2018–ի ապրիլ–մայիսին տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումների ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը արդյունքի հասավ, քանզի առաջնորդվում էր ոչ թե հանրությունը բաժանելու, այլ միավորելու ճանապարհով։
Արդյունքի հասավ, քանզի առաջ էր քաշել սիրո և հանդուրժողականության սկզբունքը։ Պարզվում է, դա էլ էր հանրությանը խաբելու տեխնոլոգիա։ Ինչպես որ, օրինակ, արագաչափերն էր նա խոստանում վերացնել, բայց իշխանության գալով դրանք ավելացրեց, այնպես էլ սիրո և հանդուրժողականության սկզբունք էր քարոզում, որ հետո ճիշտ հակառակն անի։
Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կցորդը
Նիկոլ Փաշինյանն այժմ դարձել է հանրությունը պառակտելու խորհրդանիշ։ Նրա բոլոր ելույթները միասնության մասին գրոշի արժեք չունեն, քանզի գործնականում այլ բան է արվում։
Ընդամենը ամիսներ առաջ Փաշինյանը համազգային առաջնորդ դառնալու հայտ էր ներկայացրել, և կային բոլոր նախադրյալները, որպեսզի նա այդպիսին դառնար։ Սակայն հաշված ամիսների ընթացքում նա համազգային առաջնորդի կարգավիճակը փոխարինեց «Մարտի 1–ի վարչապետի» կարգավիճակով։
Փաշինյանը չհասկացավ, որ «Մարտի 1–ի վարչապետի» կարգավիճակն իրեն դարձնում է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կցորդը։ Ընդ որում՝ անկախ իր կամքից, կամ Տեր–Պետրոսյանի ցանկությունից։
Արդեն իսկ ակնհայտ է, որ այսօրվա երթի, այսպես կոչված, գաղափարական մասն ապահովում է ՀԱԿ–ը, իսկ տեխնիկական մասը՝ «Իմ քայլը» (չհաշված լֆիկենց)։ Երթը գլխավորում է Տեր–Պետրոսյանը (ով, ամենայն հավանականությամբ, չի գա դեպքի վայր, ինչպես որ 2008–ին չեկավ), իսկ դիջեյությունը, մարդկանց գազազացնելը և ամբոխի տեղաշարժը կրկին Փաշինյանի վրա է (ինչպես 2008–ին)։ Միակ տարբերությունն այն է, որ այսօրվա գործողություններից հետո Փաշինյանը ոչ թե կփախչի ու կթաքնվի թերթի խմբագիրներից մեկի տանը (ում նա այսօր ուզում է զրկել գրասենյակից՝ թաքնվելով Հայկ Մարությանի հետևում), այլ կգնա կառավարական «դաչա» և կպատրաստվի Ալիևի հետ հանդիպմանը։
«Մարտի 1»–ի հոգեբանական կողմը
Տարածվող տեղեկությունների համաձայն՝ բոլոր վարչական ռեսուրսները գործի են դրվել «Մարտի 1»–ի երթի քանակային մասն ապահովելու համար։ Խոսվում է նաև, որ տարատեսակ մականունավորներ, որոնք «օլիգարխի» կարգավիճակը փոխարինել են «սեփականատիրոջ» կարգավիճակով, նույնպես լծված են «մասովկայի» ապահովման գործին։
Փաշինյանը «Մարտի 1»–ը փորձում է վերածել յուրօրինակ քաղաքական շոուի։ Շոուից բացի երթն ունենալու է նաև արտաքին լսարան. նա ուզում է դրսին ցույց տալ, որ «Մարտի 1»–ով քաղաքական հետապնդումներ է իրականացնում «հանրային պահանջով»։
Ի դեպ, 10 զոհերի հետ կապված որևէ քայլ չի արվել, որպեսզի բացահայտվեն հանգամանքները, թեև հայտարարվել էր, որ «Մարտի 1»–ի գործն ամբողջությամբ բացահայտվել է։ Ցավալի իրականությունն այն է, որ զոհերն ու նրանց հարազատներն ընդամենը շահարկման ու մանիպուլյացիայի առարկա են դարձել, ոչ ավելին։
Այս ամենից զատ այսօրվա երթը նաև հոգեբանական կողմ ունի։
Քրեագիտությունից հայտնի է, որ հանցագործին միշտ ձգում է հանցանքի վայրը, և նա վերադառնում է այնտեղ, որտեղ տեղի է ունեցել գործողությունը։ Սա արդեն ենթագիտակցական ոլորտից է, որի դեմ անզոր է Նիկոլ Փաշինյանը։

В ходе политических развитий апреля-мая 2018 года Никол Пашинян добился результата, так как руководствовался принципом не разделения, а консолидации общества.
Он добился результата, так как выдвинул лозунг любви и толерантности. Как выясняется, это тоже было технологией по одурачиванию общества. Точно так же, как ликвидировать им обещались спидометры, но с приходом к власти их число увеличилось, так и принцип любви и толерантности пропагандировался, чтобы впоследствии поступить прямо противоположным образом.
Придаток Левона Тер-Петросяна
Никол Пашинян сейчас стал символом раскола общества. Все его выступления о единстве не стоят и ломаного гроша, так как на деле предпринимается совсем другое.
Всего несколько месяцев назад Пашинян подал заявку на становление общенациональным лидером, и для этого были все предпосылки. Однако за считанные месяцы он заменил статус общенационального лидера статусом «премьера 1 марта».
Пашинян так и не понял, что статус «премьера 1 марта» превращает его в придаток Левона Тер-Петросяна. Причем независимо от своей воли или желания на то Тер-Петросяна.
Уже очевидно, что так называемую идейную составляющую сегодняшнего шествия обеспечивает Армянский национальный конгресс, а техническую – «Мой шаг» (не считая лфиковцев). Шествие возглавляет Тер-Петросян (которого, по всей вероятности, не будет на месте события, как это было и в 2008-ом), а диджейство, взвинчивание и передвижение толпы снова оставлено на Пашиняна (как и в 2008-ом). Единственным отличием является то, что после сегодняшних действий Пашинян не сбежит и скроется дома у редактора одной из газет (которого он сегодня хочет лишить офиса, прячась за спиной Айка Марутяна), а уедет на правительственную дачу и будет готовиться ко встрече с Алиевым.
Психологическая сторона «1 марта»
Согласно распространяемой информации, для обеспечения количественной составляющей шествия «1 марта» в дело введены все административные ресурсы. Говорится также о том, что многочисленные носители прозвищ, чьи статусы «олигархов» были заменены на статусы «собственников», тоже впряглись в дело обеспечения массовки.
Пашинян пытается превратить «1 марта» в своеобразное политическое шоу. Кроме шоу-составляющей, шествие имеет также внешнюю аудиторию, которой он хочет показать, что осуществляет посредством «1 марта» политические преследования по «требованию общества».
Кстати, по части 10 жертв тех событий дело ни на шаг не продвинулось, хотя и было объявлено, что дело «1 марта» полностью раскрыто. Прискорбным здесь является то, что жертвы и их родственники стали всего лишь предметом спекуляции и манипуляции.
Помимо всего прочего, сегодняшнее шествие имеет также психологическую сторону.
Из криминалистики известно, что преступника всегда тянет на место преступления, и он возвращается туда, где всё происходило. Это уже из области подсознательного, против которого Никол Пашинян бессилен.