1995-2018թթ.. ով ինչքան է «խփել» (տեսանյութ)
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Մուկուչյանն ամփոփել է ընտրությունների վերջնական արդյունքները։ Ըստ այդմ՝ խորհրդարանում ներկայացված կլինի մեկ դաշինք և երկու կուսակցություն:
Ընտրություններին մասնակցել է 1.261.105 մարդ կամ քվեարկության իրավունք ունեցողների 48,63 տոկոսը:
Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորած «Իմ քայլը» դաշինքը «խփել» է 884.864 քվե կամ ընտրություններին մասնակցածների 70,42 տոկոսը:
Գագիկ Ծառուկյանի ԲՀԿ-ն ստացել է 103.801 քվե կամ 8,62 տոկոս:
«Կլասիկ» Էդմոն Մարուքյանի «Լուսավոր Հայաստանը» հավաքեց 80.047 ձայն կամ 6,37 տոկոս:
Թեև Նիկոլ Փաշինյանը մինչև վարչապետ դառնալը քննադատում էր «ռեյտինգային» կոչված ընտրակարգը և խոստացել էր այն փոխելուց հետո միայն անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, այդուհանդերձ պահպանեց ՀՀԿ-ի համար կարված Ընտրական օրենսգիրքը և օգտվեց Սերժ Սարգսյանի համար ստեղծածից:
«Իմ քայլը» ներկայացնող «ռեյտինգային» թեկնածուներից շատերը, որոնք ընդամենը 1,5 տարի առաջ տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունների ժամանակ իրենց տարածքներում հավաքել էին 100-ից 300 ձայն, այս անգամ, օգտվելով Նիկոլ Փաշինյանի ստվերից, «խփեցին» 5, 10, 20 հազար ձայն: Ինչպես ասում են՝ վերջինները դարձան առաջիններ:
Նորանշանակ մարզպետները, նախարարները և մյուս պաշտոնյաները, որոնցից շատերին, թերևս, իրենց ապրած շենքի կամ տան բակում չեն ճանաչում, հսկայական թվեր հավաքեցին:
Ընտրողների գրեթե 100 տոկոսը չի ճանաչում իր ապագա պատգամավորների գրեթե 100 տոկոսին, բայց քվե է տվել, քանզի «Իմ քայլից» է եղել թեկնածուն: Ըստ այդմ՝ եթե գեներալ Մանվելը, Տարոն Մարգարյանը կամ Շմայսը «ռեյտինգային» թեկնածու լինեին «Իմ քայլը» դաշինքով, ապա, անկասկած, «կխփեին» 5, 10, 20 հազար կամ նույնիսկ ավելի շատ թվեր:
«Ռեյտինգայինը» ձևով համամասնական, իսկ բովանդակությամբ 100 տոկոս մեծամասնական ընտրակարգ է և ամբողջությամբ ապաքաղաքականացնում է ընտրությունները: Դա ձեռնտու էր Նիկոլ Փաշինյանին ու նա «մոռացավ», որ «ռեյտինգայինի» դեմ է եղել:
Ի դեպ, «Իմ քայլը» ամենապսեվդո դաշինքն է նորանկախ Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների պատմության մեջ, քանզի դաշինքի մաս կազմող «Առաքելություն» կուսակցությունը զուտ «կնիքային» մասնակցություն է ունեցել դաշինքում և ունի հանրային զրո ճանաչվածություն:
Ընտրություններին մասնակցած հպարտ քաղաքացիները կատարեցին իրենց ընտրությունը, և այժմ մենք կունենանք 27-ով ավելի պատգամավոր, քան 2017-ին, ինչը տարեկան կես միլիոն դոլարով լրացուցիչ բեռ կդառնա պետական բյուջեի համար: Թե ինչքանով կավելանա օրենսդիր մարմնի աշխատանքի արդյունավետությունը բառիս բուն իմաստով այս «կոճակային» իշխանության ճյուղում, դժվար չէ կռահել:
