Հին Հայաստանի վերջին խորհրդարանը
Այն, ինչ տեղի ունեցավ երեկ խորհրդարանում, աննախադեպ էր նորանկախ Հայաստանի պատմության համար: Նման բան եղել էր միայն անկախացումից առաջ՝ համայնավարների տարիներին, երբ կթվորուհիները, ուսյալները, կոմբայնավարները, ինտիլիգենցիան խորհրդային օրենսդիր մարմնում հանդես էին գալիս մեկ դեմքով:
ԱԺ 7-րդ գումարման պատգամավորները երեկ ընտրում էին խորհրդարանի խոսնակ: Թեկնածուն Արարատ Միրզոյանն էր: Նա ընտրվեց 131 ձայնով՝ 132 հնարավորից: Այդ մեկը պատահաբար սխալ բաներ էր արել, ու նրա քվեաթերթիկն անվավեր էր ճանաչվել, այլապես Միրզոյանը «կխփեր» 132 քվեաթերթիկ:
Արարատը ստացել է 100 տոկոս ձայն մի խորհրդարանում, որը ձևավորվել է, իբր, քաղաքական մենիշխանությունը մերժած, իբր, բազմակարծությունը պաշտպանած և, իբր, նախորդների կոճակային խորհրդարանը մերժած «թավշյա հեղափոխության» արդյունքում: Նախորդ մերժվածի համեմատ՝ սա հյուսիսկորեական կամ բոլշևիկյան խորհրդարան է հիշեցնում: Նախորդը կարելի է ժողովրդավարության գագաթնակետ համարել այս նորի համեմատ, քանզի նախորդում, ճիշտ է, վերահսկելի ու հաճախորդացված, բայց, այդուհանդերձ, ընդդիմություն կար՝ ի դեմս «Ելքի»:
Հիմա որոշել են ձևականությունների հետևից չընկնել ու նույնիսկ «Ելքի» պես անտուրաժ չպահել, քանզի վախենում են, որ անտուրաժը կարող է մի օր «թավշյա» խաղեր տալ ու պահի տակ դուրս գալ վերահսկողությունից, ինչպես որ Փաշինյանը վարվեց իրեն խորհրդարան բերած նախորդ իշխանությունների հետ:
ԱԺ նոր խոսնակի ձայների քանակը ցույց տվեց, որ մենք խորհրդարանում ունենք ընդամենը մեկ մարդ, որը նստած է 132-ի մեջ ու բյուջեի հաշվին հսկայական գումարներ է մսխում: Այդ մեկ մարդը Նիկոլ Փաշինյանն է:
Այս խորհրդարանում բոլորը հավասար են, ու չկան ավելի հավասարներ: Ավելի հավասարը գործադիրում է նստած:
Եթե նախկինում քննադատվում էր Սերժ Սարգսյանի ձևավորած խորհրդարանը, որտեղ ՀՀԿ-ն իր հարակից արբանյակների հետ ուներ հսկիչ փաթեթ, բայց կար նաև այլընտրանքային ձայն, և, օրինակ, Արա Բաբլոյանը կամ Հովիկ Աբրահամյանն ԱԺ նախագահ էին ընտրվում ոչ 100-տոկոսանոց քվեով, ապա այժմ մենք ստացել ենք բիոզանգվածով լցված խորհրդարան, որտեղ կան զրո ընդդիմություն և զրո տեսակետ: 132-ի անունը պետք է դնել Նիկոլ Փաշինյան, և վերջ:
Երեկ խորհրդարանն Արարատ Միրզոյանի օգտին քվեարկել է մեկ մարդու նման, քանի որ խորհրդարանում կա ընդամենը մեկ մարդ: Այդ մեկ մարդն է իր անվան տակ խորհրդարան անցկացրել 88 քայլարածներին ու մնացած «ընդդիմադիրներին»:
Խոսնակի քվեարկության ֆոնին պարզապես ծիծաղելի են ԼՀԿ-ի ու ԲՀԿ-ի խայթոցները ԱԺ փոխխոսնակի աթոռի համար: Դրանք հիշեցնում են հայտնի ստեղծագործության հերոսներ Շուրա Բալագանովի ու Պանիկովսկու կռիվը կշռաքարերի թեմայով:
