Ի՞նչն է միավորում Փաշինյանին, Տեր–Պետրոսյանին ու «Սասնա ծռերին»
ՍԴ նախագահ ինքնահռչակվելու Վահե Գրիգորյանի հակասահմանադրական քայլը պաշտպանում են Նիկոլ Փաշինյանը, Լևոն Տեր–Պետրոսյանն ու ՀԱԿ անդամները (հատկապես ակտիվ է օդիոզ նախկին զինդատախազ և ընտրակեղծիքների հիմնադիր–տեխնոլոգ Գագիկ Ջհանգիրյանը) և «Սասնա ծռերը»։ Չհաշված «Իմ քայլի» մի քանի անմեղսունակները և հաստիքային ծափահարողները։
Առերևույթ միմյանցից տարբերվող, տարբեր հետագծեր ունեցող ու հակադիր գաղափարախոսությունների կրող սուբյեկտների՝ Լևոնենց ու «ծռերի» միասնությունն է Գրիգորյանի հարցում շատ զարմանալի ու կասկածելի։ Նշանակում է, որ կա մի հզոր ձեռք, որը սրանց ստիպում է միասնաբար գործել։
Մարտավարական առումով Փաշինյանը, Տեր–Պետրոսյանը և «ծռերը» միգուցե տարբեր պատճառներով են պաշտպանում ՍԴ–ն վերցնելու քայլը, բայց ռազմավարական առումով երեքի գործողությունները համահունչ են միմյանց ու մեկ ընդհանուր պլանի մասն են կազմում։
Մինչ այդ պլանի բուն էությանն անդրադառնալը՝ վերհիշենք ոչ վաղ անցյալի դեպքերը։
ՊՊԾ–ի առումը
«Սասնա ծռեր» խմբավորումը ՊՊԾ գունդը գրավեց, իրենց իսկ ձևակերպմամբ, Հայաստանում ապստամբություն սկսելու և Արցախի հարցով Լավրովի պլանը տապալելու համար։
Հետագայում, իհարկե, պարզվեց, որ նպատակն այն էր, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը հանդիպի Սերժ Սարգսյանի հետ, բայց դա արդեն էական չէ։
Արժե հիշել, թե վերը նշված եռյակից ով ինչպես իրեն պահեց ՊՊԾ–ի գրավման ժամանակ։
Ընդդիմադիր հաճախորդ աշխատող Նիկոլ Փաշինյանն անմիջապես հայտնվեց դեպքի վայրում ու սկսեց տեղեկություններ հաղորդել։ Դրանից հետո նա փորձեց գնդի տարածքին կից հավաքված ժողովրդին օգտագործել իր անձնական քաղաքական փիառն անելու նպատակներով՝ հընթացս մեղադրելով Լևոն Տեր–Պետրոսյանին Սերժ Սարգսյանին ծախվելու և Լավրովի պլանին աջակցելու համար։
«Ծռերն» այդ փուլում թույլ չտվեցին Փաշինյանին միավորներ հավաքել իրենց հաշվին։ Մասնավորապես, Պավլիկ Մանուկյանը նույնիսկ կոչ էր անում Նիկոլին չլսել ու նրան գցել զիբիլի վեդրոն։
Ինչ վերաբերում է Տեր–Պետրոսյանին, ապա նա դատապարտեց «ծռերի» գործողությունները։
Լավրովի պլանից մինչև Բոլթոնի պլան
2018–ի իշխանափոխությունից շատ չանցած՝ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվեց Լևոն Տեր–Պետրոսյանի գաղափարական տիրույթում։ Նա, միգուցե, այդպես չէր ուզում, բայց քանի որ դատարկություն է տիրում քայլարածների ճամբարում, ուստի այդ դատարկությունը պետք է ինչ–որ բանով լցվի։ Լցվել է քիրվայականությամբ։ Պատահական չէ, որ Փաշինյանի թիմում օր օրի ավելանում են ՀԱԿ–ականները։
ՍԴ ինքնահռչակ նախագահ Վահե Գրիգորյանը նույնպես Տեր–Պետրոսյանի թիմակիցն է ու տարիներ շարունակ եղել է նրա քաղաքական փաստաբանը։ Եվ ուրեմն, բնական է, որ Վահեի հակասահմանադրական քայլը պաշտպանում է Գագիկ Ջհանգիրյանը։ Վերջինս տխրահռչակ «1in.am»–ում, մինչև Գրիգորյանի ինքնահռչակումը, ակնարկում էր, որ այդպես է լինելու, ինչը ցույց է տալիս, որ Փաշինյանն իր բոլոր գործողություններն իրականացնում է ջհանգիրյանների հետ, իսկ «Իմ քայլին» վերապահված է այդ ամենը դակելու և ծափահարելու ֆունկցիան։
