Ղազախստանում ոստիկանությունը շուրջ 700 մարդ է բերման ենթարկել չարտոնված ակցիաներին մասնակցելու համար
Ղազախստանի իրավապահ մարմինները հունիսի 9-ին եւ 10-ին շուրջ 700 մարդու են բերման ենթարկել չարտոնված ակցիաներին մասնակցելու համար: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 11-ին լրագրողներին հայտնել Է Ղազախստանի ՆԳ նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Նուրդիլդա Օրազը:
«Առաջին օրը 500 մարդ Էր ձերբակալվել հանրահավաքների ժամանակ: Երկրորդ օրը մոտավորապես 200 մարդ Է տեղափոխվել ոստիկանություն»,- պատմել Է Օրազը:
Նրա խոսքով՝ երկու օրվա ընթացքում շուրջ 500 մարդ Է ենթարկվել վարչական պատասխանատվության: Ինչպես նշել են ՆԳ նախարարությունում, Նուր Սուլթան եւ Ալմաթի քաղաքներում դատարանի կողմից արգելված «Ղազախստանի ժողովրդավարական ընտրությունը» ծայրահեղական կազմակերպության ակտhվ կողմնակիցները հունիսի 9-ին եւ 10-ին «անօրինական հանրահավաքներ են կազմակերպել ընտրությունների ժամանակ հասարակական իրադրությունն ապակայունացնելու համար», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Полиция задержала порядка 700 человек за участие в незаконных акциях в Казахстане
Правоохранительные органы Казахстана задержали около 700 человек за участие в несанкционированных акциях 9 и 10 июня. Об этом во вторник сообщил журналистам руководитель пресс-службы МВД Казахстана Нурдильда Ораз, передает ТАСС.
«В первый день было 500 задержанных во время митингов. В второй день около 200 человек были доставлены в полицию», – рассказал Ораз. По его словам, за два дня порядка 550 человек привлекли к административной ответственности.
Как отметили в МВД, в городах Нур-Султане и Алма-Ате активными сторонниками запрещенной судом экстремистской организации «Демократический выбор Казахстана» 9 и 10 июня были организованы «незаконные митинги для дестабилизации общественной ситуации во время выборов».