Ազատվել «Մարտի 1»-երի գերությունից
2008 թվականի մարտի 1-ին տեղի ունեցածի հետ կապված կան բազմաթիվ հարցեր, բայց, մյուս կողմից էլ, գրեթե ամեն ինչ պարզ է:
Հարցերը կապված են իրավական գործընթացի հետ՝ ի՞նչ հանգամանքներում տեղի ունեցան սպանությունները, ովքե՞ր էին կրակողները, ինչո՞ւ մինչև հիմա որևէ քայլ չի արվել սպանության գործերը բացահայտելու ուղղությամբ:
Քաղաքական առումով ճիշտ հակառակ պատկերն է: Ամեն ինչ գրեթե պարզ է: Կար ընտրական գործընթաց, կար հանրության մի հատված, որը դժգոհ էր ընտրությունների արդյունքներից, կար ընդդիմություն, որը ցնցումների էր տանում հետընտրական զարգացումները, կար իշխանական բուրգ, որը, հակառակ ընդդիմության ջանքերին, չէր փլուզվում …
Ո՞վ էր մեղավոր, և ո՞ւմ էր դա ձեռնտու
«Մարտի 1»-ի հետ կապված դասական դարձած «ո՞վ էր մեղավոր, և ո՞ւմ էր դա ձեռնտու» հարցադրումը բազմաթիվ պատասխաններ ունի: Մեզ, սակայն, պետք է բուն պատճառները հետաքրքրեն:
Պատճառներն այդ խորքային են ու կապված լեգիտիմության ճգնաժամի հետ: Խոսքս սեփականության (լայն իմաստով) լեգիտիմության ճգնաժամի մասին է:
Սեփականության լեգիտիմության ճգնաժամն է քաղաքական լեգիտիմության ճգնաժամը ծնող գլխավոր պատճառը: Սեփականության լեգիտիմության դեֆիցիտը բերեց ընտրական համակարգի այլասերման: Այլասերված ընտրական համակարգն էլ պարտության տարավ ՀՀ քաղաքացուն:
Ամեն ինչ սկսվեց 1995-ից ու շարունակվում է մինչև օրս: 2008-ի մարտի 1-ը, հետևաբար, չի կարելի առանձնացնել հետանկախական շրջանի նախագահական ու ԱԺ ընտրությունների շղթայից, չի կարելի նշանակել մեղավորներ և համարել, որ հարցը լուծված է:
Չլիներ 1995-ը և հատկապես 1996-ը, չէին լինի 1998-ի իշխանափոխությունը, 1999-ի հոկտեմբերի 27-ը, 2003-ի համապետական ընտրությունների արդյունքները, 2007-ի խորհրդարանական մենաշնորհը, 2008-ի մարտի 1-ը, 2012-ի ԱԺ պատկերը, 2013-ի նախագահական «աղոթքը», 2017-ի դրժումը և 2018-ի մերժումը:
Հանցավորության կանխավարկածը և նշանակովի մեղավորները
Հայաստանի նորագույն պատմությունը դարձել է «Մարտի 1»-երի շղթա, որի արանքում է հայտնվել Հայաստանը: Այդ շղթայի տարբեր հատվածներում հերոսներն ու հակահերոսները պարբերաբար փոխվում են տեղերով: Գործում է «Ես իշխանություն եմ, ուրեմն հակառակ կողմն է մեղավոր» բանաձևը:
1996-ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը չարիք էր հռչակված ընդդիմության ու հանրության մի մեծ մասի կողմից, և 1998-ին նա հեռացվեց: Վազգեն Սարգսյանն ընդամենը հանրային պահանջն էր բավարարում իրեն հասանելի մեթոդներով:
2008-ին Տեր-Պետրոսյանը տականք էր համարում նրանց, ովքեր չեն միանում հրապարակին:
Մարտի 1-ի ողբերգական դեպքերից հետո սկսվեց մեղավորների նշանակման գործընթացը: Սկզբում քավության նոխազ նշանակվեց Նիկոլ Փաշինյանը, իսկ մեղավոր՝ Սերժ Սարգսյանը: Հետո քարոզչագործիքներով մեղավոր նշանակվեց Ռոբերտ Քոչարյանը:
Հիմա ՀՀ 2–րդ նախագահին արդեն ոչ թե վիրտուալ, այլ իրական մեղավոր են նշանակել՝ զանգովի արդարադատության օգնությամբ:
Կարելի է չկասկածել, որ վաղը կարող է ամեն ինչ շրջվել 180 աստիճանով, ու Նիկոլ Փաշինյանը կարող է հայտնվել ազատության հակառակ կողմում:
Այս արատավոր շրջանն, այդպիսով, չի ավարտվի, իսկ Հայաստանը կշարունակի մնալ «Մարտի 1»-երի գերության մեջ:
Ինչո՞ւ «Մարտի 1»-եր և ոչ «Մարտի 1»
Հանրության մեջ կա տեսակետ, որ 2008-ի մարտի 1-ը պետք է տարանջատել ընտրական մյուս լարված շրջաններից, քանզի եղել է 10 զոհ:
Զոհերի հարցը, ի դեպ, դարձել է շահարկման առարկա, բայց ուզում եմ բոլորին զգուշացնել, որ դա կարող է բումերանգի էֆեկտով հարվածել շահարկողներին, քանզի շահարկումների ֆոնին կյանքի իրավունք է ստանում նաև «Եթե ընտրությունները կեղծվել են 1995-ից սկսած, ապա ինչո՞ւ միայն 2008-ին զոհեր եղան» հարցադրումը: Դրանից հետո կառաջանա մյուս հարցադրումը, ըստ որի՝ միգուցե պատճառն այն էր, որ 2008-ին փողոցը ցնցումների տանողը միտումնավո՞ր էր անցնում սահմանագիծը, քանզի լինելով նախկին իշխանություն՝ շատ լավ հասկանում էր, որ առանց ֆորսմաժորային զարգացումների՝ հնարավոր չէ արդյունքի հասնել:
Եթե զոհեր չեն եղել մյուս ընտրությունների ժամանակ, ապա դա չի նշանակում, որ դրանք չէին կարող լինել: Դա, ի վերջո, կախված էր ոչ միայն օրվա իշխանության, այլ նաև օրվա ընդդիմության վարքագծից:
Օրվա իշխանություններին երբևէ ձեռնտու չեն զոհերը: Նրանք ուզում են պահել իշխանությունը, բայց ոչ զոհերի գնով: Նախագահական ընտրություններից հետո հանրային ընդվզումներ եղել են 4 անգամ՝ 1996-ին, 2003-ին, 2008-ին և 2013-ին: Հանրային ընդվզում եղավ նաև 2018–ին՝ Սերժ Սարգսյանի վարչապետության հետ կապված։ Իշխանություններին, բոլոր դեպքերում էլ, զոհեր պետք չէին, բայց միայն 2008-ին զոհեր եղան:
Վազգեն Մանուկյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Նիկոլ Փաշինյանը (2018–ին) իշխանության հարցն արյան գնով չէին ուզում լուծել։ Իսկ 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ մթնոլորտն այնպես էր միտումնավոր շիկացվել ու այնպիսի բաժանարար գծեր էին անցկացվել հանրության տարբեր հատվածների միջև, որ բախումն ու արյունն անխուսափելի էր դարձել։ Մտածելու բան է:
Այնպես որ, խնդրին պետք է տարբեր պրիզմաներով նայել, բայց նայել ոչ թե վենդետտաներ իրականացնելու, այլ քաղաքական ճիշտ գնահատական տալու համար:
Ի՞նչ անել
Ինչպե՞ս դուրս գալ «Մարտի 1»-երի անեծքից ու գերությունից: Սա այն կարևոր հարցն է, որի պատասխանը մեր պետությունը և ՀՀ քաղաքացիները պետք է գտնեն, ու տան շատ ցավոտ, բայց կարևորագույն պատասխաններ:
Մենք պետք է կարողանանք գիծ քաշել: Պատմական գիծ:
Պետք է հրաժարվենք ընտրովիությունից, քաղաքական վենդետտաներից, կոնյունկտուրայից, պատմության հատվածական մեկնաբանությունից ու ժամանակակից պետություն կառուցենք:
Հետանկախական թերմիդորը պետք է վերջապես գա Հայաստան ու փակի հնի հետ հաշիվները՝ առաջ նայելով, այլ ոչ թե անցյալի գերին դառնալով:
«Մարտի 1»-երը ծանր բեռ են մեզ վրա, և այդ բեռը թոթափելու համար պետք են խելք, կամք, վճռականություն, ապագայի տեսլական և խորաթափանցություն:
Մեր երկիրը չի կարելի տեղավորել «Մարտի 1»-երի արանքում և խրախճանք կազմակերպել զոհերի նկարների ու պատմական պարտված էջերի շուրջ:
Հայաստանը դատապարտված է հաղթանակի, ու այդ հաղթանակը չի կարող կառուցվել պարտությունների ալգորիթմի վրա: Մեզ իրապես Նոր Հայաստան է պետք։

Выйти из плена «1-ых марта»
В связи с событиями 1 марта 2008 года есть множество вопросов, но, с другой стороны, практически всё и так ясно.
Вопросы связаны с правовым процессом: при каких обстоятельствах произошли убийства, кто стрелял, почему до сих пор не были предприняты шаги для раскрытия дел об убийствах?
В политическом плане прямо противоположная картина. Ясно практически всё. Имели место выборы, присутствовала часть общества, которая была недовольна их результатами, была оппозиция, которая вела поствыборные развития к потрясениям, имелась властная пирамида, которая, вопреки усилиям оппозиции, не разваливалась…
Кто виноват и кому это было выгодно?
Ставшая классической постановка вопроса «кто виноват и кому это было выгодно?» касательно «1 марта» имеет множество ответов. Однако нас должны интересовать непосредственные причины.