Եթե Փաշինյանի ու Տեր–Պետրոսյանի վերաինտեգրացիան և լևոնանիկոլական իշխանության ձևավորումը բնական են, ապա անբնական է այս դուետին «Սասնա ծռեր» կուսակցության միանալը։ Առնվազն ՍԴ–ն գրավելու հարցում այս երեքը միասնաբար են գործում։
Հարց է առաջանում, թե ի՞նչը կարող էր միավորել հայտարարությունների մակարդակով ծովից ծով Հայաստան պահանջող «ծռերին» Արցախի խնդիրը պարտվողական «փուլային» տարբերակով լուծելու կողմնակիցներին։ Միավորում է արտաքին հզոր ձեռքը, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ ծովից ծով ու լճից լիճ Հայաստան պահանջողները միայն ձևով են իրարից տարբերվում, իսկ ահա բովանդակությամբ նույնն են։
Վահե Գրիգորյանին այս երեքը պաշտպանում են որպես գործիք։ Բռնապետական ռեժիմ հաստատելու գործիք։ Իսկ ռեժիմն այդ անհրաժեշտ է, որպեսզի հնարավոր լինի կյանքի կոչել Բոլթոնի պլանը։
Արցախի հարցով Բոլթոնի պլանն է («Փող և բաց կոմունիկացիաներ՝ Արցախի դիմաց») միավորում Նիկոլ Փաշինյանին, Լևոն Տեր–Պետրոսյանին և «ծռերին»։ Վերջիններս հիմնավորում էին ՊՊԾ–ի գրավումը տարածքային զիջումներ ենթադրող Լավրովի պլանը տապալելու ռազմահայրենասիրական ցանկությամբ, բայց, արի ու տես, որ ծպտուն չեն հանում Բոլթոնի պլանի կապակցությամբ։ Պլան, որի ռազմավարական թիրախը Ռուսաստանն է, մարտավարական թիրախը՝ Իրանը, շահառուն՝ Թուրքիան, Արցախի տեսքով բոնուս ստացողը՝ Ադրբեջանը, մանրադրամը՝ Հայաստանը։
Ինքնիշխանության և նմանատիպ այլ թեմաներով ճոռոմ բաներ արտասանողները համավոր հարսի պես են իրենց պահում, երբ Բոլթոնը Երևանում հայտարարում է պատմական կաղապարներից ձերբազատվելու մասին։ Կաղապարներ, որոնք վերաբերում են Հայաստան–Թուրքիա, Հայաստան–Ադրբեջան ու Հայաստան–Ռուսաստան հարաբերություններին։
Ահա այն ամենը, ինչ պետք է իմանալ իրար ատող, բայց արտաքին մոդերատորի միջոցով նույն գծի մեջ հայտնված Փաշինյանի, Տեր–Պետրոսյանի ու «ծռերի»՝ արտաքուստ տարօրինակ թվացող միասնականության մասին։

Что объединяет Пашиняна, Тер-Петросяна и «Сасна црер»?
Антиконституционный шаг Ваге Григоряна по провозглашению себя председателем КС отстаивают Никол Пашинян, Левон Тер-Петросян, члены АНК (в особенности активен бывший одиозный военный прокурор и технолог-основатель избирательных фальсификаций Гагик Джангирян) и «Сасна црер». Конечно, не считая нескольких невменяемых и штатных «клакеров» из «Моего шага».
Единство внешне отличающихся друг от друга, имеющих различные политические траектории и разнополярные идеологии левоновцев и «црер» в вопросе Григоряна очень странно и подозрительно. Это означает, что есть некая мощная рука, которая и заставляет их действовать совместно.