«Կլասիկ» Էդմոն Մարուքյանը շարունակ հետույք է պատռում, թե, իբր, ինքն ընդդիմություն է: Բա եթե ԼՀԿ-ն ընդդիմություն է, ինչո՞ւ խոսնակի այլընտրանքային թեկնածու չառաջադրեցիք ու դեմ չքվեարկեցիք Արարատ Միրզոյանին այնպես, ինչպես նախորդ խորհրդարանում էր «Ելք»-ը, որի մաս էր նաև ԼՀԿ-ն, ԱԺ խոսնակի թեկնածու առաջադրել ու այդպիսով դեմ քվեարկել Արա Բաբլոյանի թեկնածությանը:
ԲՀԿ-ն գոնե ձևեր չի թափում, թե, իբր, Փաշինյանի գրպանում չէ, իսկ ահա նախորդ իշխանության կլասիկ հաճախորդ Մարուքյանը փրփուրը բերանին ընդդիմություն է ուզում խաղալ այս խորհրդարանում, բայց վերջում Միրզոյանի օգտին քվեարկում է «հավասարների» պես:
Այս խորհրդարանի ֆոնին Երևանի ավագանին բազմակարծության ու պառլամենտարիզմի էտալոն կարող է համարվել: Այնտեղ գոնե դեմ են քվեարկում երբեմն ու քննադատում մայրաքաղաքային գործադիրի ղեկավարին: Իսկ ահա խորհրդարանի 132 «հավասարներն» իրենց պահել ու պահելու են Շմայսից և Լֆիկից էլ վատ, քանզի վերջիններիցս այլ բան չէր սպասվում, քան Սերժ Սարգսյանին քծնելը, իսկ ահա այս թրաշամանուկներին բերել են որպես ուսյալ-կրթյալ և առաջադեմ խորհրդարանականների, բայց իրականում ստացել ենք կլասիկ «Անասնաֆերմա»:
Եթե հիշենք, թե ինչեր էին խոսվում «թավշյա» օրերին ու «թավշյա» հարթակներից նախորդ տարվա ապրիլ-մայիսին, ապա կարող ենք ասել, որ այժմ ունենք հակահեղափոխական իշխանություն: Քանզի եթե հեղափոխության արժեքներ էին հռչակվել քաղաքական մենաշնորհների վերացումը, քաղաքական մրցակցությունը, ոչ ախոռային խորհրդարանը և սուպերվարչապետական լիազորությունների անընդունելի լինելը, ապա սա իրոք հակահեղափոխական իշխանություն է, և մասնավորապես երեկ հակահեղափոխական խորհրդարանը հաստատեց այդ տեսակետը: Հետևաբար, նախորդի մերժման կոնտեքստում այս խորհրդարանը դառնում է ոչ լեգիտիմ ու ժամանակավոր:
Այս խորհրդարանը երեկ մահացավ դեռ չծնված: 132-հոգանոց թաղման հանձնաժողովն իր քվեարկությամբ ապացուցեց, որ մենք այժմ ունենք ոչ թե նոր Հայաստանի առաջին իշխանությունը, այլ հին Հայաստանի վերջին իշխանությունը: Խորհրդարանն այս, ըստ այդմ, հին Հայաստանի վերջին խորհրդարանն է, որի գործունեության ժամկետի հետհաշվարկի ժամացույցն արդեն միացված է:

Последний парламент старой Армении
То, что произошло накануне в парламенте, было беспрецедентным в истории новонезависимой Армении. Подобное было лишь до принятия независимости, в годы правления коммунистов, когда доярки, комбайнеры, интеллигенция и все остальные выступали в законодательном органе Советов в одном лице.
Депутаты НС 7-го созыва вчера выбирали спикера парламента. Кандидатом был Арарат Мирзоян. Он был избран 131 из 132 голосов. Этот единственный допустил какую-то оплошность, и его бюллетень был признан недействительным, иначе Мирзоян «набил» бы все 132.
