Շան տարվա հերոսներն ու հակահերոսները
Տարվա ընթացքում ի հայտ են գալիս հերոսներ և հակահերոսներ: Նրանց հիմա ընդունված է բաժանել սևերի ու սպիտակների:
Եկեք տեսնենք, թե 2018-ի համար ո՞ւմ կարելի է դափնեկիր դարձնել, ընդ որում՝ դափնեկիր ինչպես «պլյուս», այնպես էլ «մինուս» նշանով:
Տարվա շունը
Շան տարում աչքի ընկավ «Չալո» անունը կրող շունը, որը քայլում էր քայլերթի դուրս եկած Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա թիմակիցների հետ: Մինչև Երևան հասնելը նիկոլենց միացել էր միայն «Չալոն»: Հետո շատերը միացան, բայց միայն «Չալոն» էր, հավատարիմ շան նման, «էն գլխից» հետները: Շունը քայլում էր, քայլում էր, քայլում...
Ի դեպ, «Չալոն» ամենաանշահախնդիրն էր քայլողներից շատերի համեմատ: Նրանք քայլեցին ու պաշտոն ստացան, իսկ «Չալոն» մնաց «Չալո»:
Տարվա քայլողը
Այս նոմինացիայում միանշանակ հաղթողը Նիկոլ Փաշինյանն է:
Տարվա արձանը
Նիկոլ Փաշինյանի արձանն է, որի գլուխը (ինչպես նաև ոտքի մի մասը) բառիս բուն իմաստով «կերան» հակահեղափոխականները:
Տարվա միրգը
Բանան:
Տարվա քաղաքացին
Հպարտը:
Տարվա «թրենդը»
Ուսապարկ, մորուք, կեպկա, սելֆիի ձողիկ և հազ:
Տարվա «քցվածը»
Նիկոլի հետ չքայլած, բայց նրան «բեսամթ պադդերժկա» արած դերասան Հովհաննես Ազոյանը՝ Կոլոտ Հովոն, ուզում էր պատգամավոր դառնալ, սակայն չդարձավ: Նիկոլը նրան չներեց ժամանակից շուտ տկլորանալու համար:
Տարվա ոչ կոմպետենտը
Այս նոմինացիային շատերը կարող էին հավակնել նոր իշխանության կազմում, բայց մենք նախապատվությունը տալիս ենք 2800-ամյա մայրաքաղաքի քաղաքապետ նշանակված «սև ու սպիտակ» Կարգին Հայկոյին:
Տարվա «կլասիկը»
Միանշանակ Էդմոն Մարուքյան:
Սերժ Սարգսյանի երբեմնի հաճախորդը հիմա ձգտում է դառնալ Նիկոլ Փաշինյանի հաճախորդը: Ախր շա՜տ «կլասիկն» է Էդմոնը, շա՜տ ...
Տարվա նախադասությունը
Այստեղ մրցում են երկուսը՝ Սերժ Սարգսյանն իր՝ «Նիկոլը ճիշտ էր, ես սխալվեցի» և Գագիկ Ծառուկյանն իր՝ «Քո «կլասիկ» ցավը տանեմ...» ձևակերպումներով:
Տարվա թրաշամանուկը
Սփյուռքի նախկին նախարարության նախկին նախարար Մխիթար Հայրապետյանին կարելի է տալ այս մրցանակը: Նա իր մեջ խտացնում է նոր իշխանությունների դիլետանտությունը, անգրագիտությունը և անփորձությունը:
Եթե Տորիչելլին լիներ Մխիթարին ծանոթ, ապա նա մեր թրաշամանուկին կդարձներ փորձանոթ (դատարկության պահով):
Տարվա գործողությունը
Նիկոլ Փաշինյանի գղտոցը ֆեյսբուքյան «լայվի» ժամանակ՝ հպարտ քաղաքացիների հիացական բացականչությունների ներքո:
Տարվա «ասֆալտչիկը»
Կրկին Նիկոլ Փաշինյան:
Տարվա սեփականատերը և «Իմ քայլի» մոլի երկրպագուն
Լֆիկ Սամո:
Տարվա շնորհքով ներխուժվածը
Շմայս:
Տարվա Վիշինսկին
Նիկոլ Փաշինյանին կալանավորելու միջնորդություն ներկայացրած և այժմ նույն Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգներով ուրիշներին կալանավորող գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյան:
Տարվա կարգախոսը
«Դուխով»:
Մրցանակի է արժանի նաև «Քա՛յլ արա, մերժի՛ր Սերժին» կարգախոսը, բայց քանի որ իշխանափոխությունից հետո բոլորը մերժվում են բացի Սերժից, ուստի՝ «Oscar goes to ... «Դուխով»»:
Տարվա գործիքը
Թմբուկ:
Գըմփ-գըմփ-հո՛ւ:
Շան տարվանն արժանի կենդանի
Ոչխար:
Ցուցակը շարունակելի է:
Շան տարում ահագին մարդ շնացավ ու շանտղություն արեց: Հուսանք, որ գալիք խոզի տարում խոզություն անելը խաղի կանոն չի դառնա:

Герои и антигерои года Собаки
Давайте посмотрим, кого можно назвать лауреатом 2018 года, причем как со знаком плюс, так и со знаком минус.
