Վրաստանը և Հայաստանը ՄԱԿ-ի ամենաաղքատ երկրների շարքում են
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեան առաջիկա երեք տարիներին բաշխել է կազմակերպության ծախսերը, ՄԱԿ-ի լրատվական ծառայությունը հաղորդել է կազմակերպության անդամ պետությունների բյուջեում նոր ներդրումների շեմի մասին:
Ընդունված որոշման համաձայն, ԱՄՆ-ը կրկին կշարունակի վճարել հնարավոր առավելագույնը` ՄԱԿ-ի բոլոր ծախսերի 22 տոկոսը: Երկար տասնամյակների ընթացքում առաջին անգամ Չինաստանը առաջ է անցել Ճապոնիայից և դարձել ՄԱԿ-ի կանոնավոր բյուջեի երկրորդ խոշորագույն վճարողը: Պեկինը կվճարի ՄԱԿ-ի ողջ կանոնավոր բյուջեի 12 տոկոսից ավելին:
Յուրաքանչյուր երկիր պարտավոր է վճարել կազմակերպության ընդհանուր ծախսերի որոշակի բաժինը, դրա հետ մեկտեղ, խոշորագույն երկրների համար սահմանված է սահմանափակում՝ առավելագույն 22%, իսկ ամենաաղքատների համար առավելագույնը 0,01% է:
Խոշորագույն հովանավորների թվին են դասվել՝ Ճապոնիան (8,564%), Գերմանիան (7%) և Ֆրանսիան (4,427%):
ՄԱԿ-ի բյուջեի մասնաբաժնով Ռուսաստանը 8-րդ տեղում է՝ 2,405%-ով: Հետխորհրդային տարածքի երկրների շարքում ամենամեծ բեռը Ղազախստանի վրա է` 0,187%, իսկ մնացած երկրները վճարում են 0,1%-ից պակաս:

Грузия и Армения в числе беднейших стран ООН
Генеральная Ассамблея ООН распределила расходы Организации на ближайшие три года, служба новостей ООН сообщил о новой шкале взносов стран-участниц Организации в ее бюджет.
В соответствии с принятым решением, США по-прежнему будут оплачивать возможный максимум – 22 процента всех расходов ООН. Впервые за многие десятилетия Китай опередил Японию и стал вторым самым крупным плательщиком в регулярный бюджет ООН. Пекин будет покрывать более 12 процентов всего регулярного бюджета ООН.
Каждой стране предписано выплачивать определенную долю от общих расходов Организации, при этом для крупнейших стран установлено ограничение в 22% максимум, для беднейших – в 0,01% максимум.
В число крупнейших спонсоров вошли Япония (8,564%), Германия (7%) и Франция (4,427%).
Россия на восьмом месте по доле бюджета ООН с 2,405%.
Среди стран постсоветского пространства наибольшая нагрузка так же приходится на Казахстан – 0,187%, все остальные платят менее 0,1%.
Азербайджан будет обязан обеспечить 0,049% бюджета ООН, Грузия – 0,008%, Армения – 0,007%. Таким образом, Грузия и Армения отнесены к числу беднейших стран ООН.