В тактическом плане Пашинян, Тер-Петросян и «црер» защищают шаг по взятию КС, пожалуй, по различным причинам, но в стратегическом плане действия троих друг другу созвучны и являются частью общего плана.
Прежде чем обратиться к самому плану, вспомним события недавнего прошлого.
Захват полка ППС
Группировка «Сасна црер» захватила полк ППС, по их же словам, для инициирования в Армении народного восстания и срыва в вопросе Арцаха плана Лаврова.
Конечно, впоследствии выяснилось, что целью было то, чтобы Жирайр Сефилян встретился с Сержем Саргсяном, но это уже несущественно.
Стоит вспомнить, как каждый из этой тройки держал себя в ходе захвата полка ППС.
Работавший оппозиционным клиентом власти Никол Пашинян сразу же оказался на месте событий и начал предоставлять информацию. Затем он попытался использовать собравшийся у прилегающей к полку территории народ для собственного политического пиара, заодно обвинив Левона Тер-Петросяна в том, что он продался Сержу Саргсяну и поддерживает план Лаврова.
«Црер» тогда не позволили Пашиняну набрать очки за их счет. В частности, Павлик Манукян даже призывал не слушать Никола и выбросить его в мусорный бак.
Что касается Тер-Петросяна, то действия «црер» он осудил.
От плана Лаврова до плана Болтона
Немногим спустя после смены власти 2018-го Никол Пашинян оказался в идейной орбите Левона Тер-Петросяна. Он этого не хотел, но, поскольку в лагере мойшаговцев царила идейная пустота, ее нужно было чем-то заполнить. Заполнилась же эта пустота идеей братания с турками. Неслучайно, что в команде Пашиняна изо дня в день становится всё больше АНК-аевцев. Самопровозглашенный председатель КС Ваге Григорян тоже является членом команды Тер-Петросяна, и на протяжении лет был его политическим адвокатом. Следовательно, естественно, что антиконституционный шаг Ваге защищается Гагиком Джангиряном. Последний в эфире «1in.am», еще до самопровозглашения Григоряна, намекал, что именно так и будет. Это, в свою очередь, говорит о том, что Пашинян реализует свои шаги вместе с джангирянами, а «Моему шагу» отведена функция их компостирования и отстаивания.
Если реинтеграция Пашиняна и Тер-Петросяна, а также формирование левоно-николовской власти естественны, то поддержка этого дуэта со стороны «Сасна црер» в вопросе захвата КС, на первый взгляд, кажется искусственной.
Возникает вопрос: что могло объединить требующих на уровне заявлений восстановления Армении от моря до моря «црер» со сторонниками решения проблемы Арцаха по печально известному пораженческому «поэтапному» варианту? Это могла быть мощная внешняя рука, что в очередной раз доказывает, что требующие Армении от моря до моря отличаются от добивающихся Армении от озера до озера лишь формально – содержание у них то же самое.
Ваге Григоряна эти трое защищают как инструмент. Инструмент утверждения диктаторского режима. Режим же этот нужен для возможности реализовать план Болтона.
Никола Пашиняна, Левона Тер-Петросяна и «црер» объединяет план Болтона в вопросе Арцаха («Деньги и открытые коммуникации в обмен на Арцах»). «Црер» обосновывали захват полка ППС военно-патриотическим желанием сорвать предполагающий территориальные уступки план Лаврова, но, как выясняется, даже не заикаются по части плана Болтона. Плана, стратегической мишенью которого является Россия, тактической – Иран, интересантом – Турция, получающим бонус в виде Арцаха – Азербайджан, а разменной монетой – Армения.
Выступающие с напыщенными речами на тему суверенитета и подобных вещей субъекты держат себя подобно кроткой невесте, когда Болтон заявляет в Ереване о необходимости избавиться от исторических стереотипов. Тех самых, которые касаются отношений Армения-Турция, Армения-Азербайджан и Армения-Россия.
Вот и всё, что нужно знать о странном на первый взгляд единстве ненавидящих друг друга, но оказавшихся при внешнем модераторстве в одной колее Пашиняне, Тер-Петросяне и «црер».