Մենք ստացել ենք առանց ընդդիմություն խորհրդարան, ինչպիսին, որ չի եղել երբևէ: Սա շատ վտանգավոր երևույթ է: Այս խորհրդարանը կառուցված է մեկ մարդու վարկանիշի վրա: Իսկ դա ենթադում է, որ իշխանության գործադիր ճյուղն էլ է մեկ մարդու վարկանիշից կախված լինելու: Այդ վարկանիշն օբյեկտիվորեն անկում է ապրելու և կարելի է պատկերացնել, թե ինչ վիճակում կհայտնվի դրանից հետո պետական կառավարման համակարգը: Ինչևէ:
Եկեք այժմ մի փոքր պատմական էքսկուրս կատարենք և տեսնենք, թե 1995-ից սկսած ինչպիսի մասնակցություն է եղել խորհրդարանական ընտրություններում և որ ուժն ինչքան համամասնական ձայներ է ստացել:
1995 թ. 1-ին գումարման խորհրդարան
Մասնակցեց ընտրողների 55,6 տոկոսը կամ 1 միլիոն 183 հազար մարդ (մասնակիցների թվերը որոշակիորեն կկլորացնենք այսուհետ):
1-ին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանին սատարող «Հանրապետություն» դաշինքը, որի մեջ էր, ի դեպ, նաև ՀՀԿ-ն, «խփել» է 42,66 տոկոս:
Վանո Սիրադեղյանի աջակցությունը վայելող «Շամիրամ» կուսակցությունը՝ 16,88 տոկոս:
Սերգեյ Բադալյանի գլխավորած Հայաստանի կոմունիստական կուսակցությունը՝ 12,1 տոկոս:
Վազգեն Մանուկյանի գլխավորած ընդդիմադիր ԱԺՄ-ն՝ 7,51 տոկոս:
Պարույր Հայրիկյանի ԱԻՄ-ը, որը նույնպես ընդդիմադիր էր, ստացել է 5,57 տոկոս:
1999 թ. 2-րդ գումարման խորհրդարան
Ընտրություններին մասնակցել է ընդհանուրի 51,74 տոկոսը կամ 1 միլիոն 137 հազար մարդ:
Ամենաշատ ձայն է հավաքել քաղաքականություն վերադարձված Կարեն Դեմիրճյանի ու Վազգեն Սարգսյանի գլխավորած «Միասնություն» դաշինքը՝ 41,69 տոկոս:
Հայկումկուսը՝ 12,09 տոկոս:
Արտաշես Գեղամյանի ու Հրանտ Խաչատրյանի գլխավորած «Իրավունք և միաբանություն» դաշինքը՝ 7,96 տոկոս:
Տերպետրոսյանական իշխանության կողմից հետապնդված ու 1998-ի իշխանափոխությունից հետո ազատության մեջ հայտնված ՀՅԴ-ն՝ 7,86 տոկոս:
Արթուր Բաղդասարյանի ՕԵԿ-ը՝ 5,28 տոկոս:
ԱԺՄ-ն՝ 5,17 տոկոս:
2003թ. 3-րդ գումարման խորհրդարան
Ընտրություններին մասնակցել է ընդհանուրի 52,7 տոկոսը կամ 1 միլիոն 233 հազար մարդ:
Առաջին տեղը զբաղեցրել է վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի գլխավորած ՀՀԿ-ն, որի ցուցակում էր նաև այն ժամանակվա պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանը: ՀՀԿ-ն «խփեց» 23,66 տոկոս:
Ընդդիմադիր «Արդարություն» դաշինքը, որը գլխավորում էր Ստեփան Դեմիրճյանը, ստացավ 13,71 տոկոս:
ՕԵԿ-ը՝ 12,60 տոկոս:
ՀՅԴ-ն՝ 11,45 տոկոս:
Գեղամյանի «Ազգային միաբանությունը»՝ 8,91 տոկոս:
Գուրգեն Արսենյանի «Միավորված աշխատանքային կուսակցությունը»՝ 5,67 տոկոս:
2007թ. 4-րդ գումարման խորհրդարան
Մասնակցողների տոկոսը կազմել է 59,4 տոկոս կամ 1 միլիոն 391 հազար ընտրող:
