Տիմոշենկոն հայտարարել է Պորոշենկոյի պաշտոնազրկման ընթացակարգ սկսելու մասին
Ուկրաինայի նախագահի պաշտոնի թեկնածու, «Բատկիվշչինա» կուսակցության առաջնորդ Յուլյա Տիմոշենկոն հայտարարել Է պետության ղեկավար Պյոտր Պորոշենկոյի պաշտոնազրկման ընթացակարգ սկսելու մասին՝ բանակում ընդգրկուն հափշտակումների մասին հրապարակված լրագրողական հետաքննությունից հետո, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Bihus.info լրագրողական հետաքննությունների թիմը նախօրյակին հրապարակել Է նյութ, որտեղ բացահայտել Է պաշտպանական համալիրում ընդգրկուն հափշտակումների սխեման, որի հետ իբր առնչություն ունեն Պորոշենկոյի մերձավոր պաշտոնատար անձինք: Նյութում ապացուցվում Է, որ Ազգային անվտանգության եւ պաշտպանության խորհրդի առաջին փոխքարտուղար Օլեգ Գլադկովսկու որդին՝ Իգորը, նրա ընկեր եւ բիզնես-գործընկեր Վիտալի Ժուկովը, ինչպես նաեւ Անդրեյ Ռոգոզան 2016 թվականից Ուկրաինայի պաշտպանական ձեռնարկություններին են վաճառել ռազմական տեխնիկայի պահեստամասեր մինչեւ 300 տոկոս հավելագնով:
Ապրանքը նրանք, իբր, ներկրել են ՌԴ-ի տարածքից մաքսանենգ ճանապարհով կամ Էլ գնել են Ուկրաինայի զորամասերի պահեստներից: Լրագրողները պնդում են, որ այդ կերպ «Ուկրօբորոնպրոմ»-ից ստացվել Է առնվազն 250 միլիոն գրիվնա (ավելի քան 9 միլիոն դոլար):
«Մենք կարծում ենք, որ այն, ինչ արվել Է, եւ այն, ինչ լրագրողների կողմից հրապարակվել Է, վերաբերում Է Քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածին՝ պետական դավաճանություն… Մենք հայտարարում ենք, որ մյուս խմբակցությունների հետ մեկտեղ սկսում ենք նախագահի պաշտոնազկման ընթացակարգը»,- հայտարարել Է Տիմոշենկոն՝ փետրվարի 26-ին ելույթ ունենալով Ռադայում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Тимошенко заявила о начале процедуры импичмента Порошенко
Кандидат на пост президента Украины, лидер партии «Батькивщина» Юлия Тимошенко заявила о начале процедуры импичмента главе государства Петру Порошенко после обнародованного журналистского расследования о масштабных хищениях в армии, сообщает РИА «Новости».
Команда журналистских расследований «Bihus.info» накануне опубликовала материал, где раскрыла схему масштабных хищений в оборонном комплексе, к которой якобы причастны должностные лица, приближенные к Порошенко. В материале утверждается, что сын первого замсекретаря Совета национальной безопасности и обороны Олега Гладковского Игорь, его друг и бизнес-партнер Виталий Жуков, а также Андрей Рогоза с 2016 года продавали украинским оборонным предприятиям запчасти для военной техники с наценкой до 300%. Товар они якобы завозили с территории РФ контрабандным путем или же покупали на складах воинских частей на Украине. Журналисты утверждают, что таким образом было получено от «Укрооборонпрома» не менее 250 миллионов гривен (более 9 миллионов долларов).
«Мы считаем, то, что было сделано, и то, что журналистами обнародовано – подпадет под статью 112 УК – это государственная измена… Мы объявляем, что вместе с другими фракциями начинаем процедуру импичмента президента», – заявила Тимошенко, выступая в Раде во вторник.