Էջմիածնեցիները բողոք ակցիա են անում օդանավակայանի ճանապարհին
Էջմիածնեցիները այսօր՝ հունվարի 12-ին, բողոքի ակցիա են իրականացնում «Զվարթնոց» օդանավակայան տանող ճանապարհի սկզբին՝ պահանջելով կալանավորել ապօրինի զենք– զինամթերք պահելու եւ յուրացման մեջ մեղադրվող գեներալ Մանվել Գրիգորյանին։
Այս մասին NEWS.am-ին հայտնեց ակցիայի կազմակերպիչներից Ջիվան Աբրահամյանը։
«Մտադիր ենք ճանապարհը փակել եւ պահանջել, որ կալանավորվի Մանվել Գրիգորյանը, նաեւ պահանջում ենք նրան զրկել գեներալի կոչումից։ Մենք ոչ մեկի հետ հանդիպում չենք ուզում, ցանկանում ենք միայն մեր պահանջները իրականացվեն»,– ասաց ակտիվիստը։
Նշենք, որ այս պահին ակցիան հսկող ոստիկանների թիվն ավելի շատ է բողոքի ակցիային մասնակցող քաղաքացիների թվից։
Երեւան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը դեկտեմբերի 21–ին որոշում էր կայացրել 25 մլն դրամ գրավի դիմաց ազատ արձակել գեներալ Մանվել Գրիգորյանին։ Այս որոշումը դատախազությունը բողոքարկել էր Վերաքննիչ քրեական դատարանում։
Մանվել Գրիգորյանը կալանավորվել է հունիսի 19-ին`Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մարինե Մելքոնյանի որոշմամբ: Գրիգորյանին մեղադրանք է առաջադրվել ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու եւ նրա կնոջ` Նազիկ Ամիրյանի, դստեր` Այծեմնիկ Գրիգորյանի, Էջմիածին քաղաքի բնակիչներ Սեյրան Ազարյանի, Արմեն Հակոբյանի եւ այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ իրեն պատկանող առանձնատներում պահելու համար, ինչպես նաեւ՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափի ուրիշի գույք հափշտակելու համար:

Жители Эчмиадзина проводят акцию протеста с требованием арестовать Манвела Григоряна
Жители города Эчимадзин сегодня, 12 января проводят акцию протеста на дороге, ведущей к аэропорту «Звартноц», требуя арестовать генерала Манвела Григоряна, обвиняемого в незаконном хранении и реализации оружия и боеприпасов. Об этом «News.am» сообщил один из организаторов акции протеста Дживан Абрамян.
«Мы намерены закрыть дорогу и требовать ареста Манвела Григоряна. Требуем также лишить его генеральского звания. Мы не хотим встречи с кем-либо. Мы лишь хотим, чтобы были удовлетворены наши требования», – сказал активист.
Отметим, что на данный момент на акции протеста больше полицейских, чем участвующих граждан.
Напомним, что суд общей юрисдикции Еревана 21 декабря 2018 года принял решение освободить генерала Манвела Григорян под залог, сумма которого составила 25 млн. драмов. Прокуратура подала апелляцию по данному решению в Кассационный уголовный суд.
Манвел Григорян был арестован 19 июня 2018 года решением суда общей юрисдикции Еревана. Григоряну было выдвинуто обвинение в незаконном приобретении оружия и боеприпасов и в их хранении в предварительном сговоре с женой Назик Амирян, дочерью Айцемник Григорян, жителями города Эчмиадзин Сейраном Азаряном, Арменаком Акопяном и другими в своих особняках путем присвоения чужого имущества в особо крупном размере.