Առաջին տեղում դարձյալ ՀՀԿ-ն էր, որը համամասնական ընտրակարգով «խփեց» 32,08 տոկոս և մեծամասնական պատգամավորների քանակի հետ միասին վերցրեց ԱԺ-ի հսկիչ փաթեթը: Այս անգամ ՀՀԿ ցուցակը գլխավորում էր Սերժ Սարգսյանը, քանզի ընտրությունների նախաշեմին անսպասելիորեն մահացավ ՀՀԿ առաջնորդ Անդրանիկ Մարգարյանը: Սերժ Սարգսյանը զբաղեցրեց նրա տեղը և՛ վարչապետի պաշտոնում, և՛ կուսակցության ղեկավարի դերում: ՀՀԿ-ի «խփած» տոկոսը հնարավորություն տվեց Սարգսյանին 2008-ին դառնալ նախագահի իշխանական թեկնածուն:
Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորած ԲՀԿ-ն ստացավ 14,70 տոկոս:
ՀՅԴ-ն՝ 12,70 տոկոս:
ՕԵԿ-ը՝ 6,80 տոկոս:
Առաջին անգամ ընտրություններին մասնակցող «Ժառանգություն» կուսակցությունը, որը գլխավորում էր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ստացավ 5,80 տոկոս քվե:
2012թ. 5-րդ գումարման խորհրդարան
Ընտրություններին մասնակցել է 62,34 տոկոսը կամ 1 միլիոն 572 հազար մարդ:
Առաջին տեղում ՀՀԿ-ն էր՝ իր «խփած» 44,02 տոկոսով:
ԲՀԿ-ն՝ 30,12 տոկոս:
Տեր-Պետրոսյանի գլխավորած «Հայ ազգային կոնգրես» դաշինքը ստացել է 7,08 տոկոս:
«ժառանգությունը», որի մեջ էր նաև Խաչատուր Քոքոբելյանի «Ազատ դեմոկրատները»՝ 5,76 տոկոս:
ՀՅԴ-ն՝ 5,67 տոկոս:
ՕԵԿ-ը՝ 5,51 տոկոս:
2017թ. 6-րդ գումարման խորհրդարան
Մասնակցել է ընտրողների 60,87 տոկոսը կամ 1 միլիոն 575 հազար մարդ:
ՀՀԿ-ն «խփեց» 49,15 տոկոս, ինչը հնարավորություն տվեց Սերժ Սարգսյանին հավակնել վարչապետի պաշտոնին և ինչը դարձավ նրա հեռացման (մերժման) գլխավոր պատճառներից մեկը:
Ծառուկյանի գլխավորած «Ծառուկյան» դաշինքը՝ 27,35 տոկոս:
«Լուսավոր Հայաստանի», «Քաղաքացիական պայմանագրի» և «Հանրապետություն» կուսակցություններից ձևավորված և Բ26-ի աջակցությունը վայելող «Ելք» դաշինքը ստացավ 7,78 տոկոս քվե:
ՀՅԴ-ն՝ 6,58 տոկոս:
Ահա այսպիսին էր խորհրդարանական ընտրությունների պատմությունը՝ թվերով:
Ինչպես նկատում եք, ամենաքիչ թվով ընտրող մասնակցել է 1999-ին, իսկ ամենաշատը՝ 2017-ին: Տոկոսային առումով ամենաքիչ մասնակցություն գրանցվել է 2018-ին, իսկ ամենաշատը 2012-ին: Ընդ որում՝ 2018-ին առաջին անգամ մասնակիցների քանակը ընհանուրի կեսից քիչ էր:
Սկսած 1995-ից ոչ մի ուժի չի հաջողվել համամասնական ընտրակարգով «խփել» կեսից ավելին, բացի «Իմ քայլից», ինչը մեզ վերադարձնում է սովետական ժամանակների ստանդարտներին:
Թե որքան կտևի այս խորհրդարանի կյանքը և ինչպիսի զարգացումներ կունենանք, արդեն այլ վերլուծության առարկա է:

1995-2018гг.: кто сколько «набил» (видео)
Председатель Центральной избирательной комиссии Армении Тигран Мукучян подвел окончательные итоги прошедших выборов. Согласно им, в Национальном собрании будут представлены один альянс и две партии.
