Կրճատե՞լ, թե՞ չկրճատել. սա՛ է խնդիրը
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզչության փուլում ՀՀԿ-ականները հայտարարում էին, որ Նիկոլ Փաշինյանը պատրաստվում է պետական ծառայողների կրճատումներ անել: «Իմ քայլը» դաշինքից հակադարձում էին, թե բա ՀՀԿ-ականները ստում են:
Դատելով ընտրության արդյունքներից՝ քվեարկությանը մասնակցած միջին վիճակագրական ընտրողը հավատացել է «Իմ քայլին», քանզի ՀՀԿ-ն նախկինում այնքան էր ստել, որ երբ սկսեց ճիշտ խոսել, չհավատացին: Հավատացին նրան, ում դեռ չեն ֆիքսել, որ ստում է, այն էլ՝ ոչ պակաս, եթե ոչ ավելի:
Միջին ընտրողը, որպես կանոն, ճկուն ու դինամիկ չէ: Նա առաջնորդվում է կարծրատիպերով ու էմոցիաներով: Ահա դրա արդյունքում հիմա վճարելու է: Վճարելու է ամեն օր և ամեն առիթով: Թեև մյուս կողմից էլ միջին ընտրողին չես կարող մեղադրել, քանզի «Իմ քայլին» իրական այլընտրանք չտեսավ քվեաթերթիկում և այդ իսկ պատճառով էլ մեծամասամբ չմասնակցեց ԱԺ ընտրությանը:
Ֆունկցիան պետք է որոշի կառուցվածքը
Ընտրություններից հետո տեղի ունեցավ այն, ինչի մասին զգուշացնում էին «Իմ քայլի» ընդդիմախոսները և հիմա մարդիկ դուրս են եկել փողոց՝ պահանջելով չվերացնել նախարարությունները:
Անկախ Հայաստանում շատ են հնչել պարզունակ, դեմագոգիկ, դատարկ ու պոպուլիստական բանաձևեր, որոնք, սակայն, ստացել են լայն զանգվածների աջակցությունը և մարդկանց մեջ հույս արթնացրել:
«Ջերմուկը և մոլիբդենը ծախենք, լավ կապրենք», «Հենց սեփականաշնորհենք ամեն ինչ, երկիրը կծաղկի», «Մենակ թե Լևոնը (Ռոբերտը, Սերժը) գնա, ով ուզում է գա, արդեն լավ կապրենք», «Եթե Լֆիկի ու Շմայսի փոխարեն պատգամավոր լինեն Լենա Նազարյանի ու Լիլիթ Մակունցի պես մարդիկ, ապա խորհրդարանի աշխատանքները կլավանան» (պարադոքսն այն է, որ Լֆիկի ու Շմայսի փոխարեն կոճակ սեղմող Լենան ու Լիլիթը շատ ավելի են խեղաթյուրելու օրենսդիր մարմնի ֆունկցիան, քան դա անում էին Լֆիկն ու Շմայսը, ինչից, բնականաբար, չի բխում, որ Լենայի ու Լիլիթի այլընտրանքը միայն Շմայսն ու Լֆիկն են. դա էլ է կեղծ բանաձև) և նմանատիպ այլ բանաձևերը ճիշտ են թվացել շատերին, ինչի արդյունքում ձևավորվել են կեղծ սպասումներ ու հետո եղել են մեծ հիասթափություններ:
Կեղծ ու պոպուլիստական կարգախոսներից է նաև «Պետական ապարատը կրճատենք ու լավ ապրենք»-ը: Նորանկախ Հայաստանում պետական ապարատի կրճատումից խոսել են գրեթե բոլորը, բայց որևէ մեկը չի խոսել այն մասին, թե կրճատում ենք, որ ի՞նչ անենք: Թվում է, թե պարզ է՝ կրճատում ենք, որ գումար տնտեսենք: Բայց դա պարզունակ մոտեցում է:
Եթե առաջնորդվենք զուտ կրճատման ու տնտեսման տրամաբանությամբ, ապա կարելի է գրեթե ողջ կառավարությունը փակել, վերացնել ազգային ժողովը և թողնել մեկ դատավոր, մեկ դատախազ, որոնք կկատարեն «վերևինի» հրահանգները և վերջ (ի դեպ, փաստացի դրան ենք գնում):
Այն, որ պետական ապարատը պետք է պարբերաբար օպտիմալացնել, հնարավորություն ստեղծել պետական ծառայողների աշխատավարձերի բարձրացման համար և խուսափել բյուրոկրատացումից, երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Սակայն գլխավոր խնդիրը ֆունկցիայի որոշումն է:
