Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է սպառնալիքի դեպքում հրթիռներն ուղղել ԱՄՆ-ի դեմ (տեսանյութ)
Ռուսաստանը զենքը կուղղի ոչ միայն այն երկրների դեմ, որտեղ ԱՄՆ-ը կտեղակայի միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռներ, այլեւ հենց ԱՄՆ-ի դեմ սպառնալիքի պարագայում։ Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Դաշնային ժողովին իր ուղերձում, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուսաստանը նաեւ նախատեսում է հայելային եւ ասիմետրիկ միջոցներ այն դեպքում, եթե ԱՄՆ-ը միջին եւ փոքր հեռահարության հրթիռներ տեղակայի Եվրոպայում։
«Ես արդեն ասել եմ եւ ցանկանում եմ կրկնել, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ, ինչը շատ կարեւոր է, ես դա հատուկ եմ կրկնում, Ռուսաստանը մտադիր չէ առաջինը նման հրթիռներ տեղակայել Եվրոպայում։ Իսկ եթե դրանք իսկապես կարտադրվեն եւ կտեղադրվեն Եվրոպական մայրցամաքում, իսկ ԱՄՆ-ը նման պլաններ ունի, համենայնդեպս, մենք հակառակ հայտարարություններ չենք լսել, ապա դա կտրուկ կսրի իրավիճակը միջազգային անվտանգության ոլորտում, Ռուսաստանի համար կստեղծի լուրջ սպառնալիքներ, չէ՞ որ այդ հրթիռների որոշ դասերի թռիչքային ժամանակը մինչեւ Մոսկվա կարող է կազմել 10-12 րոպե։ Դա էլ հենց շատ լուրջ սպառնալիք է մեզ համար։ Այդ պարագայում մենք ստիպված կլինենք, ես ուզում եմ ընդգծել սա, հենց ստիպված կլինենք վերանայել հայելային եւ ասիմետրիկ գործողությունները»,- ասել է Պուտինը։

Путин заявил о готовности России нацелить ракеты на США в случае угрозы (видео)
Россия нацелит оружие не только на страны, где США разместят ракеты средней и меньшей дальности, но и на сами США в случае угрозы. Об этом сообщил президент РФ Владимир Путин в послании Федеральному собранию, передает ТАСС.
Россия также предусмотрит зеркальные и асимметричные меры на случай, если США разместят ракеты средней и меньшей дальности в Европе.
«Я уже говорил и хочу повторить, Россия не намерена, это очень важно, я повторяю это специально, Россия не намерена первой размещать подобные ракеты в Европе. Если же они действительно будут произведены и поставлены на Европейский континент, а США такие планы имеют, во всяком случае мы не слышали обратных заявлений, то это резко обострит ситуацию в сфере международной безопасности, создаст для России серьезные угрозы, ведь у некоторых классов этих ракет подлетное время до Москвы может составить до 10-12 минут. Это и есть очень серьезная угроза для нас. В таком случае мы будем вынуждены, я хочу это подчеркнуть, именно вынуждены предусмотреть зеркальные и асимметричные действия», – сказал Путин.
2 февраля США приостановили в соответствии с указанием президента Дональда Трампа выполнение обязательств в рамках ДРСМД. Вашингтон начал процесс по выходу из договора, который должен завершиться через шесть месяцев (в августе). В тот же день в ответ на решение США президент России Владимир Путин объявил в рамках зеркальных мер о приостановке участия РФ в соглашении. Он поручил более не инициировать переговоры с Вашингтоном по этой проблеме, подчеркнув, что американская сторона сама должна созреть для ведения равноправного и содержательного диалога.