Արմեն Ռուստամյան. «Արտահերթ ընտրությունները միայն կսրբագրեն իշխանությունների սխալները»
Արտահերթ ընտրությունների հավանականության և հնարավորության մասին խոսելիս «Ուրբաթ» մամուլի ակումբում ՀՅԴ Գերագույն մարմնի ներկայացուցիչ Արմեն Ռուստամյանն ասել է, որ արտահերթ կամ հերթական ընտրություններին Դաշնակցությունը մեծ կարևորություն չի տալիս, քանի որ իրենց համար շատ ավելի կարևոր է, թե քաղաքական ուժն ընդհանրապես ինչ ծրագրերով է ցանկանում իշխանության գալ։
Նա նշել է, որ արտահերթ ընտրությունների անհրաժեշտությունն առաջանում է այն ժամանակ, երբ քաղաքական լուրջ ճգնաժամ է, և իրավիճակը շտկելու այլ հնարավորություն չկա։
-Մենք նման հեռանկար ևս չենք բացառում, դա շատ հնարավոր է, որովհետև քաղաքական ուժն ընդհանրապես պետք է պատրաստ լինի ցանկացած պահի ընտրություններին մասնակցել, եթե լուրջ քաղաքական ուժ է։ Մենք էլ այդ իմաստով պատրաստ ենք ցանկացած պահի, եթե իրադարձությունները կտանեն այդպիսի զարգացումների, և մեր մոտեցումները հստակ ունենք։ Սակայն հիմա չեմ կարող գնահատել, թե իրավիճակն իսկապես այնպիսին է, որ օր առաջ արտահերթ ընտրություններ են անհրաժեշտ,-ընդգծել է Ա. Ռուստամյանը։
Նա նշել է, որ ընտրություններին երկու տարի է մնացել, ինչը Հայաստանի համար շատ կարճ ժամանակ է։ Թե՛ արտահերթ, թե՛ հերթական ընտրությունները նույն տրամաբանության մեջ են տեղավորվելու, և նախընտրական մթնոլորտը Հայաստանում արդեն զգացվում է. «Արտահերթի ու հերթականի հարցը չէ այդքան կարևոր։ Կարևոր է բովանդակային առումով, թե ով ինչ լուծումներ ունի։ Եվ ամենակարևորը, որ մենք՝ քաղաքական ուժերով և հասարակությունով, պատրաստ լինենք նորմալ ընտրություններ անցկացնելու»։
Նա նշել է, որ եթե ընտրական համակարգը այս աստիճան արատավոր է, ընտրությունների արդյունքները միշտ էլ կասկած են առաջացնելու, և հետընտրական լարվածություն է լինելու. «Եթե այդպիսի ընտրություն պետք է լինի արտահերթի պարագայում, ես դեմ եմ։ Եթե մենք պատրաստ չենք ընտրական համակարգով նորմալ ընտրություններ անցկացնել, արտահերթ ընտրությունները միայն կսրբագրեն իշխանությունների սխալները»։
Արմեն Ռուստամյանի խոսքերով՝ ընտրություններն այնքան խեղաթյուրված են, որ հասարակության մոտեցումներն ու պահանջները դրանցով այսօր բացարձակապես չեն արտահայտվում։
-Առնվազն երկու տարին բավական ժամանակ է, որ կարողանանք ավելի պատրաստ լինել։ Եվ առնվազն խախտումներ, միևնույն է, լինելու են։ Բայց գոնե այդ խախտումների չափը կարողանանք սահմանափակել այնպես, որ 10-20% ձայն ստացածը հաղթող չճանաչվի,- նշել է նա։

Армен Рустамян: «Внеочередные выборы только откорректируют ошибки властей»
Говоря о  вероятности и возможности внеочередных выборов в пресс-клубе «Урпат» представитель  Верховного органа АРФД Армен Рустамян  сказал,  что Дашнакцутюн не придаёт большого значения внеочередным или очередным выборам, поскольку для них наиболее важно, с какими программами политическая сила желает придти к власти. Он отметил, что необходимость во внеочередных выборах возникает в том случае, когда есть серьёзный политический кризис и нет другой возможности исправить положение.
«Мы не исключаем и подобной перспективы, это вполне возможно, потому что политическая сила, если она серьёзная сила, должна быть готова в любой момент участвовать в выборах. И мы в этом смысле готовы в любой момент и если события будут развиваться в этом направлении, то у нас есть чёткие подходы. Но сейчас я не могу оценить ситуацию как таковую, в том смысле, что внеочередные выборы необходимы», - подчеркнул А. Рустамян.
Он указал на то, что до выборов осталось два года, что для Армении это очень короткий срок. Как досрочные, так и очередные выборы умещаются в ту же логику и в Армении уже чувствуется предвыборная атмосфера: «Не так важно досрочные или очередные. Важно то, у кого какие решения в содержательном плане. И самое важное, чтобы мы - политические силы и общество, были готовы к проведению нормальных выборов».
Он также отметил, что если избирательная система столь порочна, то результаты выборов всегда будут вызывать сомнения, и будет поствыборное напряжение. «Если такие выборы должны быть в случае с досрочными, то я против. Если наша избирательная система не готова проводить нормальные выборы, то досрочные выборы откорректируют ошибки властей».
По словам Армена Рустамяна, выборы столь сфальсифицированы, что сегодня они совершенно не отражают подходы и требования общества.
«Минимум два года являются достаточным периодом, чтобы мы смогли быть более готовыми. Нарушения всё равно будут, но хотя бы сможем ограничить объем этих нарушений настолько, чтобы получивший 10-20% голосов не был признан победителем», - отметил он.