Փաշինյանի տված պարգևավճարները և ընտրակաշառքների օրինականացումը (տեսանյութ)
Նիկոլ Փաշինյանը Դավոսում Իլհամ Ալիևի հետ հանդիպումից հետո շտապել էր մտնել «Ֆեյսբուք» և շփվել քաղաքացու հետ:
Այդ շփման ընթացքում նա ավելի քիչ ժամանակ հատկացրեց մեր երկրի համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող Արցախի թեմային և ավելի շատ ժամանակ հատկացրեց անձամբ իր համար կարևորագույն նշանակություն ունեցող պարգևավճարների թեմային:
Փաշինյանն իր պաշտպանության տակ առավ պարգևատրվածներին՝ «Բա Սերժի ժամանակ խի՞ էս թեմայով չէիք խոսում, բա Սերժի ժամանակ պարգևատրվածները ո՞նց են հիմա քննադատում» տարբերակով:
Պարգևավճար ստացածների թեման այդքան մեծ արձագանք չէր ունենա, եթե Փաշինյանն ու իր թիմակիցներն իրենց մինչհեղափոխական կյանքն այլ կերպ ապրած լինեին և մինչև հեղափոխությունը հակառակ փիլիսոփայությամբ հայտարարություններ արած չլինեին:
Նիկոլ Փաշինյան լրագրողն ու քաղաքական գործիչը մինչև նախորդ տարվա մայիսը գրեթե սրբացրել է աղքատությունը՝ այն ներկայացնելով որպես մարդու գերագույն արժանիք: Պետական չինովնիկն ու սեփականատերն ապրիորի սրիկաներ էին ըստ Նիկոլի: Իսկ նրանք, ովքեր փող են ստանում պետբյուջեից, պարզապես արժանի են գնդակահարության:
Փաշինյան–պոպուլիստը հանրությանը ներկայացել է որպես ժողովրդի դարդուցավով ապրող, տատիկ–պապիկների պարտքերի ցուցակները որպես ողբերգության մատյան ընդունող և ասկետիկ կյանքով ապրող մարդ, որը պատրաստ է առավոտից երեկո ձրի բանել ժողովրդի համար։
Եվ ահա, աղքատությունը՝ որպես մարդու ազնվության, իսկ ցանկացած տրամաչափի պաշտոնյա լինելը՝ որպես սրիկայության հոմանիշ ներկայացնողները եկել են իշխանության ու դարձել իրենց իսկ ստեղծած կարծրատիպերի զոհը: Սրանք որպես ջահել օրգանիզմ ստացել են պետբյուջեն տնօրինելու անսահմանափակ ու անվերահսկելի լիազորություն և փորձում են բավարարել իրենց պահանջմունքները։ Սրանք, բնականաբար, նյարդայնանում են, երբ իրենց անցյալն են հիշեցնում։
Եթե նախկինում ասում էին, որ բոլորը պետք է հավասար լինեն, ապա այժմ, երբ իշխանություն են վերցրել, արդեն հավասարների մեջ առանձնացնում են ավելի հավասարներին ու պետբյուջեն տնօրինում տնամերձ բոստանի պես: Հենց այդ՝ խոսքի ու գործի, նախկինում ասվածի ու ներկայում արվողի կոնտրաստն է հանրային դժգոհության առիթ տվել: Այդ դժգոհությունը կրկնապատկվում է «պետական ծառայողներին կրճատում ենք, որպեսզի պետբյուջեի գումարները տնտեսենք» դեմագոգիկ հայտարարությունների ֆոնին:
Փաշինյանը հիմա կրծքով պաշտպանում է պարգևավճար ստացողներին, քանզի դա իր հենարանն է: Հենց ի՛ր կարգադրությամբ են նրանց պարգևավճարների չափերը որոշվել: Դա յուրօրինակ փոխհատուցում էր Երևանի ավագանու և ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ «խփած» տոկոսների համար:
Պարգևավճարը Փաշինյանի համար ընտրակաշառքի օրինականացման ձև է: Նախկինում շրջանառվող ընտրակաշառքը տրվում էր ՀՀ ոչ հպարտ քաղաքացուն, իսկ հիմա՝ հպարտ քաղաքացին, որը, որպես կանոն, նախկինում 10 հազար վերցրած ոչ հպարտ քաղաքացի է, ստանում է Փաշինյանի ֆեյսբուքյան «լայվը», իսկ կանխիկ գումարները ստանում են Փաշինյանի՝ տարբեր «ռանգի» պաշտոնյա դարձած թիմակիցները։