В выборах приняли участие 1 261 105 избирателей или 48,63% обладающих правом голоса граждан.
Возглавляемый Николом Пашиняном альянс «Мой шаг» «набил» 884.864 голоса или 70,42% от принявших участие в голосовании.
ППА Гагика Царукяна получила 103.801 голос или 8,62%.
«Светлая Армения» «классического» Эдмона Марукяна набрала 80.047 голосов или 6,37%.
Хотя до становления премьером Никол Пашинян и критиковал называемую «рейтинговой» избирательную систему, обещая провести внеочередные парламентские выборы лишь после ее изменения, тем не менее он сохранил выкроенный под РПА Избирательный кодекс и воспользовался творением Сержа Саргсяна.
Многие из «рейтинговых» кандидатов «Моего шага», которые всего 1,5 года назад на выборах НС набирали в своих избирательных округах от 100 до 300 голосов, на этот раз, находясь в тени Никола Пашиняна, «набили» 5, 10, 20 тысяч голосов. Как говорится, последние стали первыми.
Новоназначенные губернаторы, министры и другие чиновники, которых, пожалуй, не знают даже в их здании или дворе, набрали огромные цифры.
Практически 100 процентов избирателей не знает почти 100 процентов будущих депутатов. Причем, если бы генерал Манвел, Тарон Маргарян или Шмайс были «рейтинговыми» кандидатами от альянса «Мой шаг», то, несомненно, они тоже «набили» бы 5, 10, 20 тысяч или даже больше голосов.
«Рейтинговая» является по форме пропорциональной, но по содержанию мажоритарной избирательной системой и полностью аполитизирует выборы. Это было выгодно Николу Пашиняну, и он «забыл», что выступал против «рейтинговой».
Кстати, «Мой шаг» – самый что ни на есть псевдоальянс за всю историю парламентских выборов новонезависимой Армении, так как входящая в альянс партия «Аракелутюн» («Миссия») имела в нем участие лишь в виде партийной печати, и в обществе ее практически никто не знает.
Принявшие участие в выборах гордые граждане сделали свой выбор, и теперь у нас будет на 27 депутатов больше, чем в 2017 году, что ежегодно будет обходиться бюджету в дополнительные полмиллиона долларов. Насколько же возрастет эффективность этой «кнопочной» в прямом смысле слова ветви власти, догадаться нетрудно.
Мы получили парламент без оппозиции, какого не было никогда. Это – довольно опасное явление. Данный парламент построен на рейтинге одного человека. А это предполагает, что исполнительная ветвь власти тоже будет зависеть от рейтинга одного человека. Этот рейтинг будет переживать объективный спад, и можно лишь представить, в каком состоянии окажется после этого система государственного управления. Как бы то ни было.
Давайте теперь совершим небольшой исторический экскурс и посмотрим, какое участие в выборах фиксировалось на парламентских выборах начиная с 1995 года и сколько пропорциональных голосов набирала каждая сила.
1995 год: парламент 1-го созыва
В выборах приняли участие 55,6% избирателей или 1 млн 183 тыс. человек (здесь и далее цифры приводятся округленными).
Поддерживавший первого президента РА Левона Тер-Петросяна альянс «Республика», в который, кстати, входила также РПА, «набил» 42,66%.
Пользовавшаяся поддержкой Вано Сирадегяна партия «Шамирам» набрала 16,88%.