Իշխանությունը պետք է ասի, թե ի՞նչ է պատկերացնում մշակույթի, գիտության, սպորտի, առողջապահության և այլ ոլորտներում, ի՞նչ խնդիր է ուզում լուծել և դրանից հետո նոր ներկայացնի կառուցվածքային փոփոխությունները: Չէ՞ որ մենեջմենթի ոսկե կանոնի համաձայն՝ ֆունկցիան պետք է որոշի կառուցվածքը, այլ ոչ թե հակառակը:
Եթե պետության ու կառավարության նպատակներն ու ծրագրերը բոլոր ոլորտներում հստակեցվեն, ապա հասկանալի կլինեն թե՛ կրճատումները, թե՛ ավելացումները: Իսկ այսպես զուտ մեխանիկական քայլեր են արվում: Հասկանալի չի դառնում, թե ինչու պետք է Հայաստանում լինի 10, այլ ոչ թե 20 նախարարություն: Հարցը քանակը չէ, հարցը ֆունկցիան է: Եթե հայտարարում ես, որ մի քանի տասնամյակից Հայաստանի բնակչության քանակը կրկնապատկելու ես, ապա պետք է, օրինակ, փոխես Սփյուռքի նախարարության հայեցակարգը՝ այն դարձնելով Ներգաղթի և աբսորբցիայի խնդիրներով զբաղվող պետական կառույց։ Բայց երբ նպատակներդ բաժակաճառային բնույթի են ու չկա ֆունկցիայի հստակ սահմանում, ապա ստանում ենք լրիվ այլ բան:
Տպավորությունն այնպիսին է, որ նախարարությունների թվաքանակի ու աշխատողների կրճատումը պոպուլիզմի ու պարզունակ պատկերացումների, այլ ոչ թե հստակ հաշվարկի ու ռազմավարական ծրագրի իրագործման հետևանք են:
Եթե ուզում են փող տնտեսել, ապա դա կարճաժամկետում միգուցե ճիշտ է, բայց ռազմավարության բացակայության պայմաններում, անիմաստ քայլ է ու կարող է նույնիսկ հակառակ էֆեկտն ունենալ:
Փաշինյանը նախընտրական փուլում հենց այս թեմաներից պետք է խոսեր, այլ ոչ թե պատերին ծեփեր ու ասֆալտին փռեր: Չխոսեց, քանզի հեշտ է հեղափոխական հռետորաբանություն կիրառելը, քան թե լուրջ թեմաներին անդրադառնալն ու լուծումներ առաջարկելը:
Ընտրողը (տվյալ դեպքում՝ կրճատվողների հսկայական բանակը) հերթական անգամ խաբվեց, բայց դա նաև խաբվողի մեղավորությունն է:
Ժողովորդավարությունը, որն ամբոխավարության քույրն է, բարդ ու ծանր բան է: Թվում է, թե հեշտ է ժողովրդավարությունը, բայց իրականում այն դժվար է և ինչպես Չերչիլն էր ասում՝ ընդամենը պետք է 5 րոպե զրուցել միջին ընտրողի հետ, որպեսզի հասկանաս, որ ժողովրդավարությունը և համընդհանուր ընտրական իրավունքն այնքան էլ լավ բան չեն, բայց դե ժողովրդավարությունից լավ բան դեռ չի հորինվել: Պետք է պարզապես կրթվել որպես քաղաքացի, որպեսզի իրականում դառնաս երկրի տերը, այլ ոչ թե ամբոխավարի գործիքը:
Հ.Գ.: Պետական աշխատողների կրճատումը և պատգամավորների քանակի ավելացումը կոնտրաստային պատկեր են ստեղծում: Մի կողմից Նիկոլի հետ չքայլածներն են, մյուս կողմից՝ քայլածները:
Ասում են, թե բա նախարարություններոը փակելով ուզում ենք պետական ծախսերը կրճատել, բայց իրենց շրջապատին դարձնում են պատգամավոր՝ հսկայական ծախսային բեռ ավելացնելով բյուջեի վրա: Սա ցինիզմ է և փարիսեցիություն:

Сокращать или не сокращать – вот в чем вопрос
В ходе агиткампании на внеочередных парламентских выборах РПА-евцы заявляли, что Никол Пашинян готовится сократить число госслужащих. Из альянса «Мой шаг» парировали, что РПА-евцы лгут.