Арарат получил 100 процентов голосов в парламенте, который сформировался в результате «бархатной революции», якобы отвергшей политическую монополию и «кнопочный» парламент предыдущих, как и якобы отстоявшей плюрализм мнений. В сравнении с отвергнутым действующий парламент напоминает северокорейский или большевистский. Предыдущий парламент на фоне нынешнего можно посчитать торжеством демократии, поскольку в нем была, хоть и подконтрольная и клиентизированная, но всё же оппозиция в лице фракции «Елк» («Выход»).
Сейчас решили не гоняться за формальностями и не обеспечивать антуража даже наподобие «Выхода», так как боятся, что в один день этот антураж может начать «бархатные» заигрывания и выйти из-под контроля, как это было в случае с Пашиняном, известным образом обошедшимся с приведшими его в парламент предыдущими властями.
Полученные новым спикером НС голоса показали, что мы имеем в парламенте лишь одного человека, сидящего во всех 132 депутатах, на которых растрачиваются колоссальные средства из госбюджета. Этим человеком является Никол Пашинян.
В этом парламенте все равны, и нет более равных. Более равные сидят в исполнительном органе власти.
Если раньше критиковался сформированный Сержем Саргсяном парламент, в котором РПА с находившимися в ее орбите силами обладала контрольным пакетом, но присутствовал также альтернативный голос и, например, Ара Баблоян и Овик Абрамян избирались председателями НС не 100 процентами голосов, то сейчас мы получили наполненный биомассой парламент, в котором нет оппозиции и собственного мнения. Имя всем 132 – Никол Пашинян.
Накануне парламент как один проголосовал в пользу Арарата Мирзояна, так как в НС есть только один человек. Этот один провел в парламент под своим именем 88 моихшаговцев и остальных «оппозиционеров».
На фоне голосования по кандидатуре спикера попросту курьезны взаимные ужаливания «Светлой Армении» и «Процветающей Армении» по части занятия кресла вице-спикера НС. Это чем-то напоминает борьбу Шуры Балаганова и Поняковского за «золотые» гири.
«Классический» Эдмон Марукян все рвется доказать, что именно он является оппозицией. Спрашивается, если ПСА является оппозицией, тогда почему она не выдвинула альтернативной кандидатуры спикера НС и не проголосовала против Арарата Мирзояна точно так же, как «Выход» (в который входила также ПСА) поступил в предыдущем парламенте, когда выдвинул своего кандидата в спикеры НС и проголосовал тем самым против кандидатуры Ара Баблояна?
ППА хотя бы не притворяется, будто не находится у Пашиняна кармане, а вот классический клиент предыдущей власти Марукян с пеной у рта пытается заигрывать в оппозицию, но в конце, подобно «равным», голосует за Мирзояна.
На фоне этого парламента Совет старейшин Еревана может считаться эталоном плюрализма и парламентаризма. Здесь хотя бы иногда голосуют против и критикуют руководителя мэрии. Что до 132 «равных» из парламента, то они повели и будут вести себя даже хуже Шмайса и Лфика, так как у последних не получалось ничего другого, кроме как заискивать перед Сержем Саргсяном, а этих младоощетинившихся привели в НС как обученных, образованных и прогрессивных парламентариев, но в реальности получился классический «Скотный двор».
Если вспомнить, о чем говорилось в «бархатные» дни и с «бархатных» трибун в апреле-мае прошлого года, то можем утверждать, что мы имеем контрреволюционную власть. Если революционными ценностями были провозглашены ликвидация политической монополии, утверждение политической конкуренции, обладание не напоминающим хлев парламентом и неприемлемость суперпремьерских полномочий, то это действительно контрреволюционная власть, и накануне контрреволюционный парламент подтвердил эту точку зрения. Следовательно, в контексте отвержения предыдущего данный парламент становится нелегитимным и временным.
Вчера этот парламент погиб еще не родившись. Похоронное бюро из 132 членов своим голосование доказало, что мы сейчас обладаем не первыми властями новой Армении, а последними властями старой Армении. В этом плане действующий законодательный орган является последним парламентом старой Армении, обратный отсчет деятельности которого уже дан.