Այսինքն, հիմա ընտրակաշառք ստանում են ոչ թե շարքային քաղաքացիները, այլ Փաշինյանի թիմակիցները, այն էլ՝ պետբյուջեի հաշվին։
Ի դեպ, պետության հաշվին ընտրակաշառք բաժանելու գաղափարը նոր չէ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ։ Ընդ որում՝ Փաշինյանի ընտրակաշառքային մոդելը շատ ավելի կոշտ է, քան ՀՀԿ–ինը։ Վերջինս բաժանում էր փողը ու ենթադրում, որ փող վերցնողների մի մասը խաբելու է և քվեն ուրիշին է տալու, բայց դա ընդունելի էր համարվում։ Նախկինների օգտին փող բաժանողները գիտեին, որ 100–տոկոսանոց արդյունք չեն ստանալու, բայց նաև գիտեին, որ ընտրակաշառք վերցնող ՀՀ այն ժամանակվա ոչ հպարտ քաղաքացիները հիմնականում պարտաճանաչ էին, այսինքն՝ եթե փողը վերցնում էին, ապա, որպես կանոն, չէին խաբում ու քվեարկում էին փող տվողի օգտին։
Փաշինյանի առաջարկած մոդելն այլ էր։ Նա դեռևս հպարտ չդարձած քաղաքացուն ասում էր՝ կհաղթեմ, նոր փողը կտամ։ Այսինքն՝ ՀՀԿ–ն ոչ հպարտ քաղաքացիների համար «նաղդ» էր ապահովում, իսկ Փաշինայնը հպարտ քաղաքացիների համար՝ «նիսյա»։
Իշխանությունը վերցնելուց հետո Փաշինյանը հպարտ քաղաքացիների համար այժմ «նաղդով» ապահովում է ֆեյսբուքյան «լայվերը», իսկ ահա իր թիմակիցները բավարարվում են ընդամենը պետբյուջեից ստացած «նաղդ» պարգևավճարներով։ Սա՛ է ՀՀԿ–ի ու «Իմ քայլի» տարբերությունը։ Իսկ ոմանք չեն ուզում նկատել այդ տարբերությունը, ինչպես որ սրտնեղում էր Փաշինյանը զրահապատ ավտոմեքենայի մեջ նստած։
2017 թվականին տեղի ունեցած Երևանի ավագանու ընտրությունների ժամանակ նա «Ելք» դաշինքով էր մասնակցում ու հանդիսանում էր «Ելք»–ի քաղաքապետի թեկնածուն։ Փաշինյանը քաղաքացիներին առաջարկում էր ոչ թե 10 000 դրամ ընտրակաշառք վերցնել, այլ ձայնը տալ «Ելք» դաշինքին ու դրա դիմաց հետագայում ստանալ 15 000 դրամ Երևանի բյուջեից։ Լրագրողի այն հարցին, թե ինչպե՞ս եք պարզելու, թե որ քաղաքացին չի վերցրել ընտրակաշառք ՀՀԿ–ից, ու քվեարկել է «Ելք»–ի օգտին, նա դեմագոգիկ պատասխանում էր, թե բա՝ հավատալու ենք այդ մարդուն, ու քաղաքացին կարող է անձնագրով գալ ու քաղաքապետարանից ստանալ այդ սոցիալական աջակցությունը։
Թե քանի հավ այն օրերին կերավ Փաշինյանի նետած «կուտը», հայտնի չէ։ Հայտնի է միայն, որ 2017–ին «Ելքը» Երևանու ավագանու ընտրություններին ստացավ 70 730 քվե։
Այն, ինչ հիմա անում են քայլարածները, ամբողջությամբ տեղավորվում է «Ինձ ձայն տվեք, եկեք պետբյուջեից փող ստացեք» փաշինյանական բանաձևի մեջ. թիմը «խփել» է տոկոսները և պետք է պարգևատրվի։ Այլապես նրանց մոտ հարցեր կառաջանան, ու կբարձրանա ներքին բունտ։
Ինչ մնում է հպարտ քաղաքացիներին, ապա նրանք պետք է շարունակեն կերակրվել «լայվերով», քանի որ իրենք են ընտրել այդ տարբերակը։

Выданные Пашиняном премии и легализация избирательных взяток (видео)
После встречи в Давосе с Ильхамом Алиевым Никол Пашинян поспешил войти в «Фейсбук» и пообщаться с гражданами.
За время этого общения он уделил имеющему для нашей страны важнейшее значение вопросу Арцаха меньше времени, чем теме премирований, которая имеет важнейшее лично для него значение.
Пашинян взял премированных под свою защиту по варианту «А почему при Серже не говорили на эту тему и по какому праву премированные при Серже сейчас критикуют?»
