Կրեմլը՝ Հանոյի գագաթաժողովի մասին. «Կողմերը ճկունություն չեն ցուցաբերել»
Կրեմլը կվերլուծի ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի եւ Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը, բայց հիմա արդեն կարելի է փաստել, որ կողմերը ճկունություն չեն ցուցաբերել։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Առայժմ տպավորություն է ստեղծվում, թե նախկինի պես չի աշխատում ոչ մեծ փոխադարձ, ընդառաջող քայլերի գործելակերպը»,- ասել է նա։ Կրեմլի ներկայացուցիչը նաեւ նշել է, որ կողմերն ունեն «միմյանց հանդեպ չափազանցված պահանջներ», ինչը դժվարացնում է բանակցությունների ընթացքը։
Թրամփի եւ Կիմ Չեն Ընի հանդիպումը տեղի ունեցավ Վիետնամի մայրաքաղաք Հանոյում փետրվարի 27-28-ին։ Կողմերը չկարողացան պայմանավորվել Կորեական թերակղզու ապամիջուկայնացման հարցում, բայց Դոնալդ Թրամփը դրական է գնահատել բանակցությունները։ Նրա խոսքով՝ ինքը եւ Կիմ Չեն Ընը առաջընթացի են հասել եւ ջերմ հարաբերություններ պահպանել։

Кремль о саммите в Ханое: «Стороны не проявили гибкости»
Кремль проанализирует встречу президента США Дональда Трампа и лидера КНДР Ким Чен Ына, однако уже сейчас можно констатировать, что стороны не проявили гибкости. Об этом заявил пресс-секретарь российского президента Дмитрий Песков, передает ТАСС.
«Пока создается впечатление, что по-прежнему не работает практика небольших взаимных шагов навстречу друг к другу», – сказал он.
Представитель Кремля также отметил, что стороны имеют «завышенные запросные позиции», что осложняет ход переговоров.
Встреча Трампа и Ким Чен Ына состоялась в столице Вьетнама Ханое 27-28 февраля. Стороны не смогли договориться по вопросу ядерного разоружения Корейского полуострова, однако Дональд Трамп положительно оценил переговоры. По его словам, он и Ким Чен Ын добились прогресса и сохранили теплые отношения.