«Շվոնդերն»՝ ընդդեմ «Լենինի ախռանիկի» (տեսանյութ)
Կա տեսակետ, ըստ որի՝ Նիկոլ Փաշինյանը և նրա գլխավորած «թավշյա հեղափոխությունը» չեն ողջունվում ԵԱՏՄ տարածքում ու հատկապես Ռուսաստանում, իսկ ահա Արևմուտքում ու հատկապես ԱՄՆ-ում հիացած են «թավշյա» տղաների ու աղջիկների արածով:
Այդ տեսակետը տարածված է այն պարզ պատճառով, որ նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսին արևմտյան հիմնադրամներից ֆինանսավորվող ու գրանտային ռեսուրսներ ստացող բոլոր կազմակերպությունները և լրատվամիջոցները մեկ մարդու նման ակտիվորեն աջակցում էին Փաշինյանին:
Օրինակ՝ «Ազատություն» ռադիոկայանը Փաշինյանի ամեն մի փռշտոցից հսկայական ռեպորտաժներ էր պատրաստում, բացի այդ՝ քայլերթի ու դրան հաջորդած զարգացումների փուլում Փաշինյանին «Ազատությունն» ուղիղ եթերում ցույց չէր տալիս միայն այն դեպքում, երբ նա բնական կարիքները հոգալու պահանջ էր ունենում:
Արևմտյան ֆինանսավորմամբ հայաստանյան կառույցներն, իրոք, աջակցել ու շարունակում են աջակցել Փաշինյանին, բայց դա չի խանգարում նույն ամերիկացիներին «փչացնել» Փաշինյանին նույն այն մարդկանց միջոցով, որոնք արևմտյան գրանտներով աջակցել են «թավշյա» գործընթացներին: Դա ամերիկացիների աշխատանքային ոճն է՝ ստեղծել հակակշիռներ ու աշխատել բոլորի հետ՝ «բաժանիր, որ տիրես» սկզբունքով: Ահա այդ հակակշիռների մեխանիզմի շրջանակներում էլ, օրինակ, Դանիել Իոաննիսյանը՝ Սորոս հիմնադրամի հայաստանյան մասնաճյուղից պաշտոնապես հարյուր հազարավոր դոլարներ ստացող այս «թավշյա Շվոնդերը», «գործ է տալիս» Նիկոլ Փաշինյանի՝ պատգամավոր դարձած «ախռանիկ» Հայկ Սարգսյանի վրա:
«Մենք տեղեկատվություն ունենք, որ արդեն հայտնի ախրանիկ-պատգամավոր Հայկ Սարգսյանը ընտրվել է Գեղարքունիքում վարչական ռեսուրսի բազմաթիվ չարաշահումներով»,- ֆեյսբուքյան իր էջում մասնավորապես գրել է Շվոնդեր–Դանիելը:
Ի դեպ, վարչական ռեսուրս Փաշինյանի շատ թիմակիցներ են օգտագործել: Մասնավորապես, նորանշանակ մարզպետները և մյուս չինովնիկները, որոնք հազարավոր ձայներ հավաքեցին 2018-ի դեկտեմբերի 9-ին այն դեպքում, երբ զրոյական հանրային ճանաչողություն ունեն ու 2017-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ ընդամենը մի քանի հարյուր ձայն էին հավաքել: Թե ինչու է Շվոնդեր-Դանիելը կենտրոնացել հատկապես Հայկի չարաշահումների վրա, դժվար է ասել:
Իր հերթին «Լենինի ախռանիկը»՝ Հայկ Սարգսյանը, անմեղսունակ ու զրպարտիչ է համարել «Շվոնդերին»: Արդյունքում՝ ստացվել է «Շան սիրտը» վեպի հերոսների լեզվակռվի պես մի բան:
«Հեղափոխականների» ֆեյսբուքյան այս փոխհրաձգության առանձնահատկությունն այն է, որ երկուսն էլ, ամենայն հավանականությամբ, ճիշտ են, քանզի իրար ներսից գիտեն: Բացի այդ՝ անզեն աչքով էլ տեսանելի է, որ «Շվոնդերն» առերևույթ անմեղսունակության հատկանիշներ ունի, և հենց այդ հատկանիշներն են նրան որպես օգտագործվող «մատերիալ» ցանկալի դարձրել Սորոսի հայաստանյան հիմնադրամի համար: Հիմնադրամ, որը շատ լավ գիտի, թե ով ինչքան վարչական ռեսուրս է օգտագործել, ու ժամանակի ընթացքում Դանիելի միջոցով բոլորին «փչացնելու» է, որպեսզի Փաշինյանին կոմպրոմատային վերահսկողության տակ պահի:

«Швондер» против «охранника Ленина» (видео)
Есть мнение, что Никол Пашинян и возглавляемая им «бархатная революция» не приветствуются на пространстве ЕАЭС и в особенности в России, а на Западе и особенно в США деяниями «бархатных» парней и девчат восхищены.
Это мнение расхоже потому, что в апреле-мае прошлого года все финансируемые из западных фондов и получающие гранты армянские организации и СМИ как один активно поддержали Пашиняна.
Например, радио «Азатутюн» из каждого чиха Пашиняна готовило большие репортажи, а во время шествия и последующих развитий Пашинян сходил с прямого эфира данного СМИ лишь для отправления естественных потребностей.
Действительно, армянские структуры с западным финансированием поддерживали и продолжают поддерживать Пашиняна, но это не мешает тем же американцам «портить» Пашиняна посредством тех же людей, которые с помощью западных грантов поддержали «бархатные» процессы. Это в стиле американцев – создавать противовесы и работать со всеми по принципу «разделяй и властвуй». Например, в рамках именно данного механизма противовесов Даниэл Иоаннисян, этот официально получающий из армянского филиала фонда Сороса сотни тысяч долларов «бархатный Швондер» «стучит» на ставшего депутатом охранника Никола Пашиняна – Айка Саркисяна
«У нас есть информация, что уже известный охранник-депутат Айк Саркисян избрался от Гегаркуника с многочисленными злоупотреблениями административным ресурсом», – написал, в частности, на своей странице в «Фейсбук» Швондер-Даниэл.
Кстати, административный ресурс использовали многие из членов команды Пашиняна. В частности, новоназначенные губернаторы марзов и другие чиновники, которые набрали 9 декабря 2018 года тысячи голосов в условиях, когда обладают нулевым общественным признанием и в ходе парламентских выборов 2017 года получили всего несколько сот голосов. Почему же Швондер-Даниэл сфокусировался именно на злоупотребления Айка, сказать трудно.
«Охранник Ленина» Айк Саркисян, в свою очередь, назвал «Швондера» невменяемым и клеветником. В результате получилось нечто вроде словесной перепалки героев повести «Собачье сердце».
Особенностью этой перестрелки «революционеров» в «Фейсбук» является то, что оба, судя по всему, правы так как знают друг друга изнутри. Кроме того, даже невооруженным глазом заметно, что «Швондер» налицо обладает признаками невменяемости, и именно эти характеристики сделали его желанным для армянского фонда Сороса материалом для использования. Фонда, который прекрасно знает, кто какой административный ресурс использовал, и который со временем руками Даниэла будет всех «портить», чтобы держать Пашиняна под компроматным контролем.
Словом, стороны стоят друг друга.
«Остапу Ибрагимовичу» в подобных случаях остается лишь примирять донимающих друг друга «революционеров».