Тема получивших премии не получила бы такого резонанса, если бы Пашинян и члены его команды проживали свою дореволюционную жизнь иным образом и не делали до революции заявления с противоположной философией.
Журналист и политический деятель Никол Пашинян до мая прошлого года практически сакрализовал бедность, преподнося ее в качестве величайшей добродетели. Согласно Николу, госчиновники и собственники априори были подлецами. Те же, кто получал деньги из госбюджета, попросту были достойны расстрела.
Популист Пашинян представал перед обществом как живущий проблемами народа, воспринимающий списки долгов бабушек и дедушек в качестве журнала скорби и предавшийся аскетизму человек, готовый с утра до ночи бесплатно работать для народа.
Как выясняется, преподносящие бедность как синоним честности человека, а бытность чиновником любого калибра – подлости, пришли к власти и стали жертвами созданных самими же стереотипов. Они, как молодой организм, получили неограниченные и неподконтрольные полномочия распоряжаться госбюджетом и пытаются удовлетворить свои потребности. Естественно, их нервирует, когда им напоминают о собственном прошлом.
Если в прошлом говорили, что все должны быть равны, то сейчас, когда взяли власть, уже выделяют среди равных более равных и распоряжаются госбюджетом как собственным приусадебным участком. Именно это – контраст между словом и делом, сказанным в прошлом и предпринимаем сейчас – стало поводом для общественного недовольства. Это недовольство удваивается на фоне демагогичных заявлений «сокращаем государственных служащих, чтобы сэкономить средства госбюджета».
Пашинян сейчас грудью защищает получивших премии, так как они являются его опорой. Именно с его распоряжения и были определены размеры этих премий. Это было своеобразной компенсацией за «набитые» в ходе выборов Совета старейшин Еревана и Национального собрания проценты.
Премии являются для Пашиняна узаконенной формой избирательной взятки. Раньше подобные взятки раздавались негордым гражданам РА, а сейчас гордые граждане, которые, как правило, являются бравшими в прошлом 10 тыс. драмов негордыми гражданами, получают «лайвы» Пашиняна в «Фейсбук», а наличные суммы идут членам команды Пашиняна, ставшим чиновниками различного ранга.
То есть сейчас избирательные взятки получают не рядовые граждане, а члены команды Пашиняна, к тому же за счет госбюджета.
Кстати, идея раздачи избирательных взяток за счет государства для Никола Пашиняна не нова. К тому же пашиняновская модель их раздачи намного жестче, чем у РПА. Последняя раздавала деньги и предполагала, что часть взявших деньги людей их обманет и проголосует за других, но считала это приемлемым. Раздававшие деньги в пользу предыдущих властей знали, что добиться 100-процентного результата не удастся, но знали и то, что бравшие избирательные взятки тогдашние негордые граждане РА в основном были добросовестны, то есть, если брали деньги, то, как правило, не обманывали и голосовали за дававшего это деньги.
Предложенная же Пашиняном модель иная. Не ставшим еще гордыми гражданам он говорил, что деньги даст лишь после победы. То есть РПА работала с негордыми гражданами налом, а Пашинян с гордыми – в рассрочку.
После взятия власти Пашинян «налом» обеспечивает гордым гражданам фейсбуковские «лайвы», а члены его команды довольствуются всего лишь получаемыми из госбюджета наличными премиями. В этом отличие РПА и «Моего шага». Некоторые же упорно не хотят замечать этого отличия, как сетовал на то Пашинян, сидя в бронированной машине.
В ходе избрания Совета старейшин Еревана в 2017 году Пашинян участвовал в выборах от альянса «Елк» («Выход») и был кандидатом в мэры столицы. Он предлагал гражданам не брать избирательных взяток в 10.000 драмов и голосовать за альянс «Выход» – с перспективой получить 15.000 драмов из бюджета Еревана. На вопрос журналиста, как он впоследствии узнает, кто из граждан не взял у РПА взятки и кто проголосовал за «Выход», он демагогично отвечал, мол, они поверят им на слово, и гражданин сможет прийти с паспортом и получить от мэрии эту социальную поддержку.
Сколько дураков в те дни клюнуло на наживку Пашиняна, неизвестно. Знаем лишь, что в 2017 году «Выход» получил на выборах Совета старейшин Еревана 70.730 голосов.
То, что сейчас делают моишаговцы, полностью умещается в пашиняновскую формулу «Дайте мне свой голос и получите деньги из госбюджета». Его команда «набила» проценты, и должна быть премирована. В противном случае у них могут возникнуть вопросы, и назреет внутренний бунт.
Что до гордых граждан, то они должны продолжить потчеваться «лайвами», так как именно они этот вариант и избрали.