«Նոր Հայաստանի» կոռուպցիան (տեսանյութ)
Թեև Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարում է, որ իրենց իշխանության օրոք կոռուպցիան վերացել է, այդուհանդերձ, դա այդպես չէ։ Մեղմ ասած՝ այդպես չէ։
Կոռուպցիան միայն վարչապետի կաբինետ մտնելիս կուլոն, մատանի, ոսկի, մարջան, ապարանջան տալը չէ։
Կոռուպցիան ու հովանավորչությունը միայն աներձագին կամ զարմիկին պատգամավոր, իսկ մյուս բարեկամներին այլ պաշտոնների նշանակելը չէ։
«Հեղափոխական» և «օրինական» կոռուպցիան
Կոռուպցիան կարող է նաև «հեղափոխական» և «օրինական» լինել։ Դրանց դրսևորումներից երկուսի մասին խոսվեց ԱԺ–ում՝ կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ։ Մեկը ինքնախոստովանական ցուցմունք էր հիշեցնում, իսկ մյուսի մասին խոսեց Էդմոն Մարուքյանը։ Վերջինս փաստեր ներկայացրեց, թե ինչպես է Փաշինյանի թիմի կարկառուն ներկայացուցիչ, կրթության ու գիտության (նաև՝ մշակույթի, սպորտի, երիտասարդության, մանկության, մեծության, պատանեկության և հնարավոր այլ բաների) նախարար Արայիկ Հարությունյանն իր հովանավորյալին նշանակել Ագրարային համալսարանի ռեկտոր, որը առաջին քայլով ինքն իրեն նախորդի համեմատ բարձր աշխատավարձ է նշանակել ու գործի տեղավորել իր թիմակիցներին՝ նրանց համար էլ բարձր աշխատավարձեր սահմանելով։ Եվ այս ամենը՝ պետբյուջեի հաշվին։
Փաշինյանենք, փաստորեն, սեփական թիմակիցներին ու ֆեյսբուքյան ստատուսչիներին պետության հաշվին վարձատրում են։ Ի՞նչ է սա, եթե ոչ «օրինական» կոռուպցիա և հովանավորչություն։
Սրանք լոզունգ են սարքել «Մենք չենք թալանում»–ը և որպես «ադալժենի» են դա ներկայացնում, բայց զուգահեռաբար ձեռքները մտցրել են պետական գանձարանի մեջ ու դուրս չեն հանում։
Փաշինյանենց շանտաժն ու «հիմնավորումն» այն է, որ եթե չմտնենք պետբյուջեի գրպանը, ապա թալան կլինի նախկինի պես (ի դեպ, նախկինում պետբյուջեի թալանի գեթ մեկ դեպք այս իշխանությունը չի բացահայտել, ինչը վկայում է այն մասին, որ կա՛մ էն ժամանակ ստում էին ու պարզապես էժանագին «աչոկներ» հավաքում, կա՛մ հիմա իրենք են թալանում ու դրա համար էլ սուս են մնում նախկին թալանի մասով)։
Նախկինի պես թալան կա՞, թե՞ ոչ, չենք կարող ասել, բայց որ պետբյուջեի հաշվին սեփական թիմակիցներին ու ֆեյքերին պահելու հարց է լուծվում, դա ակնհայտ է։
Ինչ վերաբերում է կոռուպցիայի թեմայով ինքնախոստովանական ցուցմունք հիշեցնող հայտարարությանը, ապա դա արեց Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչ է անում կառավարությունը, որպեսզի նախկին իշխանությունների ապօրինի ունեցվածքը պետականացվի, ու ստացված միջոցներն ուղղվեն բանակաշինությանը՝ Փաշինյանը, մասնավորապես, նշել է. «Այսօր դա արդեն տեղի է ունենում, և մենք բանակի կարիքների համար շատ դեպքերում մեխանիզմներ ենք գտնում, որ նախկինում կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված գումարները վերադարձվեն ու ծառայեցվեն էդ նպատակներին։ Որոշ դեպքերում դրանք կարող են արտահայտված չլինել մեր բյուջեի մուտքերում, որովհետև ինչ–ինչ նկատառումներով դրանք կարող են օգտագործվել այլ եղանակներով։ Այսինքն՝ ոչ թե ուղղակի մուտք է արվել բյուջե, այլ, ենթադրենք, ինչ–որ տեղից գնում պետք է իրականացվի ինչ–որ բանակի կարիքների համար, կարող է այդ փոխանցումն ուղիղ գնալ էնտեղ, կամ այլ մեխանիզմ օգտագործվել»։
Ուշադրությո՛ւն դարձրեք, Փաշինյանը խոսում է կոռուպցիոն ճանապարհով ձեռք բերված գումարներից ու դրանք վերադարձնելուց, բայց կոնկրետ դեպքեր չի նշում, ու հանրությունն էլ տեղյակ չէ, թե ում մասին է խոսքը։ Ստացվում է, որ եղել են փողեր վերադարձնելու, կամ ավելի ճիշտ՝ «վազվռատ» անելու դեպքեր, երբ կուլիսային տարբերակով գումարներ են վերցվել՝ շրջանցելով դատաիրավական համակարգը։ Ճիշտ է, ներկայացվում է, թե բա՝ ինչ արել ենք, բանակի համար ենք արել, բայց դրանք ընդամենը բառեր են։ Այս առումով ողջամիտ կասկածներ են առաջանում։
Եթե Փաշինյանը հայտարարում է, որ այդ գումարները շրջանցում են պետբյուջեն ու անմիջապես փոխանցվում բանակի կարիքների համար, ապա դրա կապակցությամբ երկու բան առանձնացնենք.