Возглавляемая Сергеем Бадаляном Компартия Армении получила 12,1%.
Оппозиционный Национально-демократический союз во главе с Вазгеном Манукяном7,51%.
Объединение «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна5,57%.
1999 год: парламент 2-го созыва
В выборах приняли участие 51,74% избирателей или 1 млн 137 тыс. человек.
Больше всего голосов набрал альянс «Единство», возглавляемый вернувшимся в политику Кареном Демирчяном и Вазгеном Саркисяном, – 41,69%.
Компартия Армении12,09%.
Возглавляемый Арташесом Гегамяном и Грантом Хачатряном альянс «Право и единение» – 7,96%.
Преследовавшаяся тер-петросяновской властью и оказавшаяся после смены власти 1998 года на свободе АРФ «Дашнакцутюн»7,86%.
«Оринац еркир» Артура Багдасаряна5,28%.
Национально-демократический союз5,17%.
2003 год: парламент 3-го созыва
В выборах приняли участие 52,7% избирателей или 1 млн 233 тыс. человек.
Первое место заняла возглавляема премьер-министром Андраником Маргаряном РПА, в список которой входил также тогдашний министр обороны Серж Саргсян. РПА «набила» 23,66%.
Оппозиционный альянс «Справедливость», который возглавлял Степан Демирчян, получил 13,71%.
«Оринац еркир» – 12,6%.
АРФД11,45%.
«Национальное единение» Гегамяна – 8,91%.
«Объединенная трудовая партия» Гургена Арсеняна5,67%.
2007 год: парламент 4-го созыва
В выборах приняли участие 59,4% избирателей или 1 млн 391 тыс. человек.
На первом месте снова была РПА, которая по пропорциональной системе «набила» 32,08% и вместе с избравшимися по мажоритарной системе депутатами взяла контрольный пакет НС. На этот раз список РПА возглавлял Серж Саргсян, так как в преддверии выборов неожиданно скончался лидер РПА Андраник Маргарян. Серж Саргсян занял его место и в кресле премьера, и в роли руководителя партии. «Набитые» РПА проценты позволили Саргсяну стать в 2008 году кандидатом в президенты от власти.
Возглавляемая Гагиком Царукяном ППА получила 14,7%.
АРФД12,7%.
«Оринац еркир» – 6,8%.
Впервые принимавшая участие в выборах партия «Наследие», которую возглавлял Раффи Ованнисян, получила 5,8%.
2012 год: парламент 5-го созыва
В выборах приняли участие 62,34% избирателей или 1 млн 572 тыс. человек.
Первое место было у РПА – с «набитыми» 44,02%.
ППА 30,12%.
Возглавляемый Тер-Петросяном альянс «Армянский национальный конгресс» получил 7,08%.
«Наследие», в которое входила также партия «Национальные демократы» Хачатура Кокобеляна, – 5,76%.
АРФД5,67%.
«Оринац еркир» – 5,51%.
2017 год: парламент 6-го созыва
В выборах приняли участие 60,87% избирателей или 1 млн 575 тыс. человек.
РПА «набила» 49,15%, что предоставило Сержу Саргсяну возможность претендовать на пост премьер-министра и что стало одной из главных причин его отстранения (отвержения).
Возглавляемый Царукяном альянс «Царукян» – 27,35%.
Сформированный из партий «Светлая Армения», «Гражданский договор» и «Республика» и поддержанный президентским дворцом альянс «Елк» («Выход») получил 7,78%.
АРФД6,58%.
Такова история парламентских выборов в Армении в цифрах.
Как можете заметить, наименьшее число проголосовавших было в 1999 году, а наибольшее – в 2017-ом.
Начиная с 1995 года ни одной силе, кроме «Моего шага», не удавалось «набить» по пропорционально системе больше половины голосов, что возвращает нас к стандартам советского времени.
Как долго будет жить этот парламент и какие развития мы получим, рассмотрим в одной последующих статей.