Собака года
В год Собаки особо отличилась дворняга по кличке Чало, которая шагала вместе с вышедшими на шествие Николом Пашиняном и членами его команды. По пути в Еревана к николовцам присоединилась лишь Чало. После было много присоединившихся, но лишь Чало, как верная собака, была с ними с самого начала. Собака шагала, шагала, шагала
Кстати, в сравнении с многими шагавшими, Чало была самой бескорыстной. Они шагали и получили посты, а Чало кем была, тем и осталась.
Шагающий года
Победителем в этой номинации однозначно является Никол Пашинян.
Статуя года
Статуя Никола Пашиняна, чья голова (как и часть ноги) была буквально «съедена» контрреволюционерами.
Фрукт года
Банан.
Гражданин года
Гордый.
Тренд года
Рюкзак, борода, кепка, палка для селфи и кашель.
«Кинутый» года
Не шагавший с Николом, но «здорово поддержавший» его актер Ованнес Азоян – Колот Ово хотел стать депутатом, но не сумел. Никол не простил ему то, что он оголился раньше времени.
Некомпетентный года
В этой номинации можно увидеть многих из состава новой власти, но мы отдаем предпочтение назначенному мэром 2800-летней столицы «черно-белому» Каргин Айко.
«Классический» года
Однозначно Эдмон Марукян.
Некогда клиент Сержа Саргсяна сейчас стремится стать клиентом Никола Пашиняна. Ну очень уж классический Эдмон, очень…
Предложение года
Здесь конкурируют двое – Серж Саргсян со своим «Никол был прав, я ошибся» и Гагик Царукян с фразой «Классический ты мой…»
Ощетинившийся года
Победителем в этой номинации можно объявить экс-министра бывшего министерства Диаспоры Мхитара Айрапетяна. Он олицетворяет собой дилетантизм, безграмотность и неопытность новых властей.
Если бы Торричелли был знаком с Мхитаром, то он использовал бы нашего небритика в своем опыте (для наблюдения за пустотой).
Действие года
Отрыжка Никола Пашиняна в ходе «лайва» в «Фейсбук» под восторженные восклицания гордых граждан.
Асфальтщик года
Снова Никол Пашинян
Собственник года и ярый поклонник «Моего шага»
Лфик Само
Культурно «вторгнутый» года
Шмайс.
Вышинский года
Представивший ходатайство об аресте Никола Пашиняна, а сейчас арестовывающий других с распоряжения Никола Пашиняна генпрокурор Артур Давтян.
Лозунг года
«С духом».
Приза достоин и лозунг «Сделай шаг, отвергни Сержа!», но, поскольку после смены власти отвергаются все, кроме Сержа, «Oscar goes to… «С духом»».
Инструмент года
Барабан.
Достойное года Собаки животное
Баран.
Список можно продолжить.
В год Собаки многие «засучились» и «закобелились». Надеемся, что в наступающем году Свиньи правилом игры не станет свинство.