Судя по результатам голосования, принявший участие в выборах среднестатистический избиратель поверил «Моему шагу», так как РПА в прошлом столько врала, что ей не поверили, когда она начала говорить правду. Поверили же тому, кого еще не начали отождествлять с лжецом, и который еще успеет дать фору прежним.
Средний избиратель, как правило, не столь гибок и динамичен. Он руководствуется стереотипами и эмоциями. Как результат, ему сейчас придется за это платить. Платить же он будет ежедневно и по каждому поводу. Хотя, с другой стороны, среднего избирателя нельзя обвинить в том, что он не увидел в бюллетене реальную альтернативу «Моему шагу», поэтому в своем большинстве не принял участие в голосовании.
Функция должна определять структуру
После выборов произошло то, о чем предупреждали оппоненты «Моего шага», и сейчас люди вышли на улицу, требуя не упразднять министерства.
В независимой Армении звучало много примитивных, демагогичных, пустых и популистских формул, которые, однако, получали поддержку широких слоев общества и пробуждали в людях надежду.
Формулы вроде «Будем продавать «Джермук» и молибден, и заживем», «Как только всё приватизируем, страна расцветет», «Лишь бы Левон (Роберт, Серж) ушел, и всё равно, кто его сменит – вот тогда заживем», «Если вместо Лфика и Шмайса депутатами будут люди вроде Лены Назарян и Лилит Макунц, работа парламента наладится» (парадокс в том, что нажимающие вместо Лфика и Шмайса кнопки Лена и Лилит еще больше извратят функцию законодательного органа, чем это делали первые двое, из чего, естественно, не следует, что альтернативой Лене и Лилит являются Лфик и Шмайс – это тоже ложная формула) казались многим правильными, в результате чего сформировались ложные ожидания и имели место большие разочарования.
Из числа ложных и популистских лозунгов было также «Сократим государственный аппарат и заживем». В новонезависимой Армении о сокращении госаппарата говорили практически все, но никто не задавался вопросом, с какой целью это должно предприниматься. Казалось бы, все просто: сокращаем, чтобы сэкономить деньги. Но это – примитивный подход.
Если руководствоваться сугубо логикой сокращения и экономии, то можно закрыть практически всё правительство, ликвидировать Национальное собрание и оставить лишь одного судью и одного прокурора, которые будут выполнять распоряжения сверху, и всё (кстати, на деле именно к этому и идем).
То, что периодически нужно оптимизировать государственный аппарат, создавать возможности для увеличения зарплат государственных служащих и избегать бюрократизации, несомненно. Однако главной задачей является определение функции.
Власть должна сказать, какое у нее видение в сферах культуры, науки, спорта, здравоохранения и др., какие задачи она хочет решить, и лишь после этого преподнести структурные изменения. Ведь, согласно золотому правилу менеджмента, именно функция должна определять структуру, а не наоборот.
Если цели и программы государства и правительства во всех сферах будут прояснены, то станут понятными как сокращения, так и расширения. Сейчас же предпринимаются сугубо механические шаги. Становится непонятным, почему в Армении должно быть 10, а не, скажем, 20 министерств. Вопрос не в количестве, вопрос – в функции. Если заявляешь, что через несколько десятков лет удвоишь население Армении, то нужно, например, изменить концепцию деятельности министерства Диаспоры, превратив ее в государственную структуру по вопросам иммиграции и абсорбции. Однако, когда твои цели носят характер тостов и нет четкого разграничения функции, получается совсем другое.
Такое впечатление, что сокращение числа министерств и их работников является следствием популизма и примитивных представлений, а не четкого расчета и реализации стратегической программы.
Если хочешь сэкономить деньги, то в краткосрочной перспективе это может и верно, но в условиях отсутствия стратегии – бессмысленный шаг, который может даже иметь обратный эффект.
На предвыборном этапе Пашинян должен был говорить именно об этом, а не размазывать по стенке и укладывать на асфальт. Не заговорил, так как использование революционного лексикона намного легче, чем обращение к серьезным темам и предложение решений.
Избиратель (в данном случае – огромная армия предстоящих сокращению) в очередной раз был обманут, но это вина в том числе обманутого.
Демократия, являющаяся сестрой охлократии, – вещь трудная и тяжелая. Казалось бы, демократия – дело легкое, но в действительности она трудна, и, как говорил Черчилль, нужна всего лишь 5-минутная беседа со средним избирателем для понимания того, что демократия и всеобщее избирательное право – вещи не столь хорошие, но ничего лучше демократии пока не придумано. Нужно всего лишь образоваться как гражданин, чтобы стать реальным хозяином страны, а не быть инструментом в руках охлократа.