Պորտուգալիայում «դեղին բաճկոնավորների» շարժման բողոքներ են սկսվել. EFE
Դեկտեմբերի 21-ին «դեղին բաճկոնավորների» շարժման բողոքի ակցիաներ են տեղի ունենում Պորտուգալիայում, շարժում, որն սկիզբ Է առել Ֆրանսիայում: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է EFE գործակալությունը:
Գործակալության տեղեկատվությամբ՝ հանրահավաքների պատճառով լուրջ միջադեպեր առայժմ չեն արձանագրվել: Առաջիկա ժամերին ցույց Է սպասվում Լիսաբոնի կենտրոնում:
«Պորտուգալիայի դեղին բաճկոնավորների շարժումը» սոցիալական ցանցերի միջոցով կոչ Է արել՝ դեկտեմբերի 21-ին բողոքի 25 ակցիա անցկացնել հանրապետության 17 քաղաքներում: Երկրի իշխանություններն գործի են դրել շուրջ 20 հազար ոստիկանների, սակայն հուսով են, որ ակցիաները խաղաղ կանցնեն:
Բողոքների մասնակիցները պահանջում են աշխատավարձի նվազագույն չափի բարձրացում, գործազրկության նպաստի վերանայում, հավելադիր արժեքի հարկի եւ փոքր ձեռնարկությունների համար հարկի նվազեցում: Ֆրանսիայում «դեղին բաճկոնավորների» ցույցերը, որոնք բողոքում են գների աճի եւ հարկերի բարձրացման դեմ, սկսվել են նոյեմբերի 17-ին: Ցուցարարների կազմակերպած ակցիաների թիվը չափվում Է հազարներով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Португалии начались протесты движения «желтых жилетов»
Акции протестов движения «желтых жилетов», зародившегося во Франции, проходят в пятницу в Португалии. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило агентство EFE.
По его информации, серьезных инцидентов из-за митингов пока зафиксировано не было. В ближайшее время ожидается манифестация в центре Лиссабона.
«Движение желтых жилетов Португалии» через социальные сети призвало провести в пятницу 25 протестов в 17 городах республики. Власти страны привлекли к работе около 20 тыс. полицейских, однако надеются на то, что акции пройдут мирно.
Участники протестов требуют увеличения минимального размера оплаты труда, пересмотра пособия по безработице, уменьшения НДС и налога для малых предприятий.
Манифестации «желтых жилетов», протестующих против роста цен и увеличения налогов, начались во Франции 17 ноября. Число акций, устроенных манифестантами, измеряется тысячами.