Դատարանն արձանագրեց՝ Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքները խախտվել են (տեսանյութ)
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթ նստավայրում դատավոր Աննա Դանիբեկյանը հրապարակում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի գործով որոշումը:
2018թ. հուլիսի 30-ին Հատուկ քննչական ծառայության քննիչի որոշմամբ` Ռոբերտ Քոչարյանի ամբողջ գույքի վրա կալանք է դրվել։ Քոչարյանի պաշտպաններն այս որոշումը բողոքարկել են դատախազին, բողոքը մերժվել է, որից հետո նրանք դիմել են դատարան:
Արգելանք էր դրված նաև Ռոբերտ Քոչարյանի կենսաթոշակային հաշվեհամարի վրա, որը, սակայն, Մարդու իրավուքնների պաշտպանի պահանջով հանվել էր:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գույքի վրա դրված կալանքի գործով Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանի բողոքը դատարանը բավարարեց մասնակի`արձանագրելով Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտում:
Միաժամանակ, Ռոբերտ Քոչարյանի իրավունքների խախտումը վերացնելու՝ վարույթն իրականացնող մարմնի և քննիչ Մուշեղյանին վարույթից հեռացնելու՝ դատախազի պարտականությունները սահմանելու պահանջի մասով դատարանը բողոքը մերժեց:

Суд констатировал нарушение прав Роберта Кочаряна (видео)
В ереванском суде общей юрисдикции под председательством судьи Анны Даниелян оглашается решение по вопросу наложенного на имущество 2-го президента РА Роберта Кочаряна ареста.
Напомним, что решением следователя Специальной следственной службы от 30 июня 2018 года был наложен арест на все имущество Роберта Кочаряна. Адвокаты Кочаряна направили жалобу прокурору, однако она была отклонена, после чего они обратились в суд.
Изначально арест был наложен также на пенсию экс-президента, однако по требованию Защитника прав человека, арест был снят.
Суд принял решение частично удовлетворить жалобу адвокатов 2-го президента РА Роберта Кочаряна в связи с арестом, наложенным на его имущество.
Суд констатировал нарушение прав Роберта Кочаряна, однако требование по части отстранения следователя Мушегяна отклонил.