1. Նման ձևակերպումներ նախկին իշխանություններն էլ էին տալիս։ Երբ նրանցից հետաքրքրվում էին, թե ինչ են անում «սև» դրամարկղը և ինչ նպատակով են այն օգտագործում, աչքով–ունքով հասկացնում էին, որ բանակի կարիքների համար է, հո չե՞ն կարող դա պետբյուջեով անել։ Հիմա նույնն ասում է Փաշինյանը, բայց ԱԺ ամբիոնից։
2. Ի՞նչ երաշխիք, որ բանակի կարիքների համար բյուջեն շրջանցող փոխանցում անող «առերևույթ կոռուպցիոները» միայն բանակի կարիքների համար է փոխանցում։ Օրինակ՝ պարգևավճար ստացող քայլարածականներից մեկն այդ գումարը փոխանցել էր «Իմ քայլը» հիմնադրամին։ Միգուցե բանակի կարիքների հոգումը սկսվում է ա՞յլ տեղից։ Ո՞վ գիտե։
Զրո հանրային վերահսկողության և էժանագին շոուների պայմաններում ո՞վ գիտե, թե ինչքան գումար վերցվեց նախկին կոռուպցիոներից, այդ վերցրածի ո՞ր մասը գնաց բանակին, իսկ ո՞ր մասը՝ այլ ուղղությամբ։ Կամ ընդհանրապես, բանակին գումար գնա՞ց, թե՞ բանակի անվան տակ այլ տեղեր հոսեցին գումարները։ Սրանք հարցեր են, որոնք շատ կոնկրետ ենթադրությունների տեղիք են տալիս։

Коррупция «Новой Армении» (видео)
Хотя Никол Пашинян и заявляет, что при их власти коррупция изжита, тем не менее, это не так. Мягко говоря, не так.
Коррупция – это не только вручение кулона, кольца, золота, ожерелья или браслета при входе в кабинет премьера.
Коррупция и покровительство – это не только назначение шурина или племянника депутатом, а остальных родственников – на другие должности.
«Революционная» и «легальная» коррупция
Коррупция может быть также «революционной» и «легальной». О ее двух проявлениях было сказано в НС – во время обсуждения программы правительства. Первое напоминало признательное показание, а о другом обмолвился Эдмон Марукян. Последний преподнес факты о том, что яркий представитель команды Пашиняна, министр образования и науки (а также культуры, спорта, молодежи, детства, отрочества, юности и тому подобного) Араик Арутюнян назначил своего протеже ректором Аграрного университета, который одним из первых решений повысил себе зарплату и пристроил на работу членов своей команды, также определив им большие зарплаты. И всё это – за счет госбюджета.
Фактически, пашиняновцы вознаграждают членов своей команды и своих статусописцев в «Фейсбук» за счет государства. Что это, если не «легальная» коррупция и протекционизм?
Они сделали лозунгом «Мы не разворовываем», и преподносят это в качестве большого одолжения, но параллельно закинули руки в государственную казну и не хотят их оттуда вынимать.
Шантаж и «обоснование» пашиняновцев в том, что, если они не залезут в карман к государству, разграбление будет наподобие прежнего (кстати, эти власти не раскрыли практически ни одного случая разграбления госбюджета, что свидетельствует о следующем: либо они в прошлом врали и попросту набирали дешевые очки, либо сейчас разворовывают они, поэтому и помалкивают по части предшествовавшего разграбления).
Идет ли сейчас разграбление, сказать не может, но то, что за счет госбюджета решается вопрос содержания членов команды и их фейков, это очевидно.
Что касается напоминающего признательное показание заявления на тему коррупции, то сделал его Никол Пашинян.
Отвечая на вопрос о том, что делает правительство, чтобы национализировать незаконное имущество предыдущих властей и направить полученные средства на строительство армии, Пашинян, в частности, отметил: «Сегодня это уже происходит, и мы для нужд армии во многих случаях находим механизмы, по которым суммы, полученные в прошлом коррупционным путем, были возвращены и послужили этим целям. В некоторых случаях они могут не отражаться в бюджетных поступлениях, потому что по каким-то соображениям могут быть использованы иными способами. То есть не поступают прямо в бюджет, а, предположим, откуда-то предстоит закупка для нужд армии, и этот перевод может пойти непосредственно туда, или по другому механизму»
Обратите внимание, Пашинян говорит о нажитых коррупционным путем средствах и их возвращении, но не приводит конкретных случаев, и общество тоже не в курсе, о ком идет речь. Получается, что были случаи возвращения денег, когда в закулисном варианте отнимались суммы – в обход судебной системы. Правда, преподносится, будто всё делается для армии, но это лишь слова. В этом плане возникают разумные подозрения.
Если Пашинян заявляет, что эти деньги обходят госбюджет и непосредственно идут на нужды армии, то выделим в этой связи 2 обстоятельства:
1. Подобные формулировки озвучивали и предыдущие власти. Когда у них интересовались, что они делают с «черной» кассой и в каких целях ее используют, они всячески давали понять, что это – для нужд армии и, мол, не могут же они осуществлять всё это через госбюджет. Сейчас тем же самым занят Пашинян, но с трибуны НС.
2. Какие гарантии, что осуществляющий в обход бюджета перевод денег на нужды армии «коррупционер по факту» переводит средства лишь на потребности армии? Например, один из получивших премию моихшаговцев перевел эту сумму на счет фонда «Мой шаг». Возможно, что покрытие нужд армии начинается с другого места? Откуда нам знать?
Откуда нам, в условиях дешевых шоу и отсутствия общественного контроля, знать, сколько денег было взято у бывших коррупционеров и какая часть от этих сумм пошла армии, а какая – в другом направлении? Да и вообще, дошли ли армии деньги, или под ее отмазкой они ушли в другое место? Это вопросы, которые дают повод для весьма конкретных подозрений.