которых двойное гражданство, то есть армянский паспорт, по возвращении из России встали перед проблемой призыва и отклонения от обязательной военной службы.
Один из протестующих говорит: «Нам запрещают въехать в Грузию, наших молодых ребят ловят и привлекают к ответственности. Или на 5 лет сядете в тюрьму или должны служить в армии Армении. Вот эти два варианта. Мы собрались, чтобы решить этот вопрос. Житель Джавахети занят, у джавахетца семья, и тысяча и одна проблема для решения».
Другой протестующий, обратившись к соотечественникам с прямого эфира «Facebook», говорит:
«Приветствую дорогие соотечественники, сегодня молодежь Джавахети собралась здесь, потому что озадачена, больше чем когда-либо. Сегодня мы жалуемся, так как въехав в Армению житель Джавахети сталкивается с проблемой. На данный момент, те молодые люди, которые въехали в Армению с пасспортом Республики Армения не могут вернуться обратно на родину, в Джавахети».
Акция протеста, которая длилась на армяно-грузинской границе несколько асов, была прекращена. Протестующих завтра примут в правительстве Армении.