Причины же эти глубинные и связаны с кризисом легитимности. Речь о кризисе легитимности собственности (в широком понимании).
Главной порождающей кризис политической легитимности причиной является кризис легитимности собственности. Дефицит легитимности собственности привел к извращению избирательной системы. Извращенная же избирательная система привела к поражению гражданина РА.
Всё началось с 1995 года, и продолжается до сих пор. Следовательно, 1 марта 2008 года нельзя вырывать из общей цепи президентских и парламентских выборов в постнезависимой Армении, нельзя назначать виновных и считать, что вопрос закрыт.
Не будь 1995-го и в особенности 1996-го, не было бы смены власти 1998-го, 27 октября 1999-го, результатов общегосударственных выборов 2003-го, парламентской монополии 2007-го, 1 марта 2008-го, картины НС 2012-го, президентской «молитвы» 2013-го, отступничества 2017-го и отвержения 2018-го.
Презумпция преступности и назначаемые виновные
Новейшая история Армении стала цепочкой «1-ых марта», в промежутке которых оказалось наше государство. На различных участках этой цепи герои и антигерои периодически меняются местами. Действует формула «Я – власть, значит виновата противоположная сторона».
В ходе президентских выборов 1996 года Левон Тер-Петросян был провозглашен оппозицией и значительной частью общества злом, и в 1998 году он был отстранен. Вазген Саркисян всего лишь удовлетворял общественное требование – доступными ему методами.
В 2008 году Тер-Петросян считал подонками всех тех, кто не присоединяется к площади.
После трагических событий 1 марта начался процесс назначения виновных. Сначала козлом отпущения был назначен Никол Пашинян, а виновным – Серж Саргсян. Затем при помощи пропагандистских инструментов виновным был провозглашен Роберт Кочарян.
Сейчас 2-го президента РА назначили уже не виртуальным, а реальным виновным – с помощью телефонного правосудия.
Можно не сомневаться, что завтра всё может перевернуться на 180 градусов, и на обратной стороне свободы может оказаться Никол Пашинян.
Тем самым этот порочный период продолжится, а Армения и дальше останется в плену «1-ых марта».
Почему «1-ые марта», а не «1-ое марта»?
В обществе бытует мнение, что 1-ое марта 2008 года нужно отделить от других напряженных избирательных периодов, так как имелись 10 жертв.
Кстати, вопрос жертв стал предметом спекуляции, но хотелось бы всех предупредить, что это может ударить эффектом бумеранга по самим спекулирующим, так как на фоне спекуляций право на существование получает вопрос «Если выборы фальсифицировались начиная с 1995-го, тогда почему жертвы были лишь в 2008-ом?» После этого встанет другой вопрос: возможно ли, что ведший в 2008-ом улицу на потрясения намеренно переходил все рамки, поскольку, сам будучи в свое время властью, прекрасно понимал, что без форс-мажорных развитий невозможно добиться результата?
Если жертв не было в ходе остальных выборов, то это не означает, что их не могло быть. Это, в конце концов, зависело не только от действовавшей власти, но и от поведения тогдашней оппозиции.
Действующим властям никогда не бывают выгодны жертвы. Они хотят удержать власть, но не ценой жертв. После президентских выборов в Армении общественные протесты были 4 раза: в 1996-ом, 2003-ем, 2008-ом и 2013-ом. Общественный протест был также в 2018-ом, в связи с премьерством Сержа Саргсяна. Властям ни в одном из случаев жертвы были не нужны, но случились они лишь в 2008-ом.
Вазген Манукян, Степан Демирчян, Раффи Ованнисян и Никол Пашинян (в 2018-ом) не хотели решать вопрос власти ценой крови. В ходе же президентских выборов 2008-го атмосфера была настолько намеренно накалена, и были проведены такие разделительные линии между различными частями общества, что столкновения и кровопролитие стали неизбежными. Есть над чем подумать.
Так что, на проблему нужно смотреть под различными призмами, но не для осуществления вендетт, а для правильной политической оценки.
Как выйти из проклятия и плена «1-ых марта»? Это тот важный вопрос, ответ на который должны найти наше государство и граждане РА. Пусть очень болезненный, но имеющий важнейшее значение ответ.
Мы должны суметь провести черту. Историческую черту.
Нужно отказаться от избирательности, политических вендетт, фрагментарного толкования истории, и построить современное государство.
В Армению наконец-то должен прийти постнезависимый термидор, который закроет все счеты с прошлым и устремится вперед, а не будет пребывать в плену этого прошлого.
«1-ые марта» являются для нас тяжелым бременем, и для избавления от него нужны разум, воля, решительность, видение будущего и проницательность.
Нельзя умещать наше государство в промежутки между «1-ми марта», организовывая пиршества вокруг фотографий жертв и страниц наших исторических поражений.
Армения обречена на победу, и построить эту победу на алгоритме поражений попросту невозможно. Нам нужна действительно Новая Армения.