Ինչպես է Սորոսն աջակցում Հայաստանի «քաղհասարակությանը» և ինչպես է փլուզում տնտեսությունը
Ամերիկյան օդիոզ միլիարդատեր Ջորջ Սորոսի մասին տարատեսակ պատմություններ կան։ Դրանց մի մասն առասպելական է, մյուս մասը՝ իրական։
Սորոսը ստացել է չար հանճարի համբավ։ Ահա այդ չար հանճարն օրերս հայտարարեց, որ պետք է աջակցել Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությանը և նպաստել ժողովրդավարական ներկային ու ապագային։ Այդ հայտարարությունն, ի դեպ, արվեց այն փուլում, երբ Արցախի հանձնման բոլթոնյան ծրագրից ՀՀ իշխանությունը հրաժարվեց, կամ առնվազն այդ ծրագիրը ժամանակավորապես սառեցվեց։
Բոլթոնի ծրագիրը կյանքի կոչելու համար Սորոսը հիմա ցանկանում է ֆինանսավորել այն շրջանակներին, որոնք պետք է նպաստեն Հայաստանին դիմադրության ռեսուրսից զրկմանը, այսինքն՝ շեշտակի հարված հասցնեն մեր տնտեսությանը և բանակին։
Բոլթոնի ծրագրով Արցախը սկուտեղի վրա կմատուցվի Ադրբեջանին, ու կառաջանա ՀՀ գոյության հարց այն դեպքում, երբ մենք չկարողանանք տնտեսություն զարգացնել, ներդրումներ ունենալ, պետական բյուջեի անհրաժեշտ մակարդակ ապահովել և մարտունակ բանակ պահել։ Սորոսի աջակցությունը հենց այս համակարգերի դեմ է ուղղված։ Սրանք արդեն չեն էլ թաքցնում իրենց նպատակներն ու անցել են բացահայտ գործողությունների։
Սորոսն՝ ընդդեմ Ամուլսարի հանքի
Երեկ տեղի է ունեցել ուշագրավ իրադարձություն։ Մրցանակ է շնորհվել, այսպես կոչված, «Ամուլսարի պահապաններին», այսինքն՝ այն մարդկանց, որոնք դեմ են արտահայտվում հանքի շահագործմանը և ամիսներ շարունակ փակ են պահում դեպի հանք տանող ճանապարհը։ Մրցանակը սահմանվել է «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ Հայաստան» և «Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան» (Սորոսի հայաստանյան մասնաճյուղն է) կազմակերպությունների կողմից։
Փաստորեն, Սորոսը խրախուսում է Հայաստանի խոշորագույն ներդրումային ծրագրի տապալումը, խրախուսում է տարեկան ավելի քան 100 միլիոն դոլար հարկի տեսքով պետբյուջե փող չմտնելը, մրցանակ է տալիս ավելի քան 1000 աշխատատեղ փակելու համար, ողջունում է Ամուլսարի հանքի հետ պայմանագրեր ունեցող տասնյակ կապալառու կազմակերպությունների անգործությունը, դրական է գնահատում Հայաստանի ներդրումային իմիջին հասցված հարվածը և այլն, և այլն, և այլն։
Պարզ է, որ տնտեսությանը հասցված վնասը չի կարող իր ազդեցությունը չթողնել մեր բանակի մարտունակության վրա։
Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը մարդկանց կրճատումներով է զբաղված՝ ձևակերպելով, թե փող չկա, կամ նույն ձևակերպումով թոշակ չի բարձրացնում, բայց պարզվում է, որ կարող է հանգիստ հետևել, թե ինչպես է քանդվում Հայաստանի միակ ներդրումային ծրագիրը, որի արժեթղթերը ցուցակված են Տորոնտոյի ֆոնդային բորսայում, և որն ամենաթափանցիկ մասնավոր ընկերությունն է ՀՀ–ում։
Դավադրությո՞ւն, թե՞ անմեղսունակություն
Ուշագրավ ևս մեկ հանգամանք։ Ամուլսարի հանքը փակողների մրցանակաբաշխությունից հետո ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը մինչև ականջները բաց բերանով լուսանկարվել է հանքը փակողների հետ։ Եվ դա այն դեպքում, երբ հայտարարվում է, որ կառավարությունը որոշում չունի, և միայն փորձագիտական աշխատանքներից հետո է որոշելու՝ հանքը բացե՞լ, թե ոչ։
Փաստորեն, ստացվում է, որ պետությունն աջակցում է հանքի ճանապարհն ապօրինաբար փակողներին։
Արդարադատության նախարարի համատեղ լուսանկարը երկու բան է նշանակում։ Կա՛մ Զեյնալյանը ուղեղի հետ խնդիրներ ունի և չի հասկացել, որ հանքի ճանապարհը փակողների հետ լուսանկարվելը կառավարությանը դարձնում է հանքի ճանապարհ փակելը խրախուսող՝ այդտեղից բխող բոլոր քաղաքական, իրավական ու տնտեսական հետևանքներով։ Կամ էլ անուղղակիորեն հաստատվում են այն կասկածները, որ Փաշինյանի կառավարությունը խրախուսում է հանքը փակողներին՝ ինչ–ինչ հաշվարկներից, շահերից կամ էլ ճնշումներից ելնելով։
Թե որ տարբերակի հետ գործ ունենք, այլ խոսակցության թեմա է, ու միայն «հերձումը» ցույց կտա։ Բայց առանց «հերձման» էլ երևում է մեկ այլ բան։ Ակնհայտ է, թե ինչ է իրականում Սորոսի աջակցությունը «քաղհասարակությանը» և Հայաստանի «ժողովրդավարացմանը»։
Հետաքրքիր է՝ Նիկոլ Փաշինյանը գո՞հ է այդպիսի աջակցությունից, կո՞ղմ է այդ աջակցությանը, թե՞ իրեն հարցնող ու բանի տեղ դնող չկա «ժողովրդավարացման» թեմաներով։

Как Сорос поддерживает «гражданское общество» Армении и как разваливает экономику
С одиозным американским миллиардером Джорджом Соросом связывают различные истории. Часть из них обросла легендами, а другая – носит реальный характер.
