Ռ. Սաֆրաստյանը կարծում է, որ տրամաբանական կլինի, եթե Հայաստանը դուրս գա բանակցային գործընթացից
Անդրադառնալով ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ֆրանսիական «Ֆիգարո» թերթին տված հարցազրույցի հատկապես այն հատվածին, թե Թուրքիայի վերջին հայտարարությունները նրան թույլ են տալիս մտածել, որ թուրքերն արձանագրությունները չեն վավերացնելու, և պատասխանելով «7օր»-ի թղթակցի հարցին՝ դա նշանակո՞ւմ է արդյոք, որ նախաձեռնողական քաղաքականությունը վերջացավ՝ թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը պատասխանել է.
-Մենք պետք է արձանագրենք, որ Թուրքիայի ղեկավարների հայտարարություններն իսկապես վկայում են այն մասին, որ Թուրքիան շատ խոր առևտրի մեջ է մտել ԱՄՆ-ի հետ, և չի կարելի բացառել, որ այդ առևտուրը Թուրքիայի համար ավարտվի անհաջողությամբ, և արձանագրությունների վավերացման գործընթացը կասեցվի նրա նախաձեռնությամբ։
Բանախոսն ասել է, թե այդ պարագայում միանգամայն տրամաբանական է, որ Հայաստանը դուրս գա Թուրքիայի հետ բանակցային և արձանագրությունների վավերացման գործընթացից։
-Ոչ միայն տրամաբանական է, այլ նաև կարևոր է մեր երկրի հեղինակությունը բարձր պահելու առումով,-նշել է թուրքագետը։

Р. Сафрастян считает, что будет логично, если Армения выйдет из переговорного процесса
Комментируя слова президента Армении С. Саргсяна, сказанные им в интервью французской газете «Фигаро», в частности о том, что последние заявления Турции позволяют ему заключить, что турки не ратифицируют протоколы и, отвечая на вопрос «7or» о том, не означает ли это, что инициативная политика закончилась, Рубен Сафрастян сказал:
«Мы должны зафиксировать, что заявления турецкого руководства действительно свидетельствует о том, что Турция вошла в очень интенсивный торг с США и нельзя исключать, что этот торг закончится для Турции неудачей, и процесс ратификации протоколов будет остановлен по ее инициативе»
Докладчик сказал, что при данных обстоятельствах вполне логично, чтобы Армения вышла из переговорного процесса с Турцией и процесса ратификации протоколов.