ԱՄՆ կոնգրեսականները կոչ են արել Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառել, եթե այն С-400 ստանա
ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատը երկուշաբթի միաձայն հավանություն է տվել բանաձեւին, որը Վաշինգտոնի վարչակազմին կոչ է անում 2017 թվականին ընդունված «Պատժամիջոցների միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներին հակազդելու մասին» օրենքի (CAATSA) շրջանակում Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցների բազմակողմանի կիրառման, եթե Անկարան ստանա С-400 ռուսական զենիթահրթիռային համակարգերը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
Կոնգրեսի բանաձեւերը զուտ հռչակագրային բնույթ ունեն, իսկ դրանց դրույթները պարտադիր չեն կատարման համար:
Կոնգրեսականները ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին, CAATSA-ի համաձայն, պատժամիջոցների բազմակողմանի իրականացման կոչ են արել, եթե Անկարան ձեռք բերի С-400 ռուսական զենիթահրթիռային համակարգերը, իսկ թուրքական կառավարությանը՝ չեղարկել ռուսական С-400-ի գնումը:
Օրենսդիրները դատապարտել են գործարքը եւ կարծում են, որ «այն սպառնում է ամերիկա-թուրքական միության ամբողջականությանը եւ խաթարում է ՆԱՏՕ-ն»:
ԱՄՆ-ն ակտիվորեն փորձում է կանխել C-400 ձեռք բերելու Թուրքիայի փորձերը: Ավելի վաղ Վաշինգտոնը նախազգուշացրել էր Անկարային, որ այդ զենքի ձեռքբերման դեպքում ԱՄՆ-ն կարող է մերժել Թուրքիային F-35 կործանիչների վաճառքի հարցում:
Թուրքիան մինչ օրս ԱՄՆ-ից 100 հնարավորից պատվիրել է 30 F-35 ինքնաթիռներ: ԱՄՆ-ի հետ դրա ստեղծման նախագծին մասնակցում են Ավստրիան, Մեծ Բրիտանիան, Դանիան, Իտալիան, Կանադան, Նիդերլանդները, Նորվեգիան եւ Թուրքիան: Բացի այդ, այդ ինքնաթիռները գնում են Իսրայելը եւ Ճապոնիան:

Конгрессмены США призвали к введению санкций в отношении Турции, если она получит С-400
Палата представителей Конгресса США в понедельник единогласно одобрила резолюцию, которая содержит призыв к вашингтонской администрации к всестороннему применению санкций в отношении Турции в рамках принятого в США в 2017 году закона «О противодействии противникам Америки посредством санкций» (CAATSA), если Анкара получит российские зенитные ракетные системы (ЗРС) С-400, сообщает ТАСС.
Резолюции Конгресса носят сугубо декларативный характер, а их положения не обязательны для выполнения.
Конгрессмены призвали американского лидера Дональда Трампа «к всестороннему осуществлению санкций в соответствии с CAATSA, если Турция приобретет российские ЗРС С-400», а турецкое правительство – «отменить покупку российских С-400». Законодатели осудили данную сделку и считают, что она «ставит под угрозу целостность американо-турецкого союза и подрывает НАТО».
США предпринимают активные попытки не допустить покупки Турцией С-400. Ранее Вашингтон уже предупреждал Анкару, что в случае приобретения этих систем вооружений США могут отказать Турции в продаже истребителей F-35. С-400 «Триумф» - ЗРС большой и средней дальности, предназначенная для уничтожения авиации, крылатых и баллистических ракет. С-400 может применяться и против наземных объектов.