Տնտեսական թռիչքի փոխարեն ունենք այլ թռիչք
Նախորդ տարվա մայիսին տեղի ունեցած իշխանափոխությունն ուներ բացառապես ներքին օրակարգ: Խոստացվեց սիրո և հանդուրժողականության մթնոլորտ, վենդետաների մերժում, բայց ստացանք թշնամանքի ու ատելության մթնոլորտ, ինչպես նաև քաղաքական վենդետա:
Տրվել էին նաև հարակից խոստումներ: Մասնավորապես խոստացվել էր կախարդական փայտիկի օգնությամբ թռիչքաձև տնտեսական աճ, ներդրումների հոսք և զբոսաշրջիկների կտրուկ աճ ապահովել: Չկա ոչ մեկը, ոչ մյուսը, ոչ էլ երրորդը:
Փոխարենն ունենք այլ թռիչք: Թռչողի դերում հայտնվել է Հայաստանը, որին գրեթե «իզգոյի» կարգավիճակ է տված ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ տարածքում, քանզի ինչպես Նիկոլ Փաշինյանը խոստովանեց ռուսական РБК-ին տված հարցազրույցում, ԵԱՏՄ-ում այնքան էլ չեն սիրում «հեղափոխություն» բառը, ինչը նշանակում է, որ չեն ընդունում անձամբ Փաշինյանին ու ավտոմատ կերպով չեն ընդունում այն երկրին, որը ներկայացնում է Փաշինյանը:
Արևմուտքի ուղղությամբ էլ վիճակներս լավ չէ: Այնտեղ մեզանից մեկ ակնկալիք ունեն՝ Արցախի հարցում գնալ զիջումների ու մաս կազմել հակաիրանական և հակառուսական նախագծերին:
Փաշինյանը բանակցությունների ինտենսիվության առումով թռիչքաձև աճ է արձանագրել նաև Արցախի հարցում: Եվ դա այն դեպքում, երբ նման մանդատ չի ստացել ո՛չ իշխանափոխության օրերին, ո՛չ էլ դրանից հետո: Վարչապետ դառնալուն պես նա հայտարարեց, որ Արցախի հարցով Ալիևի հետ չի բանակցելու, բայց այնքան ինտենսիվ է վարում բանակցությունները, որ ամենաարագ թռչունը նույնիսկ չի կարող նման արագություն բացել:
Թե ինչ արագությամբ և դեպի ուր կթռնի հայկական դիվանագիտությունն Արցախի հարցում, դեռ վերջնականապես հստակ չէ: Հստակ է, սակայն, մեկ բան. եթե Փաշինյանը գնա Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ճանապարհով (այս պահին նա Արցախի հարցում այդ ճանապարհի վրա է), ապա կարժանանա նույն ճակատագրին, ինչ ՀՀ 1-ին նախագահը, կամ միգուցե դրանից էլ վատ:

Вместо экономического взлета – в пролете
Произошедшая в мае прошлого года смена власти имела исключительно внутреннюю повестку. Были обещаны атмосфера любви и толерантности и отказ от вендетт, но мы получили атмосферу вражды и ненависти, а также политическую вендетту.
Были даны также смежные обещания. В частности, было обещано обеспечить с помощью волшебной палочки экономический взлет, повышение инвестиций и резкое увеличение числа туристов. Сейчас нет ни первого, ни второго, ни третьего.
Вместо этого «на взлете», вернее – в пролете, оказалась Армения, которой в ОДКБ и ЕАЭС обеспечен статус изгоя, поскольку, как это признал Никол Пашинян в интервью российскому РБК, в ЕАЭС недолюбливают слово «революция». Это, в свою очередь, означает, что там не принимают лично Пашиняна и, автоматически, представляемую им страну.
Не все гладко и в западном направлении. Здесь с нами связывают лишь одно ожидание – уступки в вопросе Арцаха и участие в антииранских и антироссийских проектах.
Пашинян обеспечил взлет также в вопросе Арцаха – в плане интенсивности переговоров. И это в условиях, когда он не получал подобного мандата ни в дни смены власти, ни после нее. Став премьером, он заявил, что не будет вести с Алиевым переговоров по части Арцаха, но сейчас переговаривается с ним с такой интенсивностью, что развить подобную скорость было бы не под силу даже самой быстрой птице.
С какой же скоростью и в каком направлении пролетит армянская дипломатия в вопросе Арцаха, пока до конца не ясно. Одно, однако, очевидно: если Пашинян пойдет путем Левона Тер-Петросяна (на данный момент в вопросе Арцаха он именно в этом направлении и движется), то удостоится той же участи, что и 1-ый президент РА, если не хуже.