Сорос приобрел репутацию злого гения. На днях этот злой гений заявил, что нужно поддержать гражданское общество Армении – для демократического настоящего и будущего страны. Кстати, данное заявление было сделано на том этапе, когда власти РА отказались от болтоновского плана по сдаче Арцаха, или, по крайне мере, согласились его временно заморозить.
Для реализации плана Болтона Сорос сейчас хочет осуществить финансирование тех кругов, которые должны поспособствовать делу лишения Армении ресурса сопротивления, то есть нанести стремительный удар по нашей экономике и армии.
Согласно плану Болтона, Арцах должен быть преподнесен Азербайджану на блюдечке с голубой каемочкой, а РА встанет перед вопросом существования, как государства, когда мы не сможем развивать экономику, получать инвестиции, обеспечивать необходимый уровень госбюджета и обладать боеспособной армией. Поддержка Сороса именно против этих институтов и направленна. Они уже и не скрывают свои цели, и перешли в открытое наступление.
Сорос – против прииска Амулсар
Накануне имело место примечательное событие. Была вручена премия так называемым «Хранителям Амулсара», то есть тем людям, которые высказываются против эксплуатации рудника и на протяжении месяцев держат закрытой ведущую к нему дорогу. Премия была учреждена организациями «Transparency International Armenia» и «Фонд открытое общество – Армения» (филиал организации Сороса в Армении).
Фактически, Сорос поощряет срыв крупнейшего инвестиционного проекта Армении и недополучение бюджетом РА более 100 млн долларов в год в виде налогов, вручает премию за закрытие более 1000 рабочих мест, приветствует простой десятков компаний-подрядчиков, связанных с прииском Амулсар контрактами, позитивно оценивает нанесенный инвестиционному имиджу Армении урон и т.д., и т.п.
Понятно, что нанесенный экономике урон не может не сказаться на боеспособности нашей армии.
Правительство Никола Пашиняна занято сокращениями, обосновывая это отсутствием денег, или не поднимает пенсии с тем же обоснованием, но выясняется, что может спокойно наблюдать за тем, как разваливается единственный в Армении инвестиционный проект компании, акции которой выставляются на фондовой бирже Торонто и которая является самой прозрачной в РА частной организацией.
Заговор или невменяемость?
Еще одно примечательное обстоятельство. После вручения премии министр юстиции РА Артак Зейналян с улыбкой до ушей сфотографировался с перекрывшими дорогу к прииску Амулсар. И это в условиях, когда заявляется, что у правительства пока нет решения, и лишь после экспертной оценки будет определено, будет ли введен рудник в эксплуатацию.
Фактически, получается, что государство поддерживает незаконно перекрывших дорогу к руднику.
Совместная фотография министра юстиции означает 2 вещи. Либо у Зейналяна проблемы с головой, и он не понял, что фотографированием с перекрывшими дорогу к прииску он становится одобряющим это перекрытие – со всеми вытекающими из этого политическими, правовыми и экономическими последствиями. Либо косвенно подтверждаются те подозрения, что правительство Пашиняна поощряет закрывающих прииск, исходя из определенных расчетов, интересов или оказываемого давления.
С каким же из вариантов мы имеем дело, тема для отдельного разговора, и станет ясно лишь после «вскрытия». Однако одно ясно и без этого «вскрытия». Очевидно, что в действительности означает поддержка Сороса «гражданскому обществу» и «демократизации» Армении.
Интересно, доволен ли Никол Пашинян подобной поддержкой и выступает ли за нее? Или на тему «демократизации» его никто не спрашивает и ни во что не ставит?