ԵՄ-ն Հայաստանին կտրամադրի 25 մլն եվրո լրացուցիչ աջակցություն
Եվրամիությունը նախորդ տարիների համեմատ ավելացրել է Հայաստանին տրվող աջակցության չափը: Բացի այդ, 2019-ի համար նախատեսել է 25 մլն եվրոյի չափով լրացուցիչ աջակցություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի և ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում հայտնեց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«ԵՄ-ի հետ հարաբերությունների դրական դինամիկայի արտահայտություններից էր այն, որ 2019-ի համար ԵՄ-ի տարեկան գործողությունների ծրագրի ներքո առաջարկությունների ամփոփման ընթացքում են Հայաստանի համար նոր տեխնիկական աջակցության ծրագրերը: 2019-ի համար Եվրամիության կողմից նախատեսված է 40 մլն եվրոյի չափով աջակցություն, որին ավելացվում է լրացուցիչ 25 մլն եվրոյի ֆոնդ: Ընդհանուր 65 մլն եվրոյի չափով աջակցություն ենք ունենալու ԵՄ-ի կողմից, ինչը կտրականապես աճել է 2018-ի և առավել ևս 2017-ի համեմատ»,-ներկայացրեց Մնացականյանը:
Նախարարը նշեց, որ 2018-ին երկկողմ այցերը բավականին դինամիկ են եղել: Հայաստանի միջգերատեսչական պատվիրակությունը նաև առանձին այցեր է նախատեսում դեպի ԵՄ մի շարք անդամ երկրներ` խթանելու համար մուտքի արտոնագրերի ազատականացման երկխոսության մեկնարկը: Առաջին նման այցը իրականացվել է հունվարին Գերմանիա: Նախարարը վստահեցրեց, որ գործընթացը շարունակական է:

ЕС предоставит Армении дополнительное содействие в размере 25 млн евро
Евросоюз, в сравнении с предыдущими годами, увеличил размер предоставляемой Армении помощи. Как передает «Арменпресс», об этом на совместном заседании постоянных комиссий НС Армении по вопросам европейской интеграции и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам сказал министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян.
«Одним из положительных проявлений динамики отношений с ЕС было то, что в ходе подведения итогов предложений в рамках годовой программы действий ЕС на 2019 год были новые программы технической поддержки для Армении.
На 2019 год со стороны Евросоюза было предусмотрено содействие в размере 40 млн евро, к которому добавляется дополнительный фонд в размере 25 млн евро. В общей сложности мы будем иметь поддержку ЕС в размере 65 млн евро, что намного больше по сравнению с 2018 годом и, тем более, 2017 годом», – отметил Мнацаканян.
Министр отметил, что двусторонние визиты в 2018 году были довольно динамичными. Межведомственная делегация Армении также планирует отдельные визиты в ряд стран-членов ЕС для стимулирования начала диалога по либерализации визового режима. Первый подобный визит состоялся в январе, визит в Германию. Министр заверил